Geri Dön
DünyaSon dakika... Ülke şokta! Kamyon kazasında 53 kişi hayatını kaybetti

Son dakika... Ülke şokta! Kamyon kazasında 53 kişi hayatını kaybetti

Orta Amerika'dan daha iyi bir hayat umuduyla yola çıkan göçmenler, hazin bir sonla karşılaştı. Meksika tarihin en ağır kazalarından birinde, sıra sıra halde yolda görünen kurbanlar dünyayı şoka soktu.

Orta Amerika'dan geldiği olduğu söylenen 100'den fazla göçmen, Chiapas eyaletinde yuvarlanıp bir köprüye çarpan kamyonun treylerine tıkıştı.

Kaza mahallinden görüntüler, devrilmiş kamyonun yanında yolun karşısına saçılmış kurbanları gösteriyor.

Ayrıca beyaz çarşaflarla kaplı sıra sıra cesetlerin görüntüsü de kan dondurdu.

53 ÖLÜ, 58 YARALI

Yetkililer, nakledildikleri kamyonun güney Meksika'da düşmesi sonucu en az 53 kişinin öldüğünü ve düzinelerce kişinin de yaralandığını söyledi.

Chiapas sivil koruma dairesi başkanı Luis Manuel Garcia, bazıları ağır olmak üzere en az 58 kişinin yaralandığı olayın, Meksika tarihinin en feci kazalarından biri olduğunu açıkladı.

Son dakika... Ülke şokta Kamyon kazasında 53 kişi hayatını kaybetti

Kurbanlar arasında erkek, kadın ve çocukların da bulunduğunu söyleyen Garcia, kurbanların uyruklarının doğrulanmadığını bildirdi ancak yerel yetkililer karavandaki insanların çoğunun Honduras ve Guatemala'dan gelen göçmenler olduğunu aktardı.

Kamyonun hız yaparak keskin bir virajda takla attığı ve Chiapas eyaletinin başkenti Tuxtla Gutiérrez'e giden ana yoldaki bir yaya köprüsüne çarptığı bildirildi.

Guatamala'ya komşu olan Chiapas, belgesiz göçmenler için önemli bir geçiş noktası.

Orta Amerika'daki yoksulluk ve şiddetten kaçan yüz binlerce göçmen, ABD'ye ulaşmak için her yıl Meksika'yı geçmeye çalışıyor.

Son dakika... Ülke şokta Kamyon kazasında 53 kişi hayatını kaybetti

Birçok göçmen, uzun yolculuklarda onları kalabalık ve tehlikeli kamyonlarda yasadışı olarak taşıyan kaçakçılara para ödüyor.

650 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

ABD-Meksika sınırı, Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) verilerine göre dünyanın en ölümcül tek geçiş noktası. Sadece bu yıl, en az 650 kişi sınırı geçmeye çalışırken öldü. Bu rakam, IOM'nin kayıt tutmaya başlamasından bu yana geçen her yıl olduğundan daha fazla.

IOM yaptığı açıklamada, sınıra doğru tehlikeli yolculukta çok sayıda ölüm olduğunu ancak bunların doğru bir şekilde belgelenmesinin oldukça zor olduğunu kaydetti.

Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, kazayı 'çok acı verici' olarak nitelendirdi ve Twitter'da "trajediden derinden pişmanlık duyduğunu" yazdı.