Geri Dön
DünyaSon dakika haberleri | Salgın durumu ilan edildi, ebola vakaları artıyor! Koronavirüs bitmeden...

Son dakika haberleri | Salgın durumu ilan edildi, ebola vakaları artıyor! Koronavirüs bitmeden...

Dünya koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, yetkilileri alarma geçiren yeni bir salgın alarmı verildi. Yetkililer acil durum toplantısı düzenleneceğini açıklarken Ebola, ülkede 2016'dan bu yana ilk kez ülkede ölüme yol açtı. AFP'nin duyurduğu don dakika haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü de salgın nedeniyle acil yardım planı hazırlığında olduğunu duyurdu.

Son dakika haberleri | Salgın durumu ilan edildi, ebola vakaları artıyor! Koronavirüs bitmeden...

Gine'de 4 kişinin Ebola nedeniyle yaşamını yitirdiği duyurulmuştu. Ulusal Sağlık Güvenliği Ajansı'ndan yapılan açıklamada, Ocak sonunda bir hemşirenin Ebola yüzünden yaşamını yitirdiği, hemşirenin cenaze törenine katılan 8 kişide hastalığın semptomlarının görüldüğü belirtilmişti. Bu kişilerden 3'ü yaşamını yitirirken, diğerleri de hastaneye kaldırıldı.

Yetkililer, temaslı kişileri tespit etmeye çalışırken ve acil toplantı düzenlenecek. Ebola'nın 2016'dan bu yana ilk kez ülkede ölüme yol açtığı aktarılırken, AFP'nin son dakika haberine göre, Gine Sağlık Şefi Ebola salgınını 'salgın durumu' olarak nitelendirdi ve yedi vaka doğrulandı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ HAREKETE GEÇTİ

Dünya Sağlık Örgütü de, panik yaratan salgın nedeniyle acil yardım planı hazırlığında olduğunu duyurdu.

BİR ÜLKE DAHA ALARMA GEÇTİ

Son dakika haberleri | Salgın durumu ilan edildi, ebola vakaları artıyor Koronavirüs bitmeden...

Öte yandan bir ülke daha alarma geçti. Eyalet Sağlık Bakanı Eugene Nzanzu Salita Pazar günü yaptığı açıklamada, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin 7 Şubat'ta virüsün yeniden ortaya çıktığını duyurduğu Kuzey Kivu eyaletinde dördüncü bir Ebola vakasını doğruladı.

EBOLA AFRİKA'DA BİNLERCE KİŞİNİN HAYATINA MAL OLDU

Bir tür kanamalı ateşe yol açan Ebola virüsü, ilk kez 1976'da Sudan'ın Nzara ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı salgınlarla ortaya çıkmıştı.

KDC'deki salgın, Ebola Nehri yakınında bir köyde başladığı için hastalığa bu nehrin ismi verilmişti.

Ebola virüsü, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaşmış ve hastaların 11 binden fazlası ölmüştü.

 

İstanbul'da bir kadın boğazından bıçaklanarak öldürüldüİstanbul Esenler'de akşam saatlerinde bir kadın, Mahmutbey Yolu üzerinde bulunan yeşillik alanda boğazından bıçaklandı. Aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan kadın yere yığılırken, olayı gerçekleştiren kişi ya da kişiler ise olay yerinden kaçtı. Kendi imkanlarınla cadde kenarına kadar gelerek yardım isteyen kadın kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Polis ekipleri olayı gerçekleştirenleri yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet