Geri Dön

2016 KPSS başvuruları ne zaman sona eriyor?

Herhangi bir kamu kurumunda çalışmak için KPSS'ye girecek olan kişiler başvurularını yapıyor. ÖSYM'nin düzenlemiş olduğu 22-29 Mayıs ve 24 Temmuz tarihinde gerçekleşecek olan KPSS başvuruları 17 Mart tarihinde başladı. Peki, KPSS başvuruları ne zaman sona erecek? İşte detaylı bilgiler...

2016 KPSS başvuruları ne zaman sona eriyor?

Herhangi bir kamu kurumunda çalışmak isteyenlerin ilk yapmaları gereken KPSS sınavına girmeleridir. Kamu personel seçme sınavı için başvuruları 17 mart tarihinden itibaren başlayacaktır. 17 mart 2016 perşembe günü başlayacak olan KPSS başvuruları 31 mart 2016 perşembe gününe kadar devam edecektir. ÖSYM kurumunun sınav takvimine göre KPSS sınavı 22 ve 29 mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecektir. KPSS lisans sınavları 22 - 29 mayıs pazar günleri Sabah ve öğleden sonra gerçekleştirilecek. KPSS sınavına girecek olan adayların kesinlikle ilk sınav olan 2016 KPSS lisans genel yetenek - genel kültür ve eğitim bilimleri sınavına girmeleri gereklidir. Bu ilk sınav 22 mayıs tarihinde gerçekleştirilecektir. 29 mayıs tarihinde olacak olan sınav ise 2016 KPSS lisans alan bilgisi sınavıdır. Alan sınavının başvuruları da 17 mart tarihinde başlayıp 31 mart tarihinde sona erecektir. İlk sınavdan sonra adaylar diğer sınavlardan hangilerine gireceklerine kendileri karar verecektir.

KPSS Nedir, Ne İşe Yarar?

KPSS’nin açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır. Bu sınava girebilmek için üniversite bitirmeye gerek yoktur. Lise mezunu olmanız yeterlidir. Yani KPSS özetle, kamu alanlarında görev alacak veya almak isteyen adaylar için hazırlanmış bir seçme sınavıdır. KPSS sınavı üç bölümden oluşmaktadır. KPSS A, KPSS B ve Öğretmenlik olarak ayrı ayrı değerlendirilen bu sınavlarda hangi eğitim düzeyindeki adayların hangi grupta değerlendirileceği şu şekilde belirlenmektedir:

KPSS A grubunda kamu yönetiminde görev almak isteyen adayların aşağıdaki fakültelerin en az birinden mezun olmaları gerekmektedir.

-Hukuk

-Siyasal Bilgiler

-İşletme

- İktisadi ve İdari Bilimler

- İktisat

KPSS A sınavına girip puan almak için herhangi bir üniversiteden mezuniyet şartı yoktur. Ancak iş başvurularında üniversiteden mezun olmuş olması istenmektedir.

KPSS B;

KPSS A alanındaki fakültelerin dışındaki mühendislik, teknikerlik, teknisyenlik, memur, psikolog, mimar, veteriner ve bunlara benzer tüm kadrolar KPSS B grubunda yer almaktadır. Bu kadrolardan atanmak isteyen aday ÖSYM’nin yapmış olduğu çift yıllardaki sınavlardan birine girerek uygun puanı almalıdır.

Öğretmenlik;

Bu alanların dışarısında öğretmenlik yapmak isteyen adaylar için oluşturulmuş olan gruptur. Öğretmen olmak isteyen her adayın bu sınava girmesi gerekmektedir.

KPSS Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

2016 yılında yapılacak olan KPSS sınav başvuru süreci 17-31 Mart arasında yapılmaktadır. Bu tarihler arasında sınava giriş başvurunuzu mutlaka yapmış olmanız gerekmektedir. KPSS sınav başvurusu yapılabilmesi için ilk olarak ÖSYM’nin KPSS sınavı ile ilgili sekmesinde bulunan kaç oturuma girileceği alanı doldurulmalıdır. Daha sonra anlaşmalı bankalara sınav ücreti yatırılmalıdır. Bu aşamadan sonra tekrar ÖSYM sitesine giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Magazin Haberleri Bülteni (5 Ağustos 2020)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber