Geri Dön
DünyaUkrayna ve İngiltere'den savaşın bitişi için tarih! 'Daha fazla dayanamazlar'

Ukrayna ve İngiltere'den savaşın bitişi için tarih! 'Daha fazla dayanamazlar'

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin üçüncü haftasının sonuna gelinirken, savaşın sona ereceği tarihe ilişkin Ukraynalı ve İngiliz yetkililerden açıklama geldi. Rus Komutan Zolokov da üst düzey yetkililerin açıklamasını doğrularcasına bir itirafta bulunmuştu.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Özel Kalem Danışmanı Oleksiy Arestoviç, Rusya’nın kaynaklarının tükenmesi nedeniyle savaşın Mayıs’a kadar biteceğini söyledi. Arestoviç iki senaryodan bahsetti: “Ya birkaç hafta içinde hızlıca bir barış anlaşması imzalanacak, Rusya güçlerini çekecek. Ya da Suriye’den savaşçılar getirip süreci biraz uzatmak isteyecekler ve onları da ezeceğiz. Bu durumda da anlaşma Nisan sonunu bulabilir.”

ABD Savunma Bakanlığı da daha önce Rusya’nın Ukrayna’ya götürmek üzere Suriye’den savaşçı toplamaya çalıştığını açıklamıştı. İngiliz savunma kaynakları da Rus ordusunun ne kadar daha dayanabileceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna ve İngiltereden savaşın bitişi için tarih Daha fazla dayanamazlar

İNGİLİZ KAYNAKLAR: RUS ORDUSU 2 HAFTA DAYANABİLİR

Üst düzey İngiliz savunma kaynaklarına göre, Rus kuvvetleri ancak 10 ila 14 gün daha tam muharebe kapasitesini sürdürebilir. Ardından Ukrayna'da ele geçirdikleri toprakları tutmak için mücadele edecekler. İngiliz savunma kaynakları, Kiev'in Moskova'yı 'acele etmeye zorladığını' ve iki hafta sonra Ukrayna'nın direnişinin, Moskova'nın saldırı gücünden daha büyük olacağını belirtti. Rusya'nın insan gücü yetersiz kaldığı için Ukrayna genelindeki ilerlemesi büyük ölçüde zaten durmuş durumda.

RUS KOMUTAN: İSTEDİĞİMİZ GİBİ GİTMİYOR

Rus Ulusal Muhafız Komutanı, Ukrayna'daki işgalin planlara göre gitmediğini kabul etti. Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın isimlerden ve eski koruması olan Viktor Zolotov "Evet, her şeyin istediğimiz kadar hızlı gitmediğini söylemek istiyorum" dedi. 

KREMLİN'İN İNTERNET SİTESİ ÇALIŞMADIĞI İÇİN DOĞRULANAMADI

Zolokov, yavaş ilerlemeden Ukrayna'da halkın arasına gizlenen aşırı sağcı unsurları sorumlu tuttu. Ulusal Muhafızlar'ın internet sitesinde yayımlandığı belirtilen bu açıklamalar, Kremlin'e ait internet sitesi çalışmadığından henüz BBC tarafından bağımsız bir şekilde doğrulanamadı.

Uzmanlara göre kesin tarih, Kremlin'in harekata ne kadar kaynak ayırmak istediğine ve işgalin başlamasından bu yana aksayan Rus ilerleyişi sırasında kaybedilen askerlerin yerine, yeni askerler kullanma riskini alıp alamayacağına bağlı olacak.

RUSYA’NIN BM DAİMİ TEMSİLCİSİ: “ÖZEL ASKERİ OPERASYON HEDEFLERİNE ULAŞTIĞINDA DURACAKTIR”

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, Ukrayna’daki operasyonların hedeflerine ulaştığında sonlanacağını açıkladı. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları ve BM’deki durum ile ilgili bugün basın toplantısı gerçekleştirdi. Nebenzya, Rus askerlerinin Ukrayna’dan ne zaman çekileceği ile ilgili soruyu yanıtlayarak, “Özel askeri operasyon hedeflerine ulaşıldığında duracaktır” dedi.

Bir başka gazetecinin Nebenzya’ya Ukrayna ile ateşkesin ne zaman ilan edileceğini sorması üzerine ise, “Rusya'nın öne sürdüğü koşullar yerine getirildiğinde ateşkesin yürürlüğe girecektir. Bu koşullar, Ukrayna'nın askerden arındırılması, Rusya'ya hiçbir tehdidin kendi topraklarından gelmemesi için Ukrayna'nın silahsızlaştırılması ve Ukrayna’nın NATO'ya katılmayı reddetmesidir” ifadelerini kullandı.
Rusya’nın, BM Genel Sekreter Antonio Guterres de dahil olmak üzere BM yetkililerinin Ukrayna'daki duruma bakış açılarından rahatsız olduğundan bahseden Nebenzya, “Üst düzeyler de dahil olmak üzere BM temsilcilerinin Rusya'yı gelişigüzel saldırılarla suçlayarak Ukrayna'daki durumu nasıl değerlendirdiği konusunda çok endişeliyiz" dedi.

Ukrayna’nın, NATO üyeliğine katılımından vazgeçmesinin yasal olarak ta güvence altına alması gerektiğini savunan Nebenzya, “Başkan Zelenskiy birkaç saat önce Ukrayna'nın NATO'ya katılmayacağını, ve NATO'nun tepkisinden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Ancak Ukrayna'nın NATO'ya katılma hedefi Ukrayna anayasasında yer alıyor. Bu amacın anayasadan çıkarılması gerekiyor. Her şeyden önce burası önemli” ifadelerini kullandı.

Rusya, Ukrayna'daki insani duruma ilişkin BM Güvenlik Konseyi’ne bir taslak sunacağını söyleyen Nebenzya, “Daha insani olan taslağımızı sunacağız. Taslak yakında hazır olacak ve Güvenlik Konseyi'nin Ukrayna'daki insani duruma ilişkin bir karar alma misyonunu yerine getirip getiremeyeceğini göreceğiz. Karar taslağında teşkes rejimi, sivil nüfusun tahliyesi, uluslararası insancıl hukuka ve insan haklarına saygı ve sivillere yönelik saldırıların kınanmasına ilişkin maddeler içerecek” dedi.