Geri Dön
DünyaSon dakika... Katar ve ABD'den 12 milyar dolarlık sürpriz anlaşma!

Son dakika... Katar ve ABD'den 12 milyar dolarlık sürpriz anlaşma!

ABD lideri Trump'ın düğmeye basmasıyla komşuları tarafından körfez ülkesi, Washington'da yeni bir silah alım anlaşmasına imza attı.İki Amerikan savaş gemisi ise, tatbikat için Doha'ya ulaştı. Krizin patlak vermesinden bu yana ABD ve Katar ilk kez ortak tatbikata girişiyor.

Son dakika... Katar ve ABD'den 12 milyar dolarlık sürpriz anlaşma!

Suudi Arabistan'ın başını çektiği ülkelerin yalnızlaştırdığı Katar, ABD ile yeni savaş uçakları almak için anlaştı. Washington'da imzalanan anlaşmaya ABD Savunma Bakanı James Mattis ile Katarlı mevkidaşı Halid bin Muhammed El Atiye imza koydu.

ABD, Doha yönetimine 12 milyar dolar tutarında F-15 savaş uçağı satacak. Amerikan medyası, Katar'ın imza atılan son anlaşmayla 72 jet alacağını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, Katar'ı tecrit hamlesinde düğmeye kendisinin bastığını itiraf etmiş ve Doha yönetimini 'terörizmin sponsoru' olmakla suçlamıştı.

Söz konusu anlaşma, bu açıklamalara rağmen gerçekleşti. Amerikan tarafı, anlaşmayla 42 eyalette 60 bin kişiye yeni iş olanağı sağlamayı hedefliyor. ABD Kongresi, geçen yıl 21 milyar dolar değerinde uçak satışını onaylamıştı.

ABD savaş gemileri Doha'da

Katar ve ABD, Basra Körfezi'nde ortak tatbikata girişiyor. İki ABD savaş gemisi, Doha'nın güneydğusundaki Hamad Limanı'na ulaştı. Katar deniz kuvvetlerinin ABD gemileriyle birlikte sahne alacağı tatbikatın ne zaman başlayacağı henüz açıklanmış değil.

Katar'da Ortadoğu'daki en büyük askeri üslerinden birine sahip olan ABD, krizin patlak vermesinden bu yana ilk kez ortak tatbikata katılmış olacak.

Çavuşoğlu: Moraller gayet iyi

Krize çözüm bulmak için diplomatik çabalar da sürüyor. Katar'ı dün ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Emir Şeyh Temim bin Hamad El Sani ve Katarlı mevkidaşı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani ile bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu, "Moraller gayet iyi. Halkta da aynı şekilde. Fakat Katar'a karşı alınan bazı tedbirler var. Onlar da bu tedbirlerin gerekçelerini ve ne olduğunu öğrenmek istiyorlar, bir şeyi düzeltmek için" dedi.

Dışişleri Bakanı şöyle devam etti: "Gerçekten hiç arzu etmediğimiz bir durum yaşıyoruz şu ramazan ayında. Kardeş ülkeler arasında böylesine bir kriz ve insanları doğrudan etkileyen bazı adımlar var. Bunu mutlaka aşmamız lazım. Barış yoluyla, diyalog yoluyla aşmamız lazım. Türkiye de buna katkı sağlıyor."

Bugün Kuveyt'te temaslarda bulunacak Çavuşoğlu, yarın da Suudi Arabistan'da Kral Selman bin Abdulaziz ile buluşacak.

Türkiye'ye övgüler! 'Kardeş Türk halkının...'

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani ise, Türkiye'ye övgüler düzdü. Sosyal medya hesabından bir mesaj yayınlayan Bakan El Sani, "Bize karşı uygulanan ambargo karşısında Türk yönetiminin ve kardeş Türk halkının yanımızda yer alan adil duruşunu takdir ediyoruz" dedi.

Fransa bir kez daha deneyecek

Fas'ı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, "Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yetkilileriyle yeniden görüşeceğim. Önümüzdeki günlerde ise Katar Emiri'yle görüşeceğim" açıklamasını yaptı.

Hindistan'la yeni deniz yolu açıldı

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn tarafından yalnızca kara ve hava sınırları değil, karasuları da tecrit edilen Katar, geçen hafta Umman'a kargo gemisi göndererek ablukayı kırmıştı.

Doha yönetiminden yeni bir hamle daha geldi. Katar ve Hindistan arasında yeni bir deniz yolu hattı açıldı. Katar kargo gemileri, Mundra ve Nhava Sheva limanlarına yük taşıyacak.

Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn'in tüm diplomatik ilişkileri keserek yalnız bıraktığı Katar'a karşı ablukaya daha sonra irili ufaklı beş ülke daha katılmıştı.

Boğulma tehlikesi geçiren torunlarını kurtardı ama kendisi boğulduManisa'nın Saruhanlı ilçesinde, serinlemek için girdikleri yangın söndürme göletinde boğulma tehlikesi geçiren 3 torununu kurtaran ancak kendisi dipteki balçığa saplanarak yaşamını yitiren Bilhan Yılmaz (59), gözyaşları içinde toprağa verildi. Yılmaz'dan geriye kurtardığı torunlarından kardeş olan ikisiyle çektirdiği fotoğrafı kaldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet