Geri Dön

Son dakika... Filipinler'de bir deprem daha

Pasifik Okyanusu'ndaki adalar ülkesi, 6.1'lik depremin üzerinden 24 saat geçmeden bu kez 6.3'le sarsıldı.

Son dakika... Filipinler'de bir deprem daha

Filipinler'de yeni bir deprem daha oldu.

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi, 6.5 olarak açıkladığı sarsıntının büyüklüğünü daha sonra 6.3'le güncelledi.

Pasifik Okyanusu'ndaki adalar ülkesindeki depremin merkez üssü, Tutubigan kentine yalnızca 13 kilometre uzaklıkta.

Ülkenin en büyük adası Luzon'da dün yerel saatle 17.11'de gerçekleşen 6.1'lik deprem, 15 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. Gece boyunca devam eden arama çalışmalarında ekipler dokuz kişi enkazdan canlı olarak çıkarıldı. Enkaz altında halen en az 20 insanın bulunduğu bildiriliyor.

Porac kentinde çöken dört katlı bir alışveriş merkezinin enkazında en az 20 insanın bulunduğu bildiriliyor. Ekipler, enkazı kaldırmak için vinçler ve beton kırıcı makinalar kullanıyor. Yetkililer, enkaz altından seslerin geldiğini açıkladı.

Merkez üssü Santiago kentine 1 kilometre olan sarsıntıda, başkent Manila'daki binalar da sallanmıştı. Depremin ardından onlarca artçı sarsıntı kaydedildi, başkent Manila'daki bazı oteller ve alışveriş merkezleri tahliye edildi, metro seferleri durduruldu.

Filipinler, yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu'nu boydan boyda kat eden Pasifik Ateş Çemberi fay hattının üzerinde yer alıyor. Dünyada en fazla depremin meydana geldiği hat olan Pasifik Ateş Çemberi, aynı zamanda onlarca aktif volkana ev sahipliği yapıyor.

Berat Albayrak açıkladı: Ekonomide milli bağımsızlığın bir bedeli varBakan Albayrak, "Ekonomide MİLLİ BAĞIMSIZLIĞIN bir bedeli var. Bizim ecdadımız bu bedeli canı pahasına SAYISIZ kere ÖDEDİ. Sıra bizde! Biz BUGÜN bağımsızlık mücadelesinde taşın altına elimizi değil, YÜREĞİMİZİ koyuyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber