Geri Dön

Virüsün kaynağı olarak iki hayvan gösterildi: Yılan mı yarasa mı?

Çin Wuhan’da ortaya çıkan ve 18 kişiyi öldüren koronavirüsün ilk olarak bir insana yılan veya yarasadan bulaşmış olabileceği belirtildi.

Virüsün kaynağı olarak iki hayvan gösterildi: Yılan mı yarasa mı?

Bazı bilim insanları, Wuhan’da popüler bir yemek olan yarasa çorbası nedeniyle koronavirüsün insana geçmiş olabileceğini açıkladı. Pekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nden bir grup bilim insanı ise yeni koronavirüsün protein kodlarının, Çin’de bulunan iki yılan türünün taşıdığı koronavirüstekilerle benzerlik gösterdiğini belirledi. Bulguların virüsün en olası kaynağının yılan olabileceğine işaret ettiği belirtildi. Yılanların, Wuhan’da virüsün ortaya çıktığı düşünülen deniz ürünleri pazarında satılmasının, virüsün en başta yarasalardan yılanlara, onlardan da insanlara bulaşmış olma ihtimalini akıllara getirdiği ifade edildi. 

Sebzeye hücum

Wuhan’da yarasa ve yılanın da satıldığı balık pazarı kapatıldı. Virüs korkusuyla sebzeye yönelen halk, maskelerle gittikleri marketlerde birkaç parça sebze için neredeyse birbirini ezdi. Virüsün hayvanlardan geçtiğinin tespiti üzerine Çin’deki pek çok kişi et yemeyi bıraktı.

Maskeler tükendi

Çin’de koronavirüse karşı maske takma çağrısı yapılması üzerine maske stokları tükendi. Maske üreticileri, Çin Yeni Yılı tatili nedeniyle kapalı olan fabrikalarını tekrar açtı. Çinli üretici Lanhine, normalde günde 400 bin maske ürettiklerini, ancak salgın nedeniyle günde 200 milyon adetlik maske ihtiyacının ortaya çıktığını açıkladı. Şirket 20 çalışan daha aldıklarını ve işçilerin 24 saat çalıştığını bildirdi. Hükümet de acil durum ilan etti. 

Yangını film izler gibi izledilerİstanbul Kadıköy'de 9 katlı binanın 2. katında çıkan yangın itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesi büyümeden söndürüldü. Sokakta toplananlar itifaye ekiplerinin çalışmalarını film gibi izlerken, bazıları cep telefonlarıyla görüntüledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber