Geri Dön
DünyaSon dakika deprem haberi: Girit'te 6.3 büyüklüğünde deprem oldu

Son dakika deprem haberi: Girit'te 6.3 büyüklüğünde deprem oldu

Son dakika haberlere göre, Yunanistan'ın en büyük adası günler sonra bir kez daha sallandı, sarsıntı Türkiye'de de hissedildi. USGS'in yayınladığı haritada, şok dalgalarının güneydeki Tunus ve Mısır kıyılarına kadar ulaştığı görülüyor. İşte son dakika durum...

Son dakika deprem haberi: Girit'te 6.3 büyüklüğünde deprem oldu

Yunanistan'ın güneyindeki Girit Adası'nda bugün 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntının merkez üssü, Girit'in güneydoğusundaki Sitia'ya 51, Zakros'a 23 kilometre mesafede. Yerin 10 kilometre altında gerçekleşen deprem, Türkiye'nin batı kıyılarında da hissedildi. Antalya, Muğla ve İzmir'de sarsıntının hissedildiği bildiriliyor.

Yunan medyası, yerel saatle 12.24'te gerçekleşen sarsıntıda ilk bilgilere göre bazı binaların hasar aldığını duyurdu. Sitia Belediye Başkanı George Zervakis, 10 bin kişinin yaşadığı ilçede hasar olduğunu söyledi. Sitia'daki bir kilisenin yıkıldığı fotoğraflar Yunan medyası tarafından yayınlanırken, Girit Adası'nın kuzeyindeki Kandiye'de okullar tatil edildi.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ile AFAD depremin büyüklüğünü 6.3 olarak, Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) 6.4 olarak verdi. 

USGS'in yayınladığı sarsıntı haritasına göre, deprem Yunanistan'ın başkenti Atina ve tam karşısında yer alan İzmir'de hissedildi. Ayrıca güneyde şok dalgaları Tunus ve Mısır kıyılarına kadar ulaştı.

Yerel medyaya yansıyan ilk haberlerde, Girit Adası sakinleri beklendiği gibi depremin hissedilmesiyle sokaklara fırladı, çığlıklar duyuldu.

Yunan medyasına konuşan sismoloji uzmanları, Girit ve çevresindeki adaları etkileyecek küçük bir tsunami ihtimalini dışlamadı.

Girit Analipsi'de depremi yaşayan görgü tanıklarından biri, sarsıntının 20 saniye sürdüğünü aktardı. Aynı bölgedeki bir başka görgü tanığı ise, en az 15 saniye boyunca tüm evin sallandığını söyledi.

Son dakika deprem haberi: Giritte 6.3 büyüklüğünde deprem oldu

6'LIK DEPREM BİNALARI YIKMIŞTI

Girit'te son olarak adanın güneyinden geçen devasa fay hattında 4.2 büyüklüğünde bir deprem kaydedilmişti.

Son dakika deprem haberi: Giritte 6.3 büyüklüğünde deprem oldu

Girit Adası, Eylül ayının sonunda da 6 büyüklüğündeki depremle sarsılmıştı. En az bir kişinin hayatını kaybettiği depremde çok sayıda bina yıkılmış, Girit genelinde okullar tatil edilmişti.

Girit Adası'nın güneyinden geçen Doğu Akdeniz-İyon Denizi fay hattı sıklıkla depremlerin meydana geldiği bir fay. Fay hattı Kızıl Deniz'den başlayıp Suudi Arabistan, İsrail, Lübnan gibi ülkelerden geçerek, Hatay'dan Akdeniz açıklarına dönüyor. Hat, Rodos'un yakınlarından geçip İyon Deniz'i açıklarına kadar devam ediyor.

THY yolcularını meme kanseri konusunda bilgilendiriyorMisafirlerinin seyahat sağlığı ve güvenliğini en ön planda tutan bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları 15 – 31 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceği 160 uçuşta meme kanseri riskine dikkat çekecek. Kabin ekiplerinin pembe kurdele takacağı ve özel anons ile yolcuların bilgilendirileceği uçuşların ilki İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleşti.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler