Geri Dön

Son dakika... Koronavirüs salgınında ölü sayısı 17'ye çıktı

Çin'den yayılıp ABD'den Tayvan'a, Japonya'dan Güney Kore'ye birçok ülkede görülen virüsten hayatını kaybedenler, bir günde ikiye katlandı.

Son dakika... Koronavirüs salgınında ölü sayısı 17'ye çıktı

Çin'de ortaya çıkan koronovirüsün yol açtığı can kayıpları artıyor. Hubei eyaletinden yapılan resmi açıklamaya göre, ölü sayısı 17'ye çıktı. Bu rakam, can kayıplarının bir günde ikiye katlandığını gösteriyor.

İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde görülen virüs, resmi verilere göre yaklaşık 500 kişiyi etkiledi. Ancak sağlık uzmanları, virüse yakalanan kişi sayısının 2.000'e yaklaşmış olabileceğini söylüyor.

Virüse yakalananlarda zatürre belirtileri görülüyor. Virüsün Çin'in diğer bölgelerinin yanı sıra Tayland, Güney Kore ve ABD'ye de yayıldığı biliniyor.

Başta sadece hayvanlardan insanlara bulaştığı sanılan virüsün, insandan insana da bulaşabildiği açıklanmıştı.

9 milyona yakın nüfusa sahip Wuhan'da insanların kalabalık alanlara çıkmamaları yönünde uyarılar yapılıyor.

Çin yeni yılı kutlamaları için seyahat eden yüz milyonlarca kişinin hastalığın yayılmasını hızlandırmasından endişe ediliyor.

Çin Sağlık Bakanlığı yetkilisi Li Bin, basın açıklamasında, "Wuhan'a gitmeyin. Wuhan'dakiler de lütfen kentin dışına çıkmasın" dedi.

Yetkililer, virüsün yayılmasını kontrol altına alma konusunda "kritik bir aşamada" olduklarını belirtiyor.

ABD'de ilk vaka

ABD'deki ilk vakanın, Çin'in Wuhan kentini ziyaret ettikten sonra 15 Ocak'ta Seattle'a inen 30'lu yaşlarındaki bir erkek olduğu açıklandı.

ABD'nin Hastalık Kontrol Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Hasta, Washington Eyaleti'nde hastaneye gitti ve tedavi altına alındı" dendi.

Yapılan laboratuvar testleri sonucunda, 20 Ocak'ta hastanın Çin'de ortaya çıkan yeni virüse yakalandığı tespit edildi.

Birçok ülkede havaalanlarında, Çin'den gelen yolcular özel taramadan geçiriliyor.

Salgının kaynağı ne?

Nottingham Üniversitesi'nden Profesör Jonathan Ball, "Geçmişteki salgınları düşünecek olursak, eğer bu yeni bir koronovirüs ise bir hayvan barınağından kaynaklanmış olmalı" diyor.

Mevcut vakalar, Wuhan'daki Güney Çin Deniz Ürünleri Toptan Pazarı ile ilişkilendiriliyor.

SARS, misk kedisinden insana bulaşmıştı. 2012'de ortaya çıktığından beri, 2 bin 494 hastadan 858'inin ölümüne yol açan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ise insanlara çöl devesinden bulaştı.

Uzmanlar, hastalığın Çin'de ortaya çıkmasına, nüfusun çokluğu ve yoğunluğu ile virüsleri taşıyan hayvanlarla insanların yakın temasının neden olduğunu söylüyor.

Gaziantep’e şehit ateşi düştüSuriye'nin İdlib kentinde rejim unsurlarının hain saldırısı sonucu şehit düşen Sözleşmeli Er Mustafa Ertürk’ün Gaziantep'teki baba evine ateş düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber