Geri Dön
DünyaZelenskiy'i üzecek Avrupa Birliği haberi! '20 yıl sürecek!

Zelenskiy'i üzecek Avrupa Birliği haberi! '20 yıl sürecek!

Fransa Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne yaptığı üyelik başvurusuna değinerek, Ukrayna’nın AB’ye katılmasının 15-20 yıl sürebileceği konusunda uyardı. Ukrayna’nın başkenti Kiev’i ziyaret eden Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Rusya’nın saldırılarının ardından küresel gıda fiyatlarındaki yükselişe dikkat çekerek, “Dünyanın büyük bir gıda üreticisi olan Ukrayna'ya ihtiyacı var” dedi.

Zelenskiy'i üzecek Avrupa Birliği haberi! '20 yıl sürecek!

Rusya’nın saldırılarının ardından Ukrayna, Avrupa Birliği’ne (AB) katılmak için başvuruda bulunmuş ve sürecin hızlandırılmasını talep etmişti. Fransa Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Clement Beaune yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın AB’ye katılmasının on yıllar sürebileceği konusunda uyararak, "Dürüst olmak zorundayız. Ukrayna'nın altı ay veya bir iki yıl içinde AB'ye katılacağını söylüyorsanız, yalan söylüyorsunuz. Muhtemelen 15 veya 20 yıl sürecek” dedi.

Beaune, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ukrayna'yı AB’ye daha erken entegre etmeye yardımcı olabilecek daha gevşek bir "Avrupa siyasi topluluğu" oluşturulması teklifini yineleyerek, "Ukraynalılara herhangi bir yanılsama veya yalan sunmak istemiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Macron'un Avrupa siyasi topluluğu girişimi, haziran ayında yapılacak AB Zirvesi’nde ele alınması bekleniyor.

MACRON AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne (AB) katılmasının onlarca yıl alacağını ifade etmiş, coğrafi olarak Avrupa'da bulunan ve değerlerini paylaşan ülkeleri AB’ye bağlamanın bir yolu olarak “Avrupa siyasi topluluğu” önerisinde bulunmuştu.

Zelenskiyi üzecek Avrupa Birliği haberi 20 yıl sürecek

POLONYA DEVLET BAŞKANI DUDA: “DÜNYANIN BÜYÜK BİR GIDA ÜRETİCİSİ OLAN UKRAYNA'YA İHTİYACI VAR”

Geçtiğimiz nisan ayında gerçekleştirdiği ziyaretinin ardından yeniden Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gelen Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, Ukrayna parlamentosuna yaptığı hitabının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi.

"Ukrayna AB'nin kapılarını açmasına ihtiyaç duyuyor"

Ortak basın toplantısında Ukrayna'nın, Avrupa Birliği’nin (AB) kapılarını açmasına ihtiyacı olduğunu aktaran Duda, AB liderlerine Ukrayna'ya aday ülke statüsü verilmesi için çağrıda bulunarak, Ukrayna’nın AB üyeliğinin politik ve psikolojik önemine vurgu yaptı. Duda, Ukrayna'nın yeniden inşa ve yapılanma için büyük bir kaynağa ihtiyacı olduğunu ve dünyanın da büyük bir gıda üreticisi olan Ukrayna'ya ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Duda, Zelenskiy ile limanlardaki blokajın kaldırılıp, bu limanlardaki gemilerde bulunan gıda maddelerinin başka limanlara yönlendirilmesini görüştüklerini açıkladı.
AB ve NATO olarak Ukrayna için birlik içinde kalınması gerektiğinin önemini vurgulayan Duda, Ukrayna'nın Rusya'nın etki alanında değil Avrupa'nın bir parçası olmak istediğine dikkat çekerek, Ukraynalıların ülkelerini bu nedenle Rusya'ya karşı cesurca savunduklarını aktardı.
Ukrayna'ya yönlendirilecek yardımları İsviçre’nin Davos kasabasında yapılacak Dünya Ekonomi Forumu'nda konunun gündeme getirileceğini açıklayan Duda, 23-24 Haziran'da yapılması planlanan Avrupa Konseyi toplantısında Ukrayna'ya AB aday ülke statüsü verilmesinin psikolojik ve siyasi öneme sahip olduğunu yineledi.

"Ukrayna'nın yeniden inşasında Polonya'yı lider ülkelerden biri olarak görüyoruz"

Duda'nın ardından söz alan Zelenskiy ise, "Polonya Ukrayna'nın yeniden inşası için bize göre lider ülkelerden biridir. Polonya'ya minnettarız, şehirlerinde kadınlarımızı ve çocuklarımızı karşılayan ve onları ağırlayan harika insanlara teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ukraynalıların insanlarımızı misafir eden Polonyalılara teşekkür ziyaretini bugün yapamayacak olsalar bile zaferimizden sonra insanlarımızı misafir eden bu şehirlere teşekkür ziyareti yapılacaktır" dedi.

İki ülke arasındaki ekonomik sorunların da ele alındığını aktaran Zelenskiy, hükümetler arası toplantılar yapılacağını ve bu fikri desteklediğini açıkladı. Ukrayna'yı yeniden inşa etmenin önemini vurgulayan Zelenskiy, ABD'nin, AB ülkelerinin ve tüm dost ülkelerin yardımına ihtiyaçları olduğunu aktardı.
Duda'nın bugünkü ziyaretinin bu bağlamda çok önemli olduğunu da belirten Zelenskiy, Duda'nın parlamentoda yaptığı konuşmanın tarihi önemi olduğunu ifade etti. AB üyeliği konusunda Duda'nın desteğine çok güvendiklerini açıklayan Zelensky, Ukrayna'nın uzun süredir Avrupa'nın bir parçası olduğunu ancak AB'ye katılım konusunda güçlü elçilere ve dostlara ihtiyaç olduğunun altını çizerek, haziran ayında AB'ye aday ülke statüsü kazanacaklarına inandığını açıkladı.

"Ukrayna ordusu sadece Ukrayna'yı değil Polonya ve tüm Avrupa'nın özgürlüğünü savunuyor"

Ukrayna ordusunun mücadelesi ile ilgili de konuşan Zelensky, Rus ordusuna karşı Ukrayna ordusunun direnişinden övgü ile bahsetti. Ukrayna ordusunun sadece Ukranya'yı değil Polonya'nın ve tüm Avrupa'nın özgürlüğünü savunduğunu aktaran Zelenskiy, Rus saldırılarının başlamasının ardından ilişkilerin güçlenmesinin önemine vurgu yaptı.