Geri Dön
DünyaYunan basınının kafası karışık!

Yunan basınının kafası karışık!

Mısır’ın 18 numaralı parselde ilan ettiği ruhsat ihalesi, Yunanistan basınında birbirinden tamamen farklı haberlerle duyuruldu. Bazı Yunan gazeteleri Mısır’ın Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki egemenlik hakkına saygı göstermesini eleştirirken, Kathimerini, Mısır’ın yeni bir Münhasır Ekonomik Bölge haritası yayınladığını savundu

Yunan basınının kafası karışık!

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen, Mısır’ın Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarını dikkate alarak 18 numaralı parselde ilan ettiği ruhsat ihalesi, Yunan basınında farklı yansıtıldı. Bir kısım medya kuruluşu, olayı sert şekilde eleştirirken, “Kathimerini” gazetesi de, Mısır’ın yeni bir Münhasır Ekonomik Bölge haritası yayınladığını savundu. Yunanistan Dışişleri Bakanı da, Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü ile görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerinde yaşanan “enerji haritası” sorununun çözüldüğünü öne sürdü.

Atina’da yayımlanan “Proto Thema” gazetesi, “Mısır’dan kalleşlik” başlıklı haberinde, Kahire’nin Türkiye’nin kıta sahanlığı olarak ilan ettiği bölgeyle sınırlanan parselde hidrokarbon araştırma izni verdiğini belirterek, bu kararı “Mısır devlet mekanizmasının 3 bin yıllık bürokrasisinin kalleşliği” şeklinde nitelendirdi. Mısır’ın bu tavrının Atina’da tepki çektiğini, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, acil olarak Kahire’ye gittiğini belirtti.

“Ta Nea” gazetesi de haberinde, “Mısır’ın, Atina ve Kahire’nin Münhasır Ekonomik Bölge olarak anlaşmaya vardığı deniz bölgesinin güneydoğusundaki bir parselde, hidrokarbon araştırması için izin vermesinin Atina’da ciddi kaygılara neden olduğunu” yazdı. Atina’nın, Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne giden Yunan Dışişleri Bakanı Dendias ile diplomatik satranç tahtasında yeni girişimlerde bulunduğu ifade edilen haberde, Mısır ile Türkiye arasında olası yakınlaşmayla ilgili açıklamaların Atina hükümetince yakından izlendiği belirtildi.

Yunan “energia.gr” portalı ise, “Atina ve Kahire’nin Münhasır Ekonomik Bölge olarak belirlediği deniz bölgesinde (W18 Parsel), Mısır Enerji Bakanlığı tarafından hidrokarbon araştırmaları izni verilmesi kararı, birçok soru işareti yaratıyor” diye yazdı.

Harita mı değişti?

“Kathimerini” gazetesi ise, tamamen farklı bir haber kaleme alarak, Mısır’ın yeni bir MEB haritası yayımladığını duyurdu. “Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanlığı ihaleye çıkarılacak sondaj parsellerinin yeni bir haritasını yayımladı” denilen haberde, “Harita, 18. parselin konumunu, 28. meridyenin ötesine geçmeyecek ve Mısır’ın çizdiği MEB sınırları içinde kalacak şekilde yeniden belirledi” ifadelerine yer verildi. Haberde yeni haritanın, pazartesi günü Kahire’de Yunanistan-Mısır dışişleri bakanlarının yaptığı görüşme sonrası geldiği, bu görüşmede 18. parselle ilgili teknik detayların da ele alındığı savunuldu.

Öte yandan Kahire’ye giden Dendias, Mısırlı mevkidaşı ve Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’la görüşmesinin ardından geçtiği Güney Kıbrıs’ta, Yunan tarafının, ilişkilerde yaşanan “enerji haritası” sorununu özünde çözülmüş olarak kabul ettiğini açıkladı. Mısır Dışişleri’nden de ülkeye Yunan yatırımının artacağı açıklaması geldi.

Yeni harita gelişmesiyle ilgili Yunanca sosyal medya paylaşımlarında 18. parselin tam olarak 28. meridyenin doğu sınırında durması için dikey olarak kesildiğinden söz edilirken, Arap basınında Kahire’nin, Türkiye’nin hak iddia ettiği 28. meridyenin doğusuna dair Yunanistan’ın itirazlarını kabul ettiği yorumları yapıldı.

 

 

Yer: İstanbul! Buz dolu çukurda feci son
Kar yağışı ne zaman bitecek? Meteoroloji uyardı: Büyük tehlike!
Aşısız adama şok! Hastanenin kararı tartışma yarattı
Erdoğan yakında tamamlanacağını söyledi! 3-4 aya yasal düzenleme
'Dahi' lakaplı ünlü modacının sonu! Ölüm nedeni...
Hande Erçel-Kerem Bürsin aşkı bitti!
Şebnem hemşirenin sır ölümü! Dikkat çeken çıplak ayak detay
Otogar uyanıkları! Yasağı fırsata çevirdiler
Galatasaray'dan bomba golcü hamlesi! Eski Fenerbahçeli...
Arabayla uçmaya hazır olun! Onaylandı
Merhum futbolcuyu anlattı! 'Baba eğer yarın oynarsam...'
Altın alacaklar dikkat! Merakla bekleniyor, bugün belli olacak...
Tartışılan İmamoğlu fotoğrafı! Vatandaşlar isyan etti
Yaza düğün var! Özge Gürel: Evet, evleniyoruz
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler