Dünya Vietnam'da 'dolandırıcılıktan' suçlu bulunan milyarder iş kadını idam cezasına çarptırıldı

Vietnam'da 'dolandırıcılıktan' suçlu bulunan milyarder iş kadını idam cezasına çarptırıldı

11.04.2024 - 15:23 | Son Güncellenme:

Vietnamlı milyarder iş kadını Truong My Lan ve suç ortakları, çok aracı vasıtasıyla kontrol ettiği Saigon Anonim Ticaret Bankası'ndan 12 milyar dolar para hortumlamakla suçlanıyor. Bu miktar, ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 3'ünü oluşturuyor.

Vietnamda dolandırıcılıktan suçlu bulunan milyarder iş kadını idam cezasına çarptırıldı

Vietnam devlet medyası, ülkenin en büyük mali dolandırıcılık davasında, zimmetine 12 milyar dolar para geçirmekle suçlanan emlak kraliçesi Truong My Lan hakkında idam kararı alındığını duyurdu. Ülke medyasına göre, gayrimenkul geliştiricisi Van Thinh Phat Holdings Group'un Başkanı Lan, Vietnam'ın ticari merkezi konumundaki Ho Chi Minh City'de görülen davada, "zimmete para geçirme, rüşvet ve bankacılık kurallarını ihlal etmekten" suçlu bulundu.

Haberin Devamı

5 Mart'tan beri devam eden dava, iktidardaki Komünist Parti lideri Nguyen Phu Trong'un yıllardır sözünü verdiği, ancak çok az somut sonuç elde ettiği yolsuzluklara karşı yürütülen kampanyanın bir parçası olarak gerçekleşti.

Lan'ın tutuklandığı Ekim 2022, ülkede yoğunlaşarak devam eden yolsuzlukla mücadele hareketinin de başladığı döneme denk geliyor.

'Alevli Fırın' olarak adlandırılan hareket, eski devlet başkanları gibi çok sayıda üst kademe siyasetçi ve yüksek profilli şirket yöneticisi hakkında kovuşturma başlatılmasına ve bu kişilerin istifa etmesine neden oldu. 

Lan ve suç ortakları, çok sayıda aracı vasıtasıyla kontrol ettiği Saigon Anonim Ticaret Bankası'ndan (SCB) 12 milyar dolar para hortumlamakla suçlanıyor. 

Haberin Devamı

Bu miktar, ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 3'ünü oluşturuyor. 

Müfettişler, mevduatlarına yapılan bir hücum sonrasında devletin SCB'yi kurtardığı 2018 başından Ekim 2022'ye kadar, Lan'ın paravan şirketlere yasadışı krediler düzenleyerek büyük meblağlara el koyduğunu belirtilyor. 

Lan'ın mahkemenin kararını temyize götürmesi bekleniyor. Bu arada Thanh Nien gazetesi, dava kapsamında yargılanan 84 sanığın üç yıl şartlı tahliyeden ömür boyu hapse kadar değişen cezalar aldığını aktardı.