Geri Dön
DünyaSon dakika... İngiltere-Rusya hattında şimşekler çaktı! 8 bin asker yola çıkıyor

Son dakika... İngiltere-Rusya hattında şimşekler çaktı! 8 bin asker yola çıkıyor

Ukrayna'daki Rus işgalcilere karşı savaşmaya giden İngiliz ve ABD'li eski askerlerin ölüm haberleri geldi. 'Şimdi Putin'e meydan okuyoruz' başlığını kullanan İngiliz medyası ise, Rusya'ya gözdağı için 8 bin askerin yanı sıra helikopterler ve tankların da sahne alacağını yazdı.

Son dakika... İngiltere-Rusya hattında şimşekler çaktı! 8 bin asker yola çıkıyor

Rus lider Vladimir Putin, ABD gizli servisinin saatini bile önceden ilan ettiği Ukrayna işgaline başladığında takvimler 24 Şubat 2022'yi gösteriyordu. Birkaç günde Kiev'in düşmesini bekleyen ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Putin'e selam vermesini planlayan Moskova için kabus yeni başlıyordu.

Kiev çevresinde sıkışıp kalan Rus işgalciler binlerce kayıp verdi, henüz birinci ay dolarken Rusya askerlerini Ukrayna'nın başkentinden çekmek zorunda kaldı.

Donbas ve Ukrayna'nın güneyini ele geçirmeye odaklanacağını duyuran Moskova, Kiev yönetimine büyük silah desteği veren ABD ve Batılı müttefiklerini birçok kez 'nükleer savaş' veya 'Üçüncü Dünya Savaşı'yla tehdit etti.

Uzun menzilli füze saldırılarına yönelen Rus ordusu, resmi açıklamalarında Ukrayna'ya gönderilen silah konvoylarını ya da yabancı savaşçıları vurduğunu ileri sürdü.

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy işgalin ilk günlerinde Ruslara karşı savaşmak isteyen yabancıları ülkesine davet etti. Farklı ülkelerden binlerce kişi Ukrayna'daki cephe hatlarında Rus işgalcilere karşı savaşmaya giderken, bunların çoğunluğu eski askerdi.

İNGİLİZ VE ABD'Lİ ESKİ ASKERLER UKRAYNA'DA ÖLDÜ

Rusya, Ukrayna'ya en büyük desteği veren ülkelerden İngiltere'den cephe hattına ulaşan 100 savaşçının ismini yayınladı. Moskova'nın paylaştığı listede bir kadın da bulunuyordu.

Son dakika... İngiltere-Rusya hattında şimşekler çaktı 8 bin asker yola çıkıyor

Çoğunluğu eski asker olan İngilizlerden biri, Scott Sibley'in Ukrayna'da öldüğü bildiriliyor. Eski bir İngiliz komandosu olan Sibley, Afganistan'da savaşmış bir isimdi.

Daily Mail gazetesi, Scott Sibley adının savaş çığırtkanı bir Telegram hesabında yayınlanan 100 kişilik İngiliz listesinde yer almadığını yazdı.

Ukrayna'da ölen bir diğer yabancı savaşçı, 22 yaşındaki ABD'li eski denizci Willy Joseph Cancel oldu. CNN International, eşi ve yedi aylık bebeğini New York'ta bırakarak Ukrayna'ya giden Cancel'ın özel bir şirketle sözleşme imzaladığını bildiriyor.

Son dakika... İngiltere-Rusya hattında şimşekler çaktı 8 bin asker yola çıkıyor

Cancel'ın annesi Rebecca Cabrera, cephede birlikte savaştığı arkadaşlarının oğlunun cesedini bulamadığını söylüyor.

Aile, eski deniz kuvvetleri mensubunun 12 Mart tarihinde ABD'den Polonya'ya uçtuğunu ve oradan Ukrayna topraklarına giriş yaptığı bilgisini verdi.

ŞİMŞEK YÜKLÜ BULUTLAR ÇARPIŞIYOR

Son dakika... İngiltere-Rusya hattında şimşekler çaktı 8 bin asker yola çıkıyor

Londra-Moskova hattı son günlerde hiç olmadığı kadar gergin. İngiltere Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey'nin Ukrayna'nın İngiliz silahlarını kullanarak Rus topraklarına saldırı düzenlemesinin 'meşru' olduğunu söylemesiyle tehditler havada uçuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, "Sizi vururuz, anlıyorsunuz değil mi?" cümlesini kurdu. Zaharova bir gün sonra ise "Sabrımızı sınamaya devam etmemenizi tavsiye ediyoruz" dedi.

İNGİLİZ BASINI: 8 BİN ASKER YOLA ÇIKIYOR!

 

İngiliz Daily Mail gazetesi ise, bugün "Şimdi Putin'e meydan okuyoruz" başlığıyla bir habere yer verdi. Gazetenin haberinde, Londra yönetiminin Soğuk Savaş'tan bu yana Avrupa'nın doğusuna en büyük yığınağa giriştiği belirtiliyor.

Son dakika... İngiltere-Rusya hattında şimşekler çaktı 8 bin asker yola çıkıyor

Habere göre, İngiltere NATO'nun doğu kanadına tatbikatlar için 8 bin asker daha gönderecek. Rusya'ya verilecek gözdağında ayrıca İngiliz tankları ve helikopterleri de sahne alacak.

Yaz aylarında Finlandiya'dan Kuzey Makedonya'ya kadar uzanacak tatbikatlar dizisinde İngiliz birliklerine binlerce NATO askeri de katılacak.

Rusya ile 1300 kilometrelik sınır paylaşan Finlandiya'daki Arrow Tatbikatı için İngiliz askerler çoktan gönderildi bile. Finlandiya'nın gelecek ay NATO'ya katılma kararı vermesi bekleniyor.

Hedgehog tatbikatının yapılaca yer ise, Estonya ve Letonya sınırı. 18 bin NATO askeri, Rusya ile komşu olan iki NATO ülkesine sevk edilecek. Tatbikatta helikopterler, hava indirme birlikleri ve hava savunma sistemleri de yer alacak.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle birlikte ittifakın doğu kanadındaki ülkelere binlerce ek asker konuşlandıran NATO, son büyük tatbikatını ilkbaharda Kuzey Kutbu bölgesinde icra etmişti.

NATO'nun 30 bin askerlik dev tatbikatının adresi, Rusya ile sınırı bulunan İskandinav ülkelerinden Norveç'ti. Mart ayında başlayıp Nisan ayında sona eren Soğuk Yanıt 2022 adlı tatbikata 27 ülke ile NATO partneri İsveç ve Finlandiya katıldı.

220 savaş uçağı ve 50'yi aşkın savaş gemisinin sahne aldığı tatbikatta, ABD'ye ait bir uçak Mart ayı ortasında düştü. Norveç'in kuzeyindeki ıssız bir noktaya düşen V-22B Osprey uçağındaki dört Amerikan askeri öldü.

Soğuk Savaş'tan bu yana en büyük tehditle yüzleşen NATO, planlarını tamamen değiştirdi. Doğu kanadına toplamda 40 bin asker konuşlandırıldı. Dahası, ittifakın Mukabele Kuvvetleri Slovakya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'da ilk kez görevlendirildi.

21 Mart'ta yayımlanan bir listede, Slovakya'da hâlihazırda Almanya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Hollanda ve Çekya gibi ülkelerin gönderdiği askerlerden oluşan 2 bin 100 NATO askerinin bulunduğu yer aldı. Macaristan'da Hırvatistan'dan 800, Bulgaristan'da ABD'den 900 askerin bulunduğu biliniyor. Romanya'da ise ABD, Fransa, İtalya ve Belçika gibi ülkelerden 3 bin 300 asker konuşlandırıldı.

NATO işgale kadar kalıcı olarak sadece Polonya, Estonya, Letonya ve Litvanya'da çok uluslu birlikler konuşlandırmıştı. Normal şartlarda bu ülkelerdeki muharip güçler de bin ila bin 200 askerden oluşuyor. Ancak Ukrayna Savaşı sebebiyle son dönemde bu sayı ciddi ölçüde artırıldı.