Geri Dön
DünyaTrump'tan medyaya, ölümünün ardından Powell'a "iyi davrandıkları"  eleştirisi

Trump'tan medyaya, ölümünün ardından Powell'a "iyi davrandıkları"  eleştirisi

Eski ABD Başkanı Donald Trump, yaşamını yitiren eski  ABD Dışişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Colin Powell için yayımladığı taziye  mesajında medyayı, Powell'a öldükten sonra "çok iyi" davrandığı için eleştirdi.

Trump'tan medyaya, ölümünün ardından Powell'a "iyi davrandıkları"  eleştirisi

Powell'ın ölümü nedeniyle yazılı bir açıklama yayımlayan Trump,  başkanlığı döneminde yıldızının pek barışmadığı, kendisine kötü davrandıklarını  savunduğu ve "Fake News (Yalancı Basın)" olarak nitelendirdiği medyaya yüklendi.

Trump, "Yalancı basının, Irak'ta büyük hatalar yapan ve buradaki sözde  kitle imha silahlarını savunmasıyla akıllara kazınan Colin Powell'a, ölümünde bu  kadar iyi davrandığını görmek mükemmel. Umarım bir gün bana da aynısını  yaparlar." ifadesini kullandı.

Powell'ı "klasik bir sözde Cumhuriyetçi" olarak nitelendiren Trump,  "Powell çok hata yaptı ama her neyse huzur içinde uyusun!" sözleriyle mesajına  son verdi.

Powell kimdir?

ABD'nin New York eyaletinde 5 Nisan 1937'de Jamaikalı göçmen bir  ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Powell, New York şehrinin Harlem ve South Bronx  bölgelerinde büyüdü ve City College of New York'ta okudu.

Mezun olduktan sonra orduya giren ve Vietnam'da da bulunan Powell, ilk  siyasi görevine 1972'de Beyaz Saray üyesi olarak başladı.

1989'da dönemin ABD Başkanı George Bush tarafından Genelkurmay  Başkanlığına aday gösterilen Powell, bu görevinde Panama'nın işgali, Çöl Kalkanı  ve Çöl Fırtınası operasyonlarının yanı sıra Körfez Savaşı'nın planlanmasında öncü  rol oynadı.

George W. Bush döneminde 20 Ocak 2001'de 65. Dışişleri Bakanı olarak  yemin eden Powell'ın dört yıllık görev süresinin çoğunluğu 11 Eylül  saldırılarının sonrasından oluştu.

BM GÜVENLİK KONSEYİ'NDE YAPTIĞI KONUŞMAYLA HAFIZALARA KAZINMIŞTI

2003'teki Irak Savaşı'ndan önce BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı  konuşmayla hafızalara kazınan Powell, Konsey'in 1441 sayılı kararına atıfta  bulunarak Irak'ın kitle imha silahlarından arındırılması gerektiğini belirtmişti.

Powell, konuşmasında "Irak'ın terörizme karışması hakkında Washington  yönetiminin bildiklerini" Konsey ile paylaşmış, daha sonra bu konuşmadan utanç  duyduğu açıklamasını yapmıştı.

26 Ocak 2005'e kadar dışişleri bakanlığı yapan Powell, yeni tipkoronavirüs (Kovid-19) kaynaklı komplikasyonlar nedeniyle 18 Ekim'de hayatını  kaybetti.

Olası NATO üyeliği savaş sebebi! Büyük gerginlik
Toplumdaki algı yıkılıyor! Ellerinize sağlık usta
Sınır ticaretine sınırlama geldi! 13 ile limit
Resmi Gazete'de yayımlandı! Erdoğan'dan 'Türkiye' kararı
İlişkiyi gizlemenin bedeli: 84 milyon
Meteoroloji'den flaş uyarı! Pazar günü değişiyor
Jandarma ekipleri inanamadı! Tam 1 ton ağırlığında...
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
Burak Yamantürk kızını kucağına aldı, adını koydu! 'Gördüğümüz an ağladık'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
Hande yeni bir polemiğin fitilini ateşledi! 'Alkollü ortamda nasıl anlasınlar?'
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler