Geri Dön
DünyaSon dakika... 130 milyon dolarlık enkazdan ilk fotoğraf!

Son dakika... 130 milyon dolarlık enkazdan ilk fotoğraf!

Uçak gemisinden kalkarken Akdeniz'e çakılan F-35 jetinin enkaz fotoğrafı iki ay sonra yayınlandı, gizli operasyonun ABD, İngiltere ve İtalya donanmaları tarafından gerçekleştirildiği bildiriliyor.

Son dakika... 130 milyon dolarlık enkazdan ilk fotoğraf!

Akdeniz'den geçip Pasifik Okyanusu'na kadar deniz aşırı sefere çıkan uçak gemisinin dönüş yolculuğunda gerçekleşen kazanın üstünden iki ayı aşkın süre geçti, sudan çıkarılan 130 milyon dolarlık enkazın ilk fotoğrafları yayınlandı.

İngiltere Kraliyet Donanması'na (RAF) ait uçak gemisi HMS Queen Elizabeth ve beraberindeki savaş gemileri, Mısır açıklarındayken bir savaş uçağı rutin tatbikat için havalanmaya hazırlanıyordu. 100 milyon Sterlin (130 milyon dolar) değerindeki F-35 jeti, kalkışa hazırlanırken Akdeniz'e çakıldı. Savaş uçağını kullanan pilot fırlatma koltuğunu kullanarak ölümden kurtuldu.

İngiliz donanmasına ait ekipler hafif yaralanan uçağın pilotunu helikopterle kurtardı ancak uluslararası sulara öğle saatlerinde düşen uçağın tam konumu tespit edilemedi.

Dünyanın en pahalı uçakları arasında gösterilen F-35'in bulunması için zamana karşı bir yarış verildi, Rus denizaltılarının Akdeniz'de görüldüğü yönünde bilgiler dolaştı.

İngiliz donanması, müttefiki ABD'den 1600 metre derinlikteki uçağın Akdeniz'in dibinden yüzeye çıkarılabilmesi için yardım istedi. İngiliz medyası, F-35'in düştükten bir ay sonra bulunduğunu ve gizli bir operasyonla deniz yüzeyine çıkarıldığını bildiriyor.

Son dakika... 130 milyon dolarlık enkazdan ilk fotoğraf

ABD, İngiliz ve İtalyan donanmasının birlikte gerçekleştirdiği gizli operasyonun ardından gövdesi net şekilde görülen F-35'in enkazı Akdeniz'deki bir deniz üssüne götürüldü.

16 SANİYELİK DÜŞÜŞ GÖRÜNTÜSÜ SIZDI

HMS Queen Elizabeth'ten çekilen bir görüntünün internete sızmış, böylece dünya F-35'in nasıl düştüğünü görmüştü. Kayıtta, F-35'in kalkışa doğru ilerlediği görülüyordu. Jet uçak gemisinin kıyısına geldiğinde ise bir patlama gerçekleşti. Atlama rampasından düşen uçak Akdeniz'in sularına gömülürken, pilotun fırlatma koltuğuyla kendisini kurtardığı kayda geçti.

Son dakika... 130 milyon dolarlık enkazdan ilk fotoğraf

BBC, video kaydında uçağın hız kazanmak yerine rampaya doğru yavaşladığına ve denize doğru devrildiğine dikkat çekmişti. BBC, ayrıca sosyal medyada yayınlanan görüntünün geminin güvenlik kamerasından alındığını aktarmıştı.

İngiliz medyası, 16 saniyelik güvenlik kamerası görüntüsünün sızması üzerine donanma komutanlığının öfkeden çılgına döndüğünü yazdı. Video kaydının bir asker tarafından sızdırıldığı yönünde haberler vardı.

Son dakika... 130 milyon dolarlık enkazdan ilk fotoğraf

Dünya gündeminde üst sıralara tırmanan kazanın F-35'in motor kapağının yanlışlıkla çıkması nedeniyle kaynaklandığı yönünde yorumlar yapıldı ancak şimdiye kadar resmi bir açıklama yapılmış değil.

PRENS'İN ZİYARETİ İPTAL EDİLDİ

Akdeniz'e çakılan savaş uçağı, 10 ABD uçağıyla birlikte gemideki sekiz İngiliz hızlı jetinden biriydi. İngiltere Savunma Bakanlığı, dört günlük Orta Doğu turunda uçak gemisi HMS Queen Elizabeth'i ziyaret etmesi planlanan Prens Charles ve eşi Camilla'nın söz konusu ziyaretini iptal etti.

Yedi aydır denizde olan HMS Queen Elizabeth'teki savaş uçakları, herhangi bir büyük sorun almadan yaklaşık 200 günde 2 bin civarı uçuş gerçekleştirdi.

İngiltere'nin en gelişmiş ve pahalı jeti olan tek kişilik uçak, dikey iniş yapabilirken, kalkış için yalnızca kısa bir piste ihtiyaç duyuyor. Yaşanan olay, RAF'ın F-35B filosu ve yedi ay önce İngiltere'den ayrılan 3 milyar sterlinlik uçak gemisi için ilk talihsizlik.

Son dakika... 130 milyon dolarlık enkazdan ilk fotoğraf

YAKIT TÜPLERİNDE SORUN ÇIKMIŞTI

Kaza, İngiltere'nin şu anda 24'üne sahip olduğu F-35B hakkında yeni soruları gündeme getirdi. BBC güvenlik muhabiri Jonathan Beale, "Pilot denizden çıkarıldı ve artık çabalar uçağı da denizin dibinden çıkarmaya odaklanacak. F-35'lerde son derece hassas teknoloji ve veriler bulunuyor" diyor:

"Bu uçaklar ABD'nin en pahalı savunma projelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Bugüne kadar İngiltere'ye ait F-35'ler böylesi bir sorun yaşamamıştı. Fakat ABD'ye ait uçaklar birden fazla defa kazaya karıştı. ABD Savunma Bakanlığı uçakların yakıt tüplerinde bir sorun tespit edilmesinin ardından 2018'de tüm filonun uçuşunu durdurmuştu. Bugünkü kazaya başka bir uçağın karışmamış olması, teknik bir hata veya insan hatası ihtimalini öne çıkarıyor."

Son dakika... 130 milyon dolarlık enkazdan ilk fotoğraf

İNGİLTERE 138 F-35 DAHA ALACAK

İngiltere, önümüzdeki yıllarda Amerikan havacılık devi Lockheed Martin'den 138 savaş uçağını 9,1 milyar sterline satın almaya hazırlanıyor ve bunlardan 48'inin 2025 yılına kadar teslim edilmesi bekleniyor.

2018'de bir ABD F-35 pilotu, bir eğitim tatbikatı sırasında Güney Carolina'da savaş uçağının düşmesinden sonra uçaktan kendini fırlatmak zorunda kaldı. ABD'li yetkililer USNI News'e verdiği demeçte, geçen yıl bir F-35B uçağının Kaliforniya'daki Donanma Hava Tesisi El Centro yakınlarında bir KC-130J'ye çarptıktan sonra düştüğünü söyledi.

Son dakika... 130 milyon dolarlık enkazdan ilk fotoğraf

Emekli Tuğamiral Chris Parry, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Kazanın kesin nedenini soruşturma belirleyecek olsa da, kazanın motor arızası nedeniyle meydana gelmiş olması muhtemel görünüyor. F-35B'nin iyi güvenlik siciline rağmen, belirgin şekilde zorlu deniz ortamında çalışan bu yüksek performanslı uçaklardan bazılarının bir noktada kaybolması kaçınılmazdı." 

F-35 Lightning, RAF tarafından havadan karaya saldırılar ve elektronik savaş gerçekleştirebilen beşinci nesil bir savaş uçağı olarak tanımlanıyor. ABD'nin müttefikleriyle bile sırlarını paylaşmadığı F-35, çok gizli radar ve sensörlere sahip. Uçaktaki teknoloji, süpersonik hızlarda düşman topraklarında 'görünmeden' uçmasına izin veriyor.