Dünya Washington Post, Türkiye seçimini en yakından izleyecek ülkeyi yazdı

Washington Post, Türkiye seçimini en yakından izleyecek ülkeyi yazdı

09.05.2023 - 10:24 | Son Güncellenme:

Seçim sonuçlarının bütün Ortadoğu ve dünyanın dört bir yanında izleneceğini kaydeden Amerikan gazetesi, ABD'ye hiç değinmeyip 'Seçim Avrupa ve NATO için ne anlama geliyor?' sorusunu sordu.

Washington Post, Türkiye seçimini en yakından izleyecek ülkeyi yazdı

Türkiye'nin tarihi seçimine artık yalnızca beş gün kaldı, kampanyaları adım adım izleyen uluslararası medya son anketlere ve muhtemel sonucun küresel etkilerine yoğunlaşıyor. İngiliz Financial Times gazetesi, 'Türkiye için belirleyici bir seçim' başlığıyla sayfasına taşıdığı haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yıllar sonra birleşmiş bir muhalefetle karşı karşıya olduğu yorumunu yaptı.

Haberin Devamı

"Yarışın ikinci tura kalma ihtimali sürüyor" diyen Financial Times, devamında "Bu ihtimalin gerçekleşmesi Türkiye için bir ilk olur. Erdoğan, partisi Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 2002'de iktidara getirdiğinden beri birçok seçim zaferine imza attı. Ancak bu sefer rekabet bıçak sırtında" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin son yılları ekonomik sıkıntıyla geçirdiğini kaydeden FT, "Yine de, Erdoğan, muhafazakar tabanının güçlü desteğiyle tartışmasız Türkiye'nin en popüler siyasetçisi. Bu, ona karşı bahse girmenin düşüncesizce olacağı anlamına geliyor" dedi.

ORTADOĞU VE DÜNYANIN GÖZÜ TÜRKİYE'DE

Amerikan Washington Post gazetesi, 'Yaklaşan Türkiye seçimleri dünya için neden çok önemli?' başlıklı özel haberinde 14 Mayıs'taki seçimlerde milyonlarca Türk seçmenin sandığa gideceğini belirtip Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2002'den bu yana en ciddi siyasi meydan okumayla karşı karşıya olduğunu yazdı.

Haberin Devamı

Erdoğan'ın tabanı arasında hala çok popüler olduğunu belirten Washington Post, Türk liderin iktidarında Ankara'nın bölgesel ve uluslararası siyasette oynadığı rolün büyük ölçüde arttığını kaydetti. Seçim sonuçlarının bütün Ortadoğu ve dünyanın dört bir yanında yakından izleneceği yorumunu yapan Washington Post, halihazırdaki anket sonuçlarının sandıkta bıçak sırtı bir sonuca işaret ettiğini dile getirdi.

Washington Post, Türkiye seçimini en yakından izleyecek ülkeyi yazdı

Sarah Dadouch imzalı özel haberinde Washington Post, seçime doğru mitinglerinin hızını artıran Erdoğan'ın son bir yılda ekonomik desteklerle yatıştırdığı dev ve sadık bir taraftar kitlesine sahip olduğunu da vurguladı.

Muhalefet bloğunun adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun önceki seçimlerde Erdoğan'ın AKP'sine karşı başarısız olduğunu hatırlatan gazete, Millet İttifakı'nda Türkiye'nin kavgacı olmalarıyla ünlü milliyetçi, İslamcı, laik ve liberal muhalif partilerin yer aldığını aktardı.

'Seçim Avrupa ve NATO için ne anlama geliyor?' sorusunu yönelten Washington Post, haberinde ABD-Türkiye ilişkilerine hiç değinmedi ve Türkiye'de kurulacak sandıklardan çıkacak sonucun en sıkı şekilde takip edileceği ülkeyi yazdı. "Belki de Avrupa'da hiçbir ülke Türkiye seçimlerini İsveç kadar yakından izlemeyecek" yorumunu yapan Sarah Dadouch, Ankara'nın geçen ay Finlandiya'nın ittifaka girişine onay verdiğini ve Rusya-NATO arasındaki kara sınırını iki katına çıkardığını hatırlattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın terör örgütü PKK'ya destek veren İsveç'e ise kırmızı ışık yaktığını belirtti.

Haberin Devamı

Türkiye'nin halihazırdaki Avrupa Birliği ilişkilerine değinen Washington Post, sözü Suriye'ye getirdi. Türkiye'nin en uzun kara sınırına sahip olduğu güney komşusundaki iç savaştan kaçan 4 milyonu aşkın Suriyeliye ev sahipliği yaptığını belirten gazete, göçmen konusunun seçimdeki ağırlığına dikkat çekti.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimine de değinen Washington Post, Türkiye'nin acil bir şekilde arabuluculuğa soyunduğunu, ardından tahıl koridoru anlaşmasına ev sahipliği yaptığını yazdı. Erdoğan'ın Rusya ve Ukrayna'ya karşı dengeleyici bir eylemleriyle tanındığını kaydeden Washington Post, Ankara'nın Batı tarafından Moskova'ya uygulanan yaptırımlara katılmaya direndiğini, bir yandan da Kiev yönetimine silahlı insansız hava aracı sattığını hatırlattı.

Yazarlar