Geri Dön
DünyaSon dakika... Dünya Sağlık Örgütü: Kanıt yok!

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: Kanıt yok!

Son dakika haberlere göre, iyileşen Covid-19 hastalarında antikor geliştiği ve bu hastaların bir daha corona virüse yakalanmayacağına dair kanıt olmadığını duyurdu. Çin'de 10 gün üst üste, Güney Kore'de ise peş peşe iki gün corona virüsten can kaybı gerçekleşmedi. ABD'de ise ilk kez evde uygulanabilecek bir test kiti onaylandı.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: Kanıt yok!

Dünyaya diz çöktüren corona virüs salgınında konulan teşhis sayısı 2 milyon 850 bini geçti, can kaybının ise bugün 200 bini aşması bekleniyor. 

17.10 : ABD'de Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 1993 arttı.

16.30 : İngiltere, corona virüsten hayatını kaybedenlerin sayısının 20 bini aşmasıyla bu eşiğe ulaşan beşinci ülke oldu

Bugün açıklanan verilere göre İngiltere ve Birleşik Krallık'ta hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bini geçti.

Son bir günde 813 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle İngiltere'de hastanelerde hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bin 319 oldu.

Hükümetin baş bilim danışmanı Sir Patrick Vallance, altı hafta önce 17 Mart'ta hayatını kaybedenlerin sayısının 20 binin altında tutulabilmesinin önemli olduğunu söylemişti.

16.10 : Hollanda'da Covid-19 120 can daha aldı, salgının başından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 409'e ulaştı.

Vakalar ise 655 artışla 37 bin 190 olurken, yetkililer corona virüs testi yaptırmadan yaşamını yitirenlerin sayısının ise oldukça fazla olduğunu belirtiyor.

14.55 : Corona virüsün en çok görüldüğü ülkeler arasında nüfusa oranla en fazla can kaybının kayıtlara geçtiği Belçika'da, karamsar tablo sürüyor.

Avrupa ülkesinde son 24 saatte 241 hasta daha yaşamını yitirdi ve ölü sayısı 6 bin 917'ye çıktı. Hayatını kaybedenlerin yüzde 46'sı hastanelerde, yüzde 53'ü ise huzurevlerinde vefat etti.

Belçika'daki vakalar ise 1032 artışla 45 bin 325 oldu.

14.20 : İran'da Covid-19 can kayıpları düşüyor. Tahran yönetimi, bir günde 76 ölümün gerçekleştiğini duyurdu.

Bugüne kadar salgının 5 bin 650 can aldığı ülkede, son 24 saatte yapılan testlerin 1134'ü pozitif sonuç verdi.

Cumhurbaşkanı HasanRuhani hafifletilen tedbirlerin corona virüs tehdidinin ortadan kalktığı anlamına gelmediğini söylüyor. Halkı uyaran Ruhani, sosyal mesafeye özellikle dikkat edilmesini istedi:

"Atılan adımlar ve değerlendirmeler, salgını kontrol etme yolunda olmamıza rağmen vatandaşların farkındalık düzeyinin azalması halinde Allah göstermesin hastalığın tekrar zirveye çıkabileceğini gösteriyor. Bu durumda kısıtlamaları tekrar hayata geçirmek zorunda kalırız."

İran'da corona virüse yakalananların sayısı 89 bin 328.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: Kanıt yok


TRUMP'TAN SONRA BİR SKANDAL DA İNGİLTERE'DEN
14.05 : ABD Başkanı Donald Trump'ın corona virüsle mücadelede deri altına dezenfektan enjekte edilmesinin araştırılmasına dair sözlerinden sonra bir başka tartışılan önlem de İngiltere ordusundan geldi.

Guardian ve Sky News'ün haberine göre İngiliz askerlerinin corona virüsten korunması için böcek kovucu ilaç madde verildi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, cuma günü yaptığı açıklamada askerleri Covid-19 hastalığından korumak için limon okaliptüs yağı ekstresi (Citriodiol) siparişi verildiğini doğruladı. Bu haberin üzerine İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu (PHE) bu malzemeleri kullanmanın corona virüse karşı koruduğuna dair bir bulgu olmadığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü de bu maddenin corona virüse karşı koruduğuna dair bir kanıt olmadığını aktardı.

Sky News'e ismini vermeden konuşan bir kaynak, bu maddenin isteğe bağlı kullanılacağını; corona virüse karşı korumasa bile bir riskinin de olmadığını belirtti.

Aynı zamanda sosyal mesafe önlemlerinin yanı sıra ordu personelinin bağışıklık sisteminin güçlenmesi için D vitamini takviyesi gibi alınan ek önlemlerden biri olduğu aktarıldı.

13.40 : Rusya'daki corona virüs vakaları tırmanmayı sürdürüyor, son 24 saatte 5 bin 966 test pozitif sonuç verdi. Vakaların 74 bin 588'e ulaştığı ülkede, bir önceki gün 5 bin 849 teşhis konulmuştu.

Rusya'da can kayıpları ise bir günde 66 artışla 681 oldu.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: Kanıt yok


BREZİLYA DİKEN ÜSTÜNDE
13.35 :
Latin Amerika'nın en büyük ülkesi olan Brezilya'nın sağlık sisteminin corona virüs yüzünden çökme sınırına dayandığı aktarılıyor.

Guardian'ın haberine göre ülkedeki corona virüs vakaları ve ölümleri, hastanelerin, morgların ve mezarlıkların kapasitesinin dolmasına neden olabilir.

54 bin corona virüs vakasının görüldüğü ülkenin dünyanın yeni hastalık merkezlerinden birine dönüşmesinden korkuluyor.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, corona virüs salgınına dair daha katı önlemlerin alınması gerektiğini savunan Sağlık Bakanı Henrique Mandetta‘yı görevden almıştı.

13.30 : Dünyanın en zengin ikinci kişisi olan Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Times gazetesine bir röportaj verdi. Şubat ayında gazeteye verdiği röportajda bir sonraki pandemi ihtimalinden çok korktuğunu söyleyen Gates, bu röportajında da 'en büyük kabusunun gerçekleştiğini' aktardı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün en büyük fonlayıcılarından olan Bill & Melinda Gates Vakfı'nın eşiyle ortak kurucusu olan Gates, bu günlerde yaptığı tek şeyin virüse karşı aşı geliştirilmesi çabalarına katılmak olduğunu söylüyor.

Gates, corona virüse karşı mücadelenin 'dünya savaşı gibi olduğunu ancak bu sefer herkesin aynı cephede olduğunu' vurguladı.

Virüsle mücadelede siyasetin değil bilimin büyük rol oynayacağını söyleyen Gates, aşı üretilmesi sürecini hızlandırmak için aşı için onay alınmadan bile önce milyarlarca aşının üretileceği fabrikaların kurulması için gerekli parayı bulmaya hazırlanıyor.

Kişisel olarak 10 milyar dolar vergi ödeyen Bill Gates, salgının gelişmekte olan ülkelerde daha ağır sonuçları olacağından çekindiğini ve salgınla yeryüzünde görülen eşitsizliğin daha çok perçinlendiğini aktardı.

13.20 : İspanya'da can kayıpları 378 artışla 22 bin 905'e yükseldi. Avrupa ülkesinde böylece iki gün üst üste ölü sayısı 400'ün altına inmiş oldu.

İspanya'da son 24 saatte 3 bin 995 vaka tespit edildi ve corona virüse yakalananların sayısı 223 bin 759 oldu.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: Kanıt yok


DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ AÇIKLADI
12.55 : Dünya Sağlık Örgütü (WHO), iyileşen Covid-19 hastalarında antikor geliştiği ve bu hastaların bir daha corona virüse yakalanmayacağına dair kanıt olmadığını açıkladı.

Örgüt ülkeleri, corona virüs salgınıyla mücadelede 'bağışıklık pasaportu' uygulamasına güvenmemeleri yolunda uyardı. Söz konusu uygulama, iyileşen Covid-19 hastalarına, işe dönebilme veya seyahat edebilme izni verilmesi fikrine dayanıyor.

İngiltere'de de hükümetin corona virüs testi stratejisinin beş ayağından birini, antikor kan testleri yapılması ve virüsün enfeksiyon oranının takip edilmesi oluşturuyor.

Antikor testleri, bir kişinin geçmişte corona virüse yakalanıp yakalanmadığını tespit etmek için kullanılıyor.

Test mevcut sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılmasında ve aşı geliştirilmesine yardımcı olacak bilgilerin toplanması açısından da çok önemli görülüyor.

İyileşen Covid-19 hastalarında antikor gelişebileceği ve bu antikorların corona virüsü etkisiz hale getirebileceği öne sürülüyordu.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: Kanıt yok


BİR GÜNDE 11 BİN VAKA!
11.40 :
Geçtiğimiz haftalarda cesetlerin sokaklara saçıldığı Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, corona virüs vakaları bir günde 11 binden fazla artış gösterdi ve toplam rakam 22 bin 719 oldu.

Yetkililer, dev artışı geç gelen test sonuçlarına bağlıyor.

Nüfusu 16 milyonu aşan Ekvador'da, Covid-19 resmi verilere göre şimdiye kadar 576 can aldı. Ancak evlerinde test yapılmadan ölenlerin sayısı çok daha fazla.

10.35 : Haftalarca salgını kontrol altında tutan ancak son günlerde ikinci bir dalgayla karşı karşıya olan Singapur'da, 618 test daha pozitif sonuç verdi.

09.55 : Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) başındaki Doktor Stephen Hahn, kurumunun ilk kez bir 'evde uygulanabilecek test kitini' onayladığını açıkladı:

"Bu test bazı şartlarda bir doktorun gözetimi altında hastaya gönderilebilecek ve hasta kendisi tükürük örneği alarak testi geri gönderecek. Ve sonuçları alacak."

FDA'nın bugüne kadar 63 testi hastalara göndermek üzere onayladığını, 400'den fazla test üreticisiyle ürünlerini onaylamak üzere çalışmaya devam ettiğini söyleyen Hahn, 4 adet antikor testinin de onaylandığını belirtti.

08.25 : Corona virüsün hızla yayılmaya devam ettiği Meksika'da, Covid-19 bir günde 152 can aldı. Ölü sayısının 1221'e ulaştığı ülkede, doğrulanmış 12 bin 872 vaka bulunuyor.

Son dakika... Dünya Sağlık Örgütü: Kanıt yok


04.45 : Salgını durduran bir başka ülke Güney Kore'de yalnızca 12 vaka tespit edildi, can kaybı gerçekleşmedi.

Başkent Seul'de sigortacı olmak isteyenler yazılı sınava maske takarak ve sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde girdi. 

03.30 : Corona virüsün ortaya çıktığı Çin'de corona virüsten ölen yok, böylece 10 günü aşkın süredir yeni can kaybı görülmedi.

Çin'de son 24 saatte yalnızca 12 vaka belirlendi.

Boğulma tehlikesi geçiren torunlarını kurtardı ama kendisi boğulduManisa'nın Saruhanlı ilçesinde, serinlemek için girdikleri yangın söndürme göletinde boğulma tehlikesi geçiren 3 torununu kurtaran ancak kendisi dipteki balçığa saplanarak yaşamını yitiren Bilhan Yılmaz (59), gözyaşları içinde toprağa verildi. Yılmaz'dan geriye kurtardığı torunlarından kardeş olan ikisiyle çektirdiği fotoğrafı kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet