Geri Dön

TikTok anlaşmasında çelişkili ifadeler

ABD’de yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya olan TikTok’un Çinli sahibi ByteDance, dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi Oracle ve perakende devi Walmart ile bir anlaşmaya vardı. Böylece ABD Başkanı Donald Trump’ın hafta sonu üç şirketin yaptığı anlaşmaya prensipte onay vermesinin ardından sosyal medya platformu TikTok’un geleceğine dair belirsizliğin şimdilik sona erdiği düşünüldü.

TikTok anlaşmasında çelişkili ifadeler

 

Ancak Trump, dün konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, bahsi geçen Amerikan firmalarının TikTok üzerinde tam hakimiyeti olması gerektiğini, aksi takdirde anlaşmaya onay vermeyeceklerini duyurdu. ByteDance ve Oracle’dan yapılan açıklamalarda da çelişkili ifadeler bulunması, soru işaretlerinin bir kez daha artmasına neden oldu.

Anlaşmaya göre, üç şirketin işbirliği kapsamında genel merkezi ABD’de bulunacak TikTok Global adıyla bir marka kurulacak. Çin merkezli ByteDance’e göre, ABD’li şirketler Oracle ve Walmart, TikTok Global’in yüzde 20 hissesini satın alacak, böylece TikTok’un ABD operasyonunu yürütecek. ByteDance, bu markanın da yüzde 80 hissesine sahip olacak. Buna karşın Oracle, ByteDance’in TikTok Global üzerinde hissesi olmayacağını açıkladı. Bu durum kafaları karıştırdı.

Anlaşmaya yakın kaynaklar, TikTokGlobal’in piyasa değerinin 50 milyar doların üzerinde olduğunu ifade ediyor. Çelişkili ifadelerin ise, Amerikan yatırımcılarının halihazırda ByteDance’de yüzde 41 hissesi olması dolayısıyla gerçekleşmiş olabileceği belirtiliyor.

Profesörden maske uyarısı: Çocuklara renkli maske almayınKoranovirüs salgınında okullarda yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte bazı veliler miniklerin arkadaşlarıyla okulda maskelerini değiştirdiğine dikkat çekti. Çocukların maskelerini birbirleriyle değiştirmelerinin son derece riskli olduğunu ifade eden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, ailelerin çocuklarını çizgi film karakterli maskeler yerine, koruyucu etkisi yüksek cerrahi maskelere yönlendirmesinin maske değişiminin önüne geçeceğini kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber