Geri Dön

Son dakika... İngiltere'den flaş Brexit talebi

Parlamentodaki oylamalarda peş peşe hezimet yaşayan Başbakan May, AB'den Brexit'in 30 Haziran'a ertelenmesini talep etti.

Son dakika... İngiltere'den flaş Brexit talebi

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği'nden (AB) yeni Brexit tarihi istedi.

Parlamentodaki oylamalarda peş peşe hezimet yaşayan ve planı reddedilen May, uluslararası örgütten Brexit için 30 Haziran'a kadar süre verilmesini talep etti.

Theresa May tarafından AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'a gönderilen mektupta sözü edilen ilk tarih, 23 Mayıs oldu. Bu tarihe kadar parlamentoda yapılacak oylamada May istediğini alabilirse, ayrılık 23 Mayıs'tan önce gerçekleşecek. Aksi takdirde ise, ayrılık 30 Haziran'a kalacak.

Tüm bu talepler, ancak AB üyesi ülkelerin onayıyla hayata geçebiliyor.

23 Mayıs kritik bir tarih, çünkü Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri var. Eğer İngiltere AB'(den ayrılamazsa, AP seçimlerinde yer alacak.

İngiltere ve AB arasında halihazırda uzlaşmaya varılan tarih 12 Nisan'dı ancak yaşanan kördüğüm ayrılığı zorlaştırıyor.

Üçüzlerinden virüs kapan doktor: O zorlukları kimsenin yaşamasını istemiyorumDiyarbakır’da görevli Dr. Hamdullah Dalgıç'ın (28), koronavirüsle mücadelede ettiği dönemde, eşi Semanur Dalgıç (20), salgına yakalandı. Eşi farklı bir evde karantinaya alınırken, Dr. Dalgıç, annesi Remziye Dalgıç (58) ile birlikte üçüzlerine baktı. Daha sonra üçüzlerinin de enfekte oldukları anlaşılınca, test yaptıran Dalgıç ve annesinin de koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı. Yaşadığı zorlukları kimsenin çekmemesi için tedbirlere önem verilmesi gerektiğini anlatan Dr. Hamdullah Dalgıç, "Koronavirüse yakalandığım zaman geceleri uyuyamıyordum. Ağrım vardı, ateşleniyordum. Kimse size yardımcı olamıyordu. Eşiniz yok, anneniz pozitif, kimse yok, teksiniz evde. Büyük bir sıkıntı yaşadım. Bu zorlukları kimsenin çekmesini istemiyorum. Tüm halkımızın bu kurallara uymasını istiyoruz" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber