Geri Dön

Kuşadası’nda jeotermale ÇED onayı

İlçede 375 hektarlık bir alanda arama ruhsatlarının sahibi olan Yediyol Şirketler Grubutermal kaynakların kullanıma açılması için gerekli ÇED izni ve işletme ruhsatlarını aldı

Kuşadası’nda  jeotermale ÇED onayı

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin, Kuşadası’nın jeotermal enerjiden yararlanması için attığı adım sonrası bir önemli hamle de ilçedeki 375 hektarlık alanda arama ruhsatlarının sahibi olan Yediyol Şirketler Grubu’ndan geldi. Grup bünyesinde bulunan Bozyazı Körfez Turizm ve İnşaat A.Ş., jeotermal enerjinin dağıtımı için gerekli olan ÇED izinlerini ve işletme ruhsatlarını da alarak sürece önemli bir katkı daha sağlamış oldu.

‘Çerçioğlu unutulmaz’

Yediyol Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Şuheyp Mendi, projelendirme çalışmalarının da büyük bir hızla sürdüğünü belirterek, “Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin attığı tarihi adıma ayak uydurabilmek, Başkan Özlem Çerçioğlu’nun hedeflediği örnek projeyi hayata geçirebilmek için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Kuşadası ve turizm sektörü Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun öncülüğünü asla unutmayacak” dedi. Şuheyp Mendi, ruhsat alanlarının dağıtım bölgesine yakın olmasının yatırım ve işletme maliyeti açısından da çok önemli bir avantaj olduğuna vurgu yaptı. Mendi proje çalışmaları ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

12 ay canlılık olacak

“Bölgede bulunan konutlar ve oteller yüksek ısıtma maliyetleri yüzünden yılın büyük bölümünde atıl duruyor. Öncelikle minimum maliyetlerle ısıtmalarını sağlayarak bölgeye 12 ay canlılık kazandırmayı hedefliyoruz. Efes ve Meryemana gibi 2 önemli tarihi zenginliğin beşiğinde bulunan Kuşadası, bunlara bir de sağlık turizminin eklenmesiyle turizmde 12 ay yaşayan bir kente dönüşecek. Hem tam kapasite çalışamayan tesisler canlanacak, hem de yeni yatırımların önü açılacak.” Mendi, bölgede 12 aylık canlanmanın istihdama ve ekonomiye sağlayacağı katkıların sektörün tüm aktörlerini heyecanlandırdığını da hatırlatarak, “Jeotermalin tarımda kullanımı ile Kuşadası, kendi içinde oluşacak talep artışını karşılayacak olanaklara kavuşacak” dedi.

İsimsiz Kahramanlar CNN TÜRK'teCNN TÜRK, 24 Mayıs Pazar akşamı saat 18:00’de, İsimsiz Kahramanlar adlı belgeseli ekrana getirecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber