Geri Dön
DünyaSon dakika... Bağdat'ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Son dakika... Bağdat'ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Irak ordusu, gösterilerle sarsılan başkentte gece yarısından sabah 06.00'ya yeni bir emir verilinceye kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Son dakika... Bağdat'ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi

200'ü aşkın insanın hayatını kaybettiği gösterilerle çalkalanan Irak'ta, ordu başkent Bağdat için alınan yeni kararı duyurdu.

Irak ordusu, başkentte ikinci bir emir verilinceye kadar gece yarısından sabah 06.00'a kadar sokağa çıkmanın yasaklandığını bildirdi.

Hükümetin istifasını isteyen kalabalıklara, dün ve bugün öğrenciler de katıldı. İktidarın sert uyarılarına rağmen öğrenciler Bağdat'ta üniversite kampüslerinde ve Tahrir Meydanı'nda toplandı, güneydeki Basra, Nasiriye ve El Hille kentlerinde de sokağa çıktı.

"Rejim çökene kadar okul yok!" sloganının atıldığı protestolarda binlerce üniformalı öğrencinin yanı sıra öğretmenler ve profesörler de yer aldı.

Ülkede 1 Ekim'de başlayan protestolarda göstericiler işsizlik, yolsuzluk ve yetersiz kamu hizmetlerinden dolayı hükümetin istifa etmesini istiyor.

Irak'ın 40 milyon olan nüfusunun yüzde 60'ı 25 yaş altı gençlerden oluşuyor. Genç işsizlik oranı yüzde 25'lerde seyrediyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) içinde petrol zenginliği bakımından ikinci sırada yer alan Irak'ta nüfusun beşte biri yoksulluk sınırı altında yaşıyor.

Başbakan Adil Abdülmehdi, protestoların ardından bir dizi reform vaadinde bulunarak yolsuzlukla mücadele edileceğini, emeklilik maaşlarının artırılacağını yeni istihdam olanakları yaratılacağını ilan etti.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ise seçim reformları yapılması ve 2005 Anayasası'nda bazı değişikliklere gidilmesi konusunda Birleşmiş Milletler ile görüştü.

329 sandalyeli Irak Meclisi'nde 54 sandalye ile en geniş bloku oluşturan ve Şii din adamı Mukteda es-Sadr'ın lideri olduğu blok, Abdülmehdi'den desteğini çektiğini açıklayarak Cumartesi gecesinden bu yana oturma eylemi yapıyor. Sadr, çoğunluğu Şiilerden oluşan Halk Seferberlik Güçleri (Haşdi Şabi) milislerine, protestocularla çatışmaya girmemeleri yönünde çağrıda bulundu.

 
Mağazalarda yankesicilik yapan kadınlar böyle yakalandı!İstanbul Beylikdüzü’nde yankesicilik yöntemiyle hırsızlık yapan yabancı uyruklu 3 kadından biri yakalandı. Kadınların çeşitli alışveriş mağazalarında hırsızlık anlar ise kameraya yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet