Geri Dön

Son dakika... Putin duyurdu! İlk koronavirüs aşısı tescil edildi

Rusya lideri, Covid-19'a karşı Moskova'da geliştirdikleri aşının Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını açıkladı ancak aşı henüz ilk klinik safhada. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü, "Covid-19 aşısına olası ön onay süreci konusunda Rus otoriteler ile yakın temas halindeyiz, süreç titiz bir gözden geçirmeyi gerektiriyor" dedi.

Son dakika... Putin duyurdu! İlk koronavirüs aşısı tescil edildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, henüz deneyleri birinci aşamada olmasına rağmen koronavirüs aşısının tescil edildiğini resmen duyurdu.

Rus liderin verdiği bilgiye göre, Covid-19'a karşı Moskova'da geliştirilen aşı Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandı. Putin, kısa süre içinde aşının üretimine başlamayı umut ettiğini söyledi.

Aşının gerekli tüm testlerden geçtiğini belirten Putin, kızlarından birinin de aşı olduğunu kaydetti: "Bildiğim üzere bugün sabah dünyada ilk kez yeni tip koronavirüs aşısı tescil edildi. Aşı, sağlam bağışıklık sistemini oluşturuyor ve gerekli tüm denetimlerinden geçti."

Rusya, aşıya Sputnik ismini verdi. Sputnik, uzaya giden ilk Sovyet uydusunun ismi.

Söz konusu aşı, Moskova'daki Gamaleya Araştırma Enstitütüsü tarafından geliştirildi. Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, klinik denemelere devam edileceğini belirtiyor: "Aşıyı geliştirenler ileride binlerce kişinin katılımıyla klinik denemelerine devam etmek için belgeleri hazırladı."

Rusya'nın tescil ettirdiği aşı ilk klinik safhada

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, Rusya’nın tescil ettirdiğini açıkladığı aşı, dünyadaki 26 aşı adayı arasında 'birinci aşama klinik deneme' safhasında görülüyor.

DSÖ Sözcüsü Christian Lindmeier de Rusya'yı aşı çalışmaları konusunda uyararak, "Aşı gelişimi konusunda uzun süredir yürürlükte olan uygulamalar ve yönergeler var. Herhangi bir aşı halka verilmeden önce çeşitli deneme ve testlerden geçmelidir." ifadesini kullanmıştı.

Klinik denemeler 3 aşamada yapılıyor

Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor.

Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşı adayının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor.

İkinci aşamada, güvenilirliği doğrulanan aşı adayının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor.

Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

Sivas'ın tescilli köftesi her öğün sofraları süslüyorSİVAS'ın sadece et ve tuzdan yapılan tescilli köftesi lezzetiyle damaklarda eşsiz bir tat bırakıyor. Kente dışarıdan gelenler köfteyi tüketmeden ayrılmazken, çalışan ve esnaf kesiminin de öğle yemeği tercihinde ilk sırada yer alıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber