Geri Dön
DünyaSon dakika... 6.2'lik deprem! Bir ülke sallandı

Son dakika... 6.2'lik deprem! Bir ülke sallandı

Pasifik Ateş Çemberi'nde yer alan Endonezya'daki deprem geniş bir alanda hissedildi, sarsıntının merkez üssü en yakın yerleşim noktasına 96 kilometre uzaklıkta.

Son dakika... 6.2'lik deprem! Bir ülke sallandı

Pasifik Okyanusu'ndaki adalar ülkesi Endonezya'da birkaç gündür hareketli olan fay hattında dakikalar önce 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Sarsıntının merkez üssü en yakın yerleşim olan Luwuk'a 96 kilometre uzaklıkta. Deprem geniş bir alanda hissedildi.

Endonezyalı yetkililer, yerin 10,7 kilometre altında gerçekleşen depremin ardından tsunami uyarısı vermedi. 

Endonezya, yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu'nu boydan boyda kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının üzerinde yer alıyor. Dünyadaki depremlerin yaklaşık yüzde 90'ının meydana geldiği hat olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda onlarca aktif volkana ev sahipliği yapıyor.

Endonezya'da 2004 yılının son günlerinde meydana gelen 9.1 büyüklüğündeki deprem Hint Okyanusu'na kıyısı olan 13 ülkeye dev tsunami dalgaları götürmüştü. Tarihin en uzun depremi olarak kayıtlara geçen sarsıntı, sekiz dakikadan fazla sürmüş ve 230 bini aşkın insan hayatını kaybetmişti.

Diyarbakır annelerinin evlat nöbetine bir aile daha katıldıDiyarbakır annelerinin dağa kaçırılan çocukları için HDP İl Başkanlığı binası önündeki evlat nöbetine bir aile daha katıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler