Geri Dön

Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan Hocalı katliamı açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan Hocalı katliamının yıl dönümüne dair yapılan son dakika açıklamasında, "Bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan Hocalı katliamı açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, 1992 yılında Ermeni güçler tarafından katliama maruz bırakılan Azerbaycan Türkleri için başsağlığı mesajı paylaştı.
Bakanlıktan söz konusu katliama ilişkin verilen mesajda şu ifadeler kullanıldı:

"Ermenistan Cumhuriyeti birlikleri tarafından, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde Hocalı şehrine düzenlenen saldırıda, 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70’i yaşlı olmak üzere, toplam 613 masum Azerbaycan vatandaşı hunharca katledilmiş ve yüzlercesi yaralanmıştır. Ayrıca, binden fazla kişi Ermenistan güçlerince esir alınmıştır. Kayıpların akıbeti ise bugüne kadar öğrenilememiştir."

"AZERBAYCAN TOPRAKLARI HALEN İŞGAL ALTINDA"

"Sivil halka yöneltilen bu insanlık dışı saldırı dahil, Azerbaycan topraklarının işgali neticesinde, bir milyondan fazla Azerbaycanlı evlerini terketmek zorunda kalmış olup kendi ülkelerinde mülteci olarak yaşamaktadır. Halen, Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisi işgal altındadır.

Bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz.

Azerbaycanlı kardeşlerimizin 28 yıl önce Hocalı’da maruz kaldıkları katliamın acısını derinden paylaşıyoruz. Bu trajedide hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor, tüm Azerbaycan halkına en samimi başsağlığı dileklerimizi bir kez daha sunuyoruz."

Corana tehdidi nedeniyle evde değil, minibüste kalıyorTrabzonlu Fatih Turan, kızları için köydeki evinin önüne demir iskele üzerine kondurduğu 1985 model minibüste yatıp kalkıyor. Özel bir şirkette çalışan Turan Korona virüs nedeniyle ailesini korumak için minibüste kaldığını söylüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber