DünyaBakan Fidan'dan AB'ye vize serbestisi çağrısı

Bakan Fidan'dan AB'ye vize serbestisi çağrısı

30.10.2023 - 17:13 | Son Güncellenme:

Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut ve AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçilerini kabul eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan önemli mesajlar verdi.

Bakan Fidandan ABye vize serbestisi çağrısı

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Bakan Fidan AB üyesi ülkelerin Ankara Büyükelçileriyle bir araya geldi.

Haberin Devamı

Bakan Fidan toplantıda, AB’nin ahde vefa ilkesine uygun hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, şu mesajları verdi:

Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisi sağlanması önceliğimiz. AB’nin, ilişkilerin yeniden canlandırılabilmesi için Türkiye’nin üyelik sürecinde, ‘ahde vefa ilkesi’ uyarınca hareket etmesi gerekiyor. Biz bu konudaki kararlılığımızı ortaya koyduk. AB’den verilen olumlu mesajları önemsiyoruz ancak bunların hayata da geçirilmesi lazım. Türkiye ile AB arasındaki diyalog ve işbirliği mekanizmalarına işlevsellik kazandırılması gerekiyor.

AB'YE GÜMRÜK BİRLİĞİ VE VİZE SERBESTİSİ ÇAĞRISI

Gümrük Birliği’nin yenilenmesi ve vatandaşlarımıza vize serbestisi sağlanması bizim için başlıca öncelik alanlarıdır. Vize serbestisinin hayata geçirilmesi için AB’nin samimi bir çaba ortaya koyması gerekiyor. Vatandaşlarımızın vize almalarını geciktiren engeller kaldırılmalı.

Haberin Devamı

Aynı zamanda, vatandaşlarımızın vize almalarını geciktiren engellerin hemen kaldırılmasını, verilen vizelerin çok girişli ve uzun vadeli olmasını bekliyoruz. Türkiye’nin AB’nin yeşil dönüşüm ve dijital dönüşüm çalışmalarına katılması, bu alanlarda AB’nin başarı şansını artıracak, AB’yle gümrük birliği olan tek aday ülke ve AB ve Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğini derinleştirecektir. Düzensiz göçle mücadele konusunda, AB’nin 18 Mart mutabakatının gereklerini yerine getirmesi ve daha fazla yük paylaşması gerekiyor. Terörle mücadele konusunda daha güçlü bir işbirliği içinde olmamız lazım. Türkiye, çevremizdeki sorunların çözümünde son derece önemli bir rol oynuyor. AB’nin Türkiye’ye vizyoner bir bakış açısıyla yaklaşmasını, küçük siyasi hesapları bir yana bırakmasını umuyoruz.

İSRAİL'İN FİLİSTİN'E YÖNELİK SALDIRILARI

Sivilleri hedef alan saldırılar derhal durmalı, ateşkes ilan edilmeli. Sivilleri hedef alan saldırılar kabul edilemez, hemen durmalı ve ateşkes ilan edilmelidir. Gazze’ye insani yardımların kesintisiz biçimde ulaştırılması gerekiyor. Çatışmanın bölgesel düzeye ulaşmasını engellememiz lazım. Kabul edilmiş parametreler çerçevesinde ve iki devletli çözümü hedefleyen barış sürecinin biran önce başlaması lazım. Bu bağlamda, garantörlük mekanizmasından yararlanılabileceği kanaatindeyiz. Bazı Avrupa ülkelerinde Filistin’i destekleyen gösterilerin yasaklanmasına yönelik adımlar atılırken, kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’i hedef alan saldırılara ifade özgürlüğü gerekçesiyle izin verilmesi, çifte standarttır.”

Haberin Devamı

Toplantıda Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya, Ukrayna’daki savaş gibi güncel konular da gündeme geldi.