Geri Dön
DünyaTrump, 7 ülkeye daha seyahat yasağı koymayı planlıyor

Trump, 7 ülkeye daha seyahat yasağı koymayı planlıyor

Amerikan medyası, listede yer alacak ülkelerin Nijerya, Sudan, Belarus, Myanmar, Tanzanya, Kırgızistan ve Eritre olduğunu yazdı.

Trump, 7 ülkeye daha seyahat yasağı koymayı planlıyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD seyahat yasağına aralarında Afrika'nın en çok nüfusa sahip ülkesi Nijerya'nın da bulunduğu 7 ülkeyi daha dahil etmeyi planladığı aktarıldı.

İsviçre'nin Davos kasabasında Wall Street Journal'e verdiği mülakatta tartışmalı yasağı genişletmek istediğini belirten ABD Başkanı, listeye eklenecek ülkelerin isimlerini vermeyiyse reddetti.

Wall Street Journal ve Politico, hedef alınan ülkelerin muhtemelen Nijerya, Sudan, Belarus, Myanmar, Tanzanya, Kırgızistan ve Eritre olduğunu bildirdi.

Konuya ilişkin duyuru, çoğunluğu Müslüman olan ülkeleri hedef alan ilk yasağın üçüncü yıl dönümü olan pazartesi açıklanabilir.

Bu ülkeleri etkileyecek söz konusu yeni kurallar ABD'ye yönelik toplu bir seyahat yasağı yerine hükümet görevlileri veya bazı vize türlerine sınırlamalar içerebilir.​

Beyaz Saray sözcüsü Hogan Gidley planı teyit edemeyeceğini belirtti. Gidley, mevcut seyahat yasağından övgüyle bahsederek ülkeyi daha güvenli hale getirdiğini söyledi.

Gidley, "Seyahat yasağı, ülkemizin korunması ve dünya genelinde güvenlik hattının yükseltilmesi bakımından son derece başarılı oldu" dedi.

Şu an itibarıyla yeni bir duyuru olmasa da, hem sağduyu hem de ulusal güvenlik uyarınca eğer bir ülke ABD göçmen programlarına tam olarak katılım sağlamak istiyorsa tüm güvenlik ve terörle mücadele önlemlerine de uyması gerekir. ABD'ye terörizm veya diğer ulusal güvenlik tehditleri ithal etmek istemiyoruz.

7 ülkenin vatandaşlarına vize verilmesini reddeden ilk seyahat yasağı bir dizi yasal zorluğa maruz kalarak değişikliklere uğramıştı.

Mevcut haliyle yasak çoğunluğu Müslüman olan İran, Libya, Somali, Suriye ve Yemen'in yanı sıra Kuzey Kore ve Venezuela'dan bazı vatandaşların ABD'ye seyahatini kısıtlıyor.​

O dönem Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, "kimlik yönetimi ve bilgi paylaşımı uygulamalarını ABD'nin temel güvenlik standartlarını karşılamaya yeterli hale getirecek" iyileştirmeler yapan Çad Nisan 2018'de listeden çıkarılmıştı.

2017'deki listede yer alan diğer ülkelerin aksine ABD'yle uzun bir işbirliği geçmişi bulunan Çad'ın ilk listede yer alması şaşırtıcı bulunmuştu.

Benzer biçimde, 2020'de seyahat yasağı kapsamına alınacaklar arasında ABD'yle terörle mücadele gibi konularda işbirliği içinde olan veya ABD'nin yakın ilişki arayışında bulunduğu ülkeler yer alabilir.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu yıl başında Belarus'a planlanan ziyareti İran'la artan gerilim nedeniyle iptal etmek zorunda kalmıştı. Washington aynı zamanda Myanmar'ı Çin'in nüfuzundan uzaklaştırmaya çalışıyor.

Nijerya'ysa sadece terörle mücadele ortağı değil, ABD'de geniş bir Nijeryalı topluluğu da bulunuyor.

Göç, ABD Başkanı Trump'ın 2016 seçim kampanyasının ana temalarından biriydi ve bu yıl tekrar seçilmek için sürdüreceği kampanyada bir kez daha yer alacağa benziyor.

Kaynak: Independent Türkçe

Yaban hayatı fotokapanlarla görüntülendiSpil Dağı Milli Parkı'ndaki ormanlık alanda yaşayan kurt, domuz, tilki, yılkı atı ve tavşan birçok hayvan, kurulan fotokapanlar tarafından görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet