Geri Dön
DünyaSon dakika... Hindistan ve Tayvan'ın intikamı İran'da alındı! 'Mossad öldürdü'

Son dakika... Hindistan ve Tayvan'ın intikamı İran'da alındı! 'Mossad öldürdü'

Son dakika haberlere göre, İran'da bugün hassas araştırmaların yürütüldüğü bir askeri merkezde 'kaza' gerçekleşti, New York Times ise suikast fırtınasının dinmediği Tahran'da İsrail'in bir kez daha sahne aldığını yazarak gündemi değiştirdi.

Son dakika... Hindistan ve Tayvan'ın intikamı İran'da alındı! 'Mossad öldürdü'

Başkent Tahran'da bir albayını suikastte kaybeden İran, bugün de orduya ait bir araştırma merkezinde gerçekleşen 'kaza'yla sarsıldı. New York Times gazetesi ise, son suikastın perde arkasını araladı.

Suriye, Yemen, Irak ve Lübnan'da ABD ve müttefikleriyle karşı karşıya gelen İran, son yıllardaki en ağır darbeyi Ocak 2020'de aldı. Ortadoğu'nun en korkulan ismi Kasım Süleymani, Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir ABD insansız hava aracından fırlatılan füzeyle öldürüldü.

İran'ın yurt dışındaki operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü'nün komutanı Süleymani'nin ortadan kaldırılmasını, nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin Kasım 2020'de Tahran'da öldürülmesi izledi.

İran'ın nükleer programının mimarı olan fizik profesörü Fahrizade, uydudan kontrol edilen yapay zekaya sahip silahla aracında vuruldu. Bir pikabın üstüne yerleştirilen makineli tüfek, yapay zekayla doğrudan Fahrizade'nin yüzünü hedef aldı ve 13 el ateş açtı. Araçta nükleer bilimcinin yanında oturan ve aralarında yalnızca 25 santimetre bulunan eşinin burnu bile kanamadı.

İran'ın üreteceği bir nükleer bombanın 'babası olarak' tanımlanan Fahrizade'nin öldürülmesinden önce, 2010-12 yılları arasında dört nükleer bilimci suikasta uğradı.

Takvimler Mayıs 2022'yi gösterdiğinde ise, bu kez İran Dervim Muhafızları'nda görevli bir albaya Tahran'da suikast düzenlendi. Evinin önündeki arabasında motosikletli iki saldırgan tarafından beş kurşunla öldürülen Albay Hasan Sayad Hüdayi, gözyaşlarıyla toprağa verildi.

İran yönetimi, beklendiği gibi Albay Hüdayi'nin intikamının alınacağını duyurdu. İntikam sözü veren Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, suikastın 'yabancı ajanlar' tarafından gerçekleştirildiğini ima etti.

Reisi'nin kurduğu "Şüphesiz, soruşturma bu suçta, küresel kibrin parmağı olduğunu ortaya koyacaktır" cümlesindeki 'küresel kibir', İran hükümeti tarafından düşman ülkeleri ifade etmek için kullanılan bir ifade.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Katibzade de ABD ve müttefiklerine atıfta bulundu, Albay Hüdayi'nin İran'ın 'baş düşmanları' olan 'terörist ajanlar' tarafından öldürüldüğünü söyledi.

BBC Orta Doğu Editörü Sebastian Usher, Kudüs Gücü'nde görev yapan albayı hedef alan suikastın Muhsin Fahrizade'nin öldürüldüğü saldırıdan bu yana en büyük güvenlik ihlali olduğunu vurguluyor.

 

HASSAS TESİSTE ESRARENGİZ KAZA: 1 MÜHENDİS ÖLDÜ

Son dakika... Hindistan ve Tayvanın intikamı İranda alındı Mossad öldürdü

İran, bugün sabah bir başka 'kaza' haberiyle güne başladı. Orduya ait Tahran yakınlarındaki Parçin'de bulunan bir araştırma biriminde bir 'kaza' olduğu açıklandı.

Savunma Bakanlığı, Çarşamba günü gerçekleşen kazada bir mühendisin öldüğü, bir mühendisin de yaralandığı bilgisini paylaştı.

Birleşmiş Milletler nükleer gözlemcileri tarafından önceden denetlenen askeri tesisteki 'kaza'nın nedeni araştırılıyor.

Tahran'ın 60 kilometre güneydoğusundaki Perçin, Batılı istihbarat örgütlerine göre İran tarafından gerçekleştirilen nükleer silah testlerinin yapıldığı hassas bir merkez.


WSJ: ÇALINTI BELGELER İRAN'IN ELİNDEYDİ


Son dakika... Hindistan ve Tayvanın intikamı İranda alındı Mossad öldürdü

Amerikan Wall Street Journal gazetesinde bugün yayımlanan bir haberde ise, İsrail tarafından 2018 yılında ele geçirilen İran'ın nükleer belgeleri arasında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na ait çalıntı kayıtların da bulunduğu bildiriliyor.

Ajansa ait gizli belgeler İranlı üst düzey yetkililer arasında nükleer programın üstünü örtmek için kullanıldı. WSJ, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı 2004 ve 2006 yılları arasında İran'ın nükleer programını araştırırken çalıntı belgelerin zaten Tahran yönetiminin elinde olduğunu yazdı.

Habere göre, üst düzey İranlı askeri, hükümet ve nükleer yetkililerin erişimindeki gizli belgeler arasında Farsça el yazısıyla yazılmış notlar vardı. Dahası, çalıntı belgelere hakkında Tahran yönetiminin yorumları da eklenmişti.

YARIM TONLUK NÜKLEER ARŞİV NASIL ÇALINDI?


Son dakika... Hindistan ve Tayvanın intikamı İranda alındı Mossad öldürdü 

Mossad ajanları, 2018 yılı Ocak ayının sonlarında, bir gece karanlığında, başkent Tahran'a 30 kilometre kadar mesafedeki sanayi bölgesinde bir depoya girdiler. Burada 32 kasa vardı. Fakat içeri girenler bunların hangilerinde en kıymetli malzemelerin bulunduğunu biliyorlardı.

Yedi saatten kısa bir süre içerisinde 27 kasanın kilitlerini eriterek açtılar ve yarım ton ağırlığında gizli nükleer arşivi alarak hiçbir iz bırakmadan kayıplara karıştılar. Bu İran tarihinin en pervasız soygunlarından biriydi ama yetkililer sessiz kalmayı tercih etti.

Üç ay sonra çalınan belgeler 2 bin kilometre ötede, İsrail'de Tel Aviv'de ortaya çıktı. O sırada başbakan olan Benyamin Netanyahu çalıntı malzemeyi sergiledi ve bunların İsrail gizli servisi Mossad tarafından ele geçirildiğini söyledi.

İran yetkilileri o günlerde bu belgelerin sahte olduğunu ve böyle bir olayın asla gerçekleşmediğini savundular. Ancak, İran'ın önceki Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani görevdeki son gününde, Ağustos 2021'de ülkesine ait nükleer belgelerin çalındığını doğruladı.

NEW YORK TIMES: İSRAİL ABD'Yİ BİLGİLENDİRDİ


Son dakika... Hindistan ve Tayvanın intikamı İranda alındı Mossad öldürdü 

Amerikan New York Times gazetesi, Tahran'da evinin önünde öldürülen Albay Hüdai suikastının İsrail tarafından gerçekleştirildiğini ve Tel Aviv yönetimi tarafından ABD'ye bilgi verildiğini yazdı.

50 yaşındaki Albay Hüdai, 2012 yılında Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'yi sarsan bir patlamanın arkasındaki isimdi. İsrailli bir diplomatı hedef alan patlamada, diplomatın eşi ağır yaralandı.

Bir başka Güney Asya ülkesi Tayland'da yine İsrailli diplomatları hedef alan operasyona da Albay Hasan Sayad Hüdayi katılmıştı. Acemice gerçekleştirilen saldırıdan sonra üç İranlı ajan tutuklandı, aralarından biri patlamada bacağını kaybetmişti.

10 YIL SONRA İNTİKAM


Son dakika... Hindistan ve Tayvanın intikamı İranda alındı Mossad öldürdü 

Mossad, İsrailli diplomatları havaya uçurmayı deneyen patlamaların intikamını 10 yıl sonra İran'ın başkenti Tahran'da aldı.

Habere göre, Kudüs Gücü komutan yardımcısı albayın öldürülmesi İran'a söz konusu birimin operasyonlarını durdurması için bir uyarı niteliği taşıyor. İran'ın yurt dışı operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü içerisindeki Birim 840'ın görevi, yabancılara karşı saldırılar düzenlemek. İsrailli yetkililer ve siviller de yine Birim 840'ın hedefleri arasında.

İsrail tarafı, ABD'den New York Times'a sızan suikast haberi nedeniyle öfkeli. İsrail medyası, oldukça yakın istihbarat işbirliğine sahip iki ülke arasında benzer sızıntıların bir daha asla yaşanmaması gerektiğini yazdı.

Tahran yönetimi tarafından Devrim Muhafızları'nda yaptığı görevleri paylaşılmayan Albay Hüdai'nin adı, çoktan İran'ın başkentinde bir caddeye verildi bile.

DİNMEYEN SUİKAST FIRTINASI


Son dakika... Hindistan ve Tayvanın intikamı İranda alındı Mossad öldürdü 

Suikast fırtınasını dindiremeyen İran'da, dahası son 20 yılda nükleer ve askeri tesislere yönelik çok sayıda sabotaj gerçekleştirildi. Şu ana kadar İran güvenlik güçleri saldırganları ve planlayıcıları engellemeyi ya da yakalamayı başaramadı.

İsrail gizli servisi Mossad'ın üst yönetime kadar sızdığından kuşkulanılıyor.

İran'ın iki yıl önceki İstihbarat Bakanı Mahmut Alavi, nükleer bilimci Fahrizade'nin öldürülmesinde suikastı planlayanın 'silahlı kuvvetler mensubu' olduğunu söyledi, "Silahlı Kuvvetler'e istihbarat operasyonu yapamadık" dedi. Fakat dolaylı olarak suikastın arkasında İran'ın en seçkin askeri birimi olan İslam Devrimi Muhafızları teşkilatı mensubu bir kişinin olduğunu ima etti.

Yabancı ülkeler için ajanlık yapmakla suçlanan İranlı sivil ve askeri yetkililer, Tahran'daki Evin hapishanesinin özel güvenlikli bölümünde tutuluyor. Hapishanede, üst düzeyde birçok Devrim Muhafızı komutanı da var. İran hükümeti Devrim Muhafızları'nın itibarını zedelememek için bu kişilerin isimleri ve rütbelerini paylaşmıyor.


AHMEDİNEJAD'DAN MOSSAD İTİRAFI


Son dakika... Hindistan ve Tayvanın intikamı İranda alındı Mossad öldürdü 

2013'te Mahmud Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığının son yılında Devrim Muhafızları komutanları, istihbarat subayları, hatta din görevlilerinin Mossad ajanlığıyla suçlanarak tutuklandıkları söylentileri yaygındı. Fakat bu söylentiler hiçbir zaman resmen doğrulanmadı.

Suçlananlardan biri İran İstihbarat Bakanlığı'nın İsrail konusundaki karşı istihbarat masası şefiydi. Bir İran Devrim Mahkemesi onu sessizce yargıladı, ölüme mahkum etti ve ceza kimseler duymadan infaz edildi.

Ahmedinejad, Mossad'ın kendi döneminde İstihbarat Bakanlığı'na sızdığını 2021 yılında doğruladı; "İsrail ajanlarını, onların İran'daki komplolarını etkisiz hale getirmekle sorumlu en üst düzeyde görevlinin kendisinin İsrail ajanı çıkması normal bir şey mi?" diye sordu.

Bir önceki Cumhurbaşkanı Ruhani'nin başdanışmanı ve İstihbarat Bakanı Ali Yunusi'nin itirafı, tabloyu net şekilde ortaya koyuyor: "Mossad'ın ülkenin bir çok bölgesinde etkisi o kadar geniş ki, İran liderliğinin her bir üyesi hayatından, güvenliğinden endişe etmelidir."