Geri Dön

Son dakika... Warren'dan ABD başkan adaylığı için önemli adım

Bir sonraki seçimlerde Trump'ın rakibi olması beklenen Demokrat siyasetçi Warren, ilk somut hamlesini yaptı.

Son dakika... Warren'dan ABD başkan adaylığı için önemli adım

ABD'de Demokrat Parti'nin muhtemel başkan adayları arasında gösterilen Elizabeth Warren, ilk somut adımı attı.

Massachusetts Senatörü Warren, 2020'deki başkanlık yarışı için araştırma komisyonunu hayata geçirdi.

Başkan Trump ve Demokratların etkili ismi Warren arasında daha önce sert atışmalar yaşanmıştı.

69 yaşındaki kadın siyasetçiye DNA testi yaptırması için çağrıda bulunan Trump, "Eğer test yaptırırsan ve bir yerli olduğunu gösterirsen, en sevdiğin hayır kurumuna 1 milyon dolarlık bağış yapacağım" demişti.

Warren ise, test yaptırarak Trump'ın karşısına çıktı. Stanford Üniversitesinden Carlos D. Bustamante’nin yaptığı DNA analizi, Warren’ın soyunun çoğunlukla Avrupa’yı işaret ettiğini ancak aile ağacında yerli Amerikalı bir kol da olduğunu ortaya çıkardı.

Kızılderili yani Amerika yerlileri soyundan geldiğini ispatlayan Warren, Amerikan yerlisi kimliğinin 10 nesil kadar geriye gittiğini gösterdi.

Trump'tan 1 milyon dolarlık çeki Ulusal Yerli Kadın Kaynakları Merkezi'ne göndermesini isteyen Warren, "Aile geçmişimin bir ABD Başkanı tarafından ırkçı siyasi bir malzeme olarak kullanılmasını hiç beklemiyordum" diye konuştu.

ABD lideri Trump ayrıca, muhtemel rakibine "Umarım Başkanlık için yarışır, çünkü çok kolay bir rakip olacaktır. Umarım yarışır. Zor olacağını hiç düşünmüyorum. Ülkemizi mahveder. Ülkemizi Venezuela’ya çevirir" sözleriyle yüklenmişti.

Suudi Arabistan’da Aramco tesislerine füzeli saldırıSuudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Aramco şirketine ait akaryakıt tankına yapılan füzeli saldırı sonucu yangın çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet