Dünya Venezuela'da bir dönem kendini başkan ilan eden Guaido için yakalama emri çıkarıldı

Venezuela'da bir dönem kendini başkan ilan eden Guaido için yakalama emri çıkarıldı

06.10.2023 - 10:34 | Son Güncellenme:

Savcılık, nisan ayından bu beri ABD'de yaşayan muhalif lider hakkında "kara para aklama, vatana ihanet ve devletin ekonomik zarara uğratılması" suçlamalarından dolayı yakalama emri çıkartıldığını duyurdu.

Venezuelada bir dönem kendini başkan ilan eden Guaido için yakalama emri çıkarıldı

Venezuela, ABD'de yaşayan eski Ulusal Meclis Başkanı muhalif lider Juan Guaido için yakalama kararı çıkarttı. Bir dönem kendisini 'geçici devlet başkanı' ilan eden Guaido 'vatana ihanet ve kara para aklamakla' suçlandı.  Venezuela'da başsavcılık, bir dönem kendisini geçici devlet başkanı ilan ettikten sonra birçok ülke tarafından da kabul edilen muhalif lider Guaido hakkında basın toplantısı düzenledi. Savcılık, nisan ayından beri ABD'de yaşayan muhalif lider hakkında "kara para aklama, vatana ihanet ve devletin ekonomik zarara uğratılması" suçlamalarından dolayı yakalama kararı çıkartıldığını duyurdu.

Haberin Devamı

Başsavcılı açıklamasında Guaido, 'uydurma bir hükümet kurarak devleti 19 milyar dolar zarara uğratmak ve Devlet Petrol Şirketi'nin (PDVSA) ABD'deki yan kuruluşu Citgo üzerinden kendisine finansman sağlamakla' suçlandı.  Guaido ile ilgili 29 ayrı soruşturma daha bulunduğunu belirtilirken, hukuki sürecin takibi  için 3 savcının görevlendirildiği açıklandı. Muhalif lider hakkında kırmızı bülten de talep edileceği açıklandı. 

SINIR DIŞI EDİLDİ

Venezuelalı eski muhalefet lideri Guaido, ülkesinin geleceğiyle ilgili düzenlenecek uluslararası konferansa katılmak üzere geldiği Kolombiya’dan 25 Nisan'da sınır dışı edilmişti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Guaido, Kolombiya’da düzenlenen “Venezuela konulu” uluslararası konferansa katılıp, burada katılımcılarla ülkesindeki siyasi durumu görüşmek istediğini bildirdi

Haberin Devamı

Muhalif lider Guaido, 23 Ocak 2019'da kendisini Venezuela'nın "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini almıştı.

Venezuela'da 7 Aralık 2020'de yapılan parlamento seçimlerini Devlet Başkanı Nicolas Maduro liderliğindeki hükümet koalisyonu kazanmış, Guaido liderliğindeki muhalefet ise seçimleri boykot etmişti.