Geri Dön
DünyaSon dakika... Sudan ve Mısır ordularının ortak tatbikatı tamamlandı

Son dakika... Sudan ve Mısır ordularının ortak tatbikatı tamamlandı

Sudan ve Mısır ordularının, Etiyopya'yla yaşanan Hedasi Barajı krizinin tırmandığı dönemde düzenlediği ortak savaş tatbikatı sona erdi. Mısır ve Sudan, Etiyopya'nın ortak anlaşmaya yanaşmadığını ileri sürerek, Nil Nehri'ndeki su akışında yaşanan olumsuz bir duruma seyirci kalmayacaklarını açıklamıştı.

 

Hedasi Barajı'nın ikinci kez doldurulması tartışmalarına denk gelen 6 günlük tatbikat sonrası açıklama yapan Sudan Genelkurmay Başkanı Muhammed Osman el-Hüseyin, "Nil Koruyucuları" tatbikatının, savaş yeteneklerini artırmayı ve düşmanlara caydırıcı gücü göstermeyi amaçladığını belirtti. 

"Ulusal güvenliğimiz korunduğu sürece kimseyi hedef almıyoruz." ifadesini kullanan Hüseyin, Sudan ve Mısır'ın kara, deniz ve hava kuvvetlerinin katıldığı tatbikatın önceki tatbikatların bir uzantısı olduğunu söyledi. 

Sudan ve Mısır, nisan ayında ve Kasım 2020'de de ortak tatbikat düzenlemişti.

Hedasi Barajı'nın doldurulmasına ilişkin üçlü bir anlaşmaya varılmamış olsa da Etiyopya, temmuz ayında barajı ikinci kez doldurmaya başlayacağını duyurmuştu. 

Mısır ve Sudan, Etiyopya'nın ortak anlaşmaya yanaşmadığını ileri sürerek, Nil Nehri'ndeki su akışında yaşanan olumsuz bir duruma seyirci kalmayacaklarını açıklamıştı.

THY yolcularını meme kanseri konusunda bilgilendiriyorMisafirlerinin seyahat sağlığı ve güvenliğini en ön planda tutan bayrak taşıyıcı havayolu Türk Hava Yolları 15 – 31 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceği 160 uçuşta meme kanseri riskine dikkat çekecek. Kabin ekiplerinin pembe kurdele takacağı ve özel anons ile yolcuların bilgilendirileceği uçuşların ilki İstanbul’dan Ankara’ya gerçekleşti.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler