Geri Dön

Rapor açıklandı! Çin bir kez daha zor durumda...

Eski Yeni Zelanda başbakanı Helen Clark ve eski Liberya cumhurbaşkanı Ellen Johnson liderliğindeki bağımsız DSÖ heyeti, Kovid-19'un küresel çapta nasıl ele alındığına dair ara raporunu sundu. Raporda Çin devletiyle ilgili eleştirel ifadeler dikkat çekti.

Rapor açıklandı! Çin bir kez daha zor durumda...

Virüsün ilk görülmeye başlandığında daha hızlı hareket etmne potansiyelinin olduğu belirtildiği raporda, "Ocak ayında Çin'de yerel ve merkezi yönetimlerin daha sert ve hızlı tedbirler almış olması gerektiği açıkça görülüyor. Vakaların ilk görüldüğü yerde bu önlemler hızlıca alınmalıydı ancak bu uyarıyı birçok ülke dikkate almadı" denildi.

Rapor şöyle devam etti: "DSÖ Acil Durum Komitesinin bir araya gelmek için Ocak'ın 3'üncü haftasını neden beklediğini anlayamadık. Aynı şekilde, pandemi ilan edilmesi için de neden 30 Ocak'a kadar beklendiği belli değil.

"Konunun ağırlığı düşünüldüğünde bunun uluslararası bir salgın (pandemi) olduğu 11 Mart'tan önce ilan edilmeliydi."

Johnson ve Clark, "Küresel pandemik uyarı sistemi bu amaca uygun değil" dedi ve ekledi: "Dünya Sağlık Örgütü de bu işi üstlenmek için yeterli güce sahip değil".

Tavsiyeleri de içerecek olan raporun son hali Mayıs ayında sağlık bakanlarına ulaştırılacak.

Sahte koronavirüs raporu düzenleyen çeteye operasyonİstanbul'da polis ekipleri, sahte koronavirüs raporu hazırlayan bir suç örgütüne operasyon düzenledi. Gelen son dakika haberine göre; milyonlarca takipçisi olan çetenin lideri sosyal medya fenomeniydi. Operasyonda, sokak ortasında doktor kılığında insanlardan sürüntü alıp sahte negatif rapor verdiği belirlenen 12 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin rapor için 150 ile 300 dolar arasında para aldıkları belirlendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet