Geri Dön

Son dakika... Fransa resmen duyurdu!

Fransa'da günlerdir süren protestoların ardından hükümet akaryakıt vergisi zammını üç ay boyunca askıya aldığını açıkladı. Elektrik zammı da kaldırıldı.

Son dakika... Fransa resmen duyurdu!

Fransız basınına konuşan hükümet kaynakları, 'sarı yelekliler'in protestolarının etkisini ortaya koydu. Kameraların karşısına çıkan Fransa Başbakanı Edouard Philippe, protestoların en önemli sebeplerinden biri olan akaryakıt vergisi zammının altı ay askıya alındığını duyurdu. Başbakan Philippe ayrıca elektrik zammının da kaldırıldığını açıkladı.

Göstericilere seslenen Fransa Başbakanı, "Şiddet durmalı. Halkın öfkesini duymamak için sağır olmak gerekir" dedi.

Ülke genelinde sarı yelekliler adı altında örgütlenen eylemciler, 17 Kasım'dan bu yana hükümetin akaryakıta ek vergi koymasını protesto etmek için sokaklara dökülüyor. Protestolar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümete karşı daha geniş çaplı taleplerle isyana dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron'dan başta akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Göstericiler, Paris caddelerinde çok sayıda araç ve çöp bidonunu ateşe vermiş, polislere taş ve şişe fırlatmıştı. Paris sokaklarında sık aralıklarla ses bombaları duyulmuştu.

17 Kasım'dan bu yana gösterilerde çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, 222'si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.

Bir köyü ayağa kaldıran taciz iddiasıIsparta'da, bir işletmecinin çalışanına tacizde bulunduğu iddiası üzerine toplanan köylüler, işletmenin bulunduğu alanda bir araya geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet