Geri Dön
DünyaSilah ambargosunu doğru bulmuyoruz!

Silah ambargosunu doğru bulmuyoruz!

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik silah ihracatının durdurulması talebini doğru bulmadıklarını, bunu bir NATO ülkesine yapmanın da kolay olmadığını belirtti

Silah ambargosunu doğru bulmuyoruz!

Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nde Türkiye’ye karşı sağduyulu bir tavır sergileyen dönem başkanı Almanya, Yunanistan’ın taleplerine karşı mesafeli olmaya devam ediyor. Nitekim Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’ye yapılan silah ihracatının durdurulmasına ilişkin talebe karşı olduğunu açıkladı.

Maas, Alman Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye yönelik silah ambargosu talebini stratejik olarak doğru bulmuyorum. Bir NATO üyesine bunu yapmak da çok kolay değil. NATO ortağı Türkiye’nin ABD’den füze alamadığı için kolayca Rusya’dan aldığını gördük” ifadesini kullandı. Almanya’nın Yunanistan ve Türkiye arasında yaptığı arabuluculuk çalışmalarının başarısız kaldığını ve doğalgaz krizini çözme konusunda arzulanan ilerlemenin sağlanamadığına dikkat çeken Maas, buna rağmen henüz diplomatik çözüm bulma umudunu kaybetmediğini belirtti.

“Elbette ihtilafın bir çözümü olduğuna ve bir NATO ortağını, silahlanma iş birliğinden kalıcı olarak çıkarmak zorunda olmadığımıza inanmaya devam ediyoruz” diyen Maas, yaşanan gerilimin sonucunda Avrupa Birliği’nin, iki hafta önce Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine katılan Türk işadamları ya da şirketlerine yaptırım uyguladığını anımsattı. AB zirvesinde, Ankara’nın en geç Mart ayına kadar Doğu Akdeniz’le ilgili tutumunu değiştirmemesi durumunda yaptırımların kapsamının genişletilmesi yönünde bir karar alınmıştı.

Yunanistan istemişti

AB Dönem Başkanı olan Almanya, son 6 aydır Türkiye’ye karşı sert yaptırımlar uygulanması yönündeki talepler karşısında, diyalog ve diplomasiye öncelik verilmesi gerektiğini belirten bir tavır almıştı. Yunanistan Başbakanı Kriyakos Miçotakis, Ekim ayında “AB, Türkiye’ye silah ambargosu uygulasın” teklifi sunmuş, bu teklif, son AB zirvesi sırasında da tekrarlanmıştı.

Söz konusu talep, Almanya’nın çabalarıyla pek destek bulmazken, Atina, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in Türkiye’nin mültecilere kapıyı açmasından korktuğu için böyle bir tavır içine girdiğini iddia etmişti. Durdurulması istenen projeler arasında ThyssenKrupp Marine Systems’in önemli katılımıyla devam eden 6 denizaltının montajı da bulunuyor.

 

Meteoroloji'den 26 kent için flaş uyarı! İstanbul'a kar geliyor
Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından uzmanlar açıkladı
Kayseri'de korkutan deprem! Peş peşe flaş açıklamalar...
AK Parti'den EYT müjdesi! 2022 yılı içerisinde...
ABD'li akademisyene sert tepki: Utanmanız gereken yaptığınız katliamlardır
3 ayda 1 yıllık para kazanıyorlar! 'İlçede yatacak yer bile yok'
Kelepçe ile boğdu, çöpe attı! 'Gelin beni alın'
Fenerbahçe'de istifaya davet edilen ve kongre çağrısı yapılan Başkan Ali Koç kararını verdi!
Film setlerini aratmayacak kaçış planı! 'Bu neyin paniği'
Radikal karar! Gelmiş geçmiş en iyileri satıyor...
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Ceza ödemeden sözleşme feshedilecek
Şansal Büyüka'dan zehir zemberek Fenerbahçe eleştirisi
Defne'nin itirafı şaşırttı: Kızlarımın babası kıyafetlerime karışırdı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler