Geri Dön
Dünyaİngiltere, Türkiye'ye uyguladığı savunma sanayindeki kısıtlamaları kaldırdı

İngiltere, Türkiye'ye uyguladığı savunma sanayindeki kısıtlamaları kaldırdı

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayi ürünleri konusunda İngiltere tarafından Türkiye'ye uygulanan ihracat kısıtlamalarının kalktığını açıkladı.

İngiltere, Türkiye'ye uyguladığı savunma sanayindeki kısıtlamaları kaldırdı

İngiltere tarafından Türkiye'ye uygulanan savunma sanayii ürünlerine yönelik ihracat kısıtlamaları kaldırıldı.

 Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İngiltere ziyareti kapsamında basına açıklama yaptı. İngiltere ile Türkiye arasındaki savunma sanayii ilişkilerinin daha da ileriye taşınması konusunda adımlar atıldığını belirtti. Prof. Dr. Demir açıklamasında “Özellikle Türkiye’ye uygulanan bazı kısıtlamalar konusunda daha önce söz verilen olumlu adımların atıldığını, hayata geçtiğini ve bunların kaldırıldığını görmek daha olumlu bir hava estirdi” dedi.

Savunma Sanayi Başkanı sözlerine şöyle devam etti; “Bu adımların atılması müttefiklik ruhu içinde hareket etmenin önemini ve İngiltere tarafının bu ruha uygun davranması durumunda ne kadar pozitif bir gündem oluşabileceğini gördük. O açıdan pozitif gündeme yoğunlaşmak hem ikili ilişkiler açısından hem de müttefiklik açısından çok faydalı bir atmosfer oluşturuyor.”

'OLUMLU ADIMLAR'

Konuyla ilgili TRT Haber'den Zeynep Eryılmaz da şunları aktardı; Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir açıklamayı yaptı. İngiltere’nin bir süredir Türkiye'ye uyguladığı ihracat kısıtlamaları vardı. İsmail Demir, bu kısıtlamaların tamamen kaldırıldığını açıkladı.

Özellikle Türkiye ile İngiltere arasında uçak motorları konusunda da görüşmeler devam ediyordu. İsmail Demir bu konuyla ilgili de, pozitif adımların atıldığını bu görüşmelerin de pozitif şekilde gerçekleştiğini belirtti.

Demir, hem Ticaret Bakanlığı hem de Savunma Bakanlığı görüşmeleri olduğunun altını çizdi. Demir, "İngiltere tarafından daha önce söz verilen olumlu adımlar atılmıştır." dedi.

Diğer taraftan İngiltere-Türkiye arasında ciddi bir müttefiklik ilişkisi de var. Demir, bu müttefiklik ilişkisinin daha da geliştirilmesi için yapılacakların masaya yatırıldığını da belirtti. Türkiye'nin son dönemde özellikle dile getirdiği güvenlik endişeleri var. Bu güvenlik endişeleri İngiltere tarafından ciddi bir şekilde dinlendiğinin ve anlaşıldığının da altını çizdi. İsmail Demir ve "Bunu görmeleri de bizim için olumludur" dedi.