Geri Dön
DünyaYaşadığı olay hayatını değiştirdi! 100 yaşındaki hemşireden büyük çılgınlık

Yaşadığı olay hayatını değiştirdi! 100 yaşındaki hemşireden büyük çılgınlık

Sabah erkenden uyandı, aynaya baktı. "Başarabilirim" dedi. Daha önce hiç denemediği bir şeyi yapacaktı. Belki de tüm dünya onun adını bu şekilde öğrenecekti. İkinci Dünya Savaşı'nda hemşire olarak görev yapan 100 yaşındaki kadın arkadaşlarına verdiği sözü tuttu, yaptığı çılgınlıkla adını tüm dünyaya duyurdu.

Sabah erkenden uyandı. Dostlarının telefonuna yolladığı "Bugün o gün!" mesajlarını tek tek okuyup gülümsedi. Yanındaki yardımcısının desteğiyle kıyafetlerini giydi. Aynaya baktı. "Başarabilirim" dedi. Daha önce hiç denemediği bir şeyi yapacaktı. Belki de tüm dünya onun adını bu şekilde öğrenecekti. Heyecanlıydı ama içinde daha çok verdiği bir sözü tutacak olmanın mutluluğu vardı. Kahvaltısını yaptı. Televizyonda birkaç kanala göz gezdirdi. Saatine baktı. Yardımcısına "Hazırım" dedi. Bugün onun için özel bir gündü. Ve tam da tahmin ettiği gibi bütün dünya onu konuşacaktı.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI BAŞLADIĞINDA HEMŞİREYDİ

Bugün onun 100'üncü yaş günüydü. Aslen İngilizdi ama bir süredir ABD'nin Florida eyaletinde yaşıyordu Raymonde Sullivan. Savaşlar, yangınlar... Çocukluk ve gençlik yılları sadece onun için değil, tüm dünya için de oldukça zor dönemlerdi. 1922 yılında Birleşik Krallık'ta doğmuştu. 1914 ve 1918 yılları arasında yaşanan Birinci Dünya Savaşı'nda henüz doğmamıştı belki çocukluk dönemlerinde I. Dünya Savaşı sonrası yaşanan zorlu dönemlerin izleri vardı. İkinci Dünya Savaşı ise tam da onun gençlik dönemlerine denk gelmişti. Savaş 1939 yılında başladığında o henüz 17 yaşındaydı. Çocukken hep hayal ettiği gibi hemşire olmuştu. İkinci Dünya Savaşı başladığında o henüz mesleğinin ilk zamanlarında, 17 yaşında bir hemşireydi. Tüm hemşire ve doktorlar gibi onu da zor günler bekliyordu.

GENÇ BİR ASKER KOLLARINDA CAN VERİNCE...

Yaralanan askerler, patlamalar, yangınlar, siyasi gerginlikler... Henüz hayatının baharında savaşın acımasızlığıyla burun buruna gelmişti. Genç askerlerin daha 15 yaşında hayatlarını kaybetmeleri onda önemli bir dönüm noktası olmuştu. Genç bir askerin kollarında can verdiği gün kararını verdi Sullivan. Hayatı ve kendi yaşamını gözden geçirdi ve kendine bir söz verdi. Ne olursa olsun hep devam edecek, o asker gibi erken yaşta ölmeyecek, uzun ve sağlıklı yaşayacaktı. Bunun için ne gerekiyorsa onun için çabalayacaktı. Hatta 100 yaşına geldiğinde unutulmaz bir şey yapacaktı. Çevresindekiler onun yaşama gücüne hayran kalacaktı. O asker gibi 15 yaşında henüz hiçbir hayalini gerçekleştiremeden hayatı sona eremezdi. Bir kez geldiği bu acılarla dolu dünyaya ne şekilde olursa olsun bir iz bırakmadan gitmeyecekti.

Yaşadığı olay hayatını değiştirdi 100 yaşındaki hemşireden büyük çılgınlık

ONA 'BAŞARAMAZSIN' DİYENLERİ DİNLEMEDİ

Dediğini de yaptı Sullivan. 100 yaşına kadar sağlığına dikkat etti, kendine iyi baktı. Yıllardır dostlarına söylediği gibi hayattaki 100'üncü yılını unutulmaz bir günle taçlandırdı. Yakın arkadaşlarının şüpheyle yaklaşmasına rağmen o hiçbir söyleneni dinlemedi, ona "Başaramazsın" diyenleri kulak ardı etti. Günler öncesinden geri sayım yaptığı gibi yardımcısıyla birlikte eğitmeninin yanına gitti. Birlikte sohbetler edildi, fotoğraflar çektirildi. Çılgın 100'üncü yaş kutlaması için hazırdı. İçinde korku vardı ama başaracaktı. Belki de hayatının son günlerinden birini yaşıyordu ve ne olursa olsun yıllardır hayalini kurduğu çılgınlıktan vazgeçmeyecekti.

'KORKUNÇ BİR DENEYİMDİ'

Nitekim öyle de oldu. Raymonde Sullivan öyle bir şey yaptı ki artık tüm dünya onun adını çok iyi biliyor. 100'üncü yaş gününde bir uçaktan paraşütle atlayan Raymonde Sullivan, adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdıramasa da dünya çapında şöhret olmayı başardı. İngiliz hemşire, çılgın kutlama sonrasında yaşadığı hisleri ise şöyle anlattı:

"100 yılda çok şey yaptım ama uçaktan paraşütle atlamayı daha önce hiç denememiştim. Hep yapmak istiyordum. Hazır henüz yapabilir durumdayken de mutlaka yapmam gerektiğini düşündüm."

Uçaktan paraşütle atlamanın 'korkunç bir deneyim' olduğunu söyleyen Sullivan, hayalini gerçekleştirebilmiş olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Ancak Sullivan, sırf Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için bu deneyimi bir kez daha yaşamak istemiyor. "Bir kez daha uçaktan paraşütle atlar mısınız?" sorusuna "Hayır" yanıtını veren İngiliz hemşire, bu deneyimi rekor kırmak için değil arkadaşlarına ve kendine verdiği sözü tutmak için yaşadığını söyledi.

Yaşadığı olay hayatını değiştirdi 100 yaşındaki hemşireden büyük çılgınlık

'105 YAŞIMA GELDİĞİMDE DE ATLAYACAĞIM'

Evet, İkinci Dünya Savaşı'nda görev yapan İngiliz hemşire Raymonde Sullivan belki Guinness Rekorlar Kitabı'na girmedi ama 'Dünyanın Paraşütle Atlayan En Yaşlı İnsanı' unvanı her an değişebilir. Bunun sebebi ise bu rekorun son dört yıl içinde iki kez kırılmış olması. 2018'in son günlerinde bu rekor Irene O'Shea isimli bir Avustralyalı tarafından kırılmıştı. 2018'de 102 yaşında olan Irene O'Shea, yerden 4 bin 200 metre yükseklikten paraşütle atlamıştı.

Üstelik bu atlayışıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdıran O'Shea daha önce de pek çok paraşütle atlamış bir isimdi. 2016'da 100 yaşındayken de paraşütle serbest atlayış yapan O'Shea, atlayışlarını ALS hastaları ve bu hastalığı araştıran kuruluşlar için yapıyor ve hastalar için bağış topluyordu. O'Shea, "ALS hastası kızımı 10 yıl önce kaybettim ve onu hâlâ çok özlüyorum. Muhtemelen 105 yaşıma geldiğimde de atlayacağım" demişti.

Yaşadığı olay hayatını değiştirdi 100 yaşındaki hemşireden büyük çılgınlık

'TORUNUMUN ÇOCUĞUNUN MEZUNİYETİNİ KUTLAMIŞ OLDUK'

Guinness Rekorlar Kitabı'nda 'Dünyanın Paraşütle Atlayan En Yaşlı İnsanı' unvanının sahibi 2020 yılında değişmişti. ABD'nin Teksas eyaletinde yaşayan 103 yaşındaki Al Blaschke, bu rekorun yeni sahibi olmuştu. Hayatında İspanyol Gribi, Büyük Buhran, dünya savaşları ve Korona pandemisi gibi oldukça zorlu günlerden geçen Blaschke, tıpkı Irene O'Shea gibi yerden 4 bin 200 metre yükseklikten paraşütle atlamıştı.

Hayatının hiçbir anında 100 yaşını devirebileceğini düşünmediğini söyleyen Blaschke, atlayıştan sonra hislerini şöyle paylaşmıştı:

"Hayatım boyunca birçok şey yaşadım ve sayısız anı biriktirdim. Ama bunların hiçbirisi paraşütle atlamak kadar heyecan verici değildi. Beni paraşütle atlamaya torunlarım ikna etti. Hem rekor kırdım hem de torunumun çocuğu Kevin'in üniversite mezuniyetini bu atlayışla kutlamış olduk."