Geri Dön
Eğitim2016 YGS sonuçları açıklandı - ÖSYM Duyurusu!

2016 YGS sonuçları açıklandı - ÖSYM Duyurusu!

Heyecanla beklenen YGS sonuçları dün açıklandı. ÖSYM YGS sonuçlarına buradaki linke tıklayarak da ulaşabilirsiniz. YGS sonuçlarına göre tekrar YGS puanınızı hesaplayarak kıyaslama yapmanızda fayda var. Milyonlarca öğrencinin merak ettiğiYGS sınav sonuçları işte sayfamızda.

2016 YGS sonuçları açıklandı - ÖSYM Duyurusu!

Öğrenciler dört gözle beklediği 2016 YGS sınav sonuçlarını ÖSYM dün açıkladı. Kimi öğrenci üzüldü, kimi sevindi. ÖSYM YGS istatistiklerini de yayınlandı. Haberimizde detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

13 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2016-YGS) ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olup ÖSYM Yönetim Kurulu tarafındanTemel Matematik Testindeki 15. sorunun, Fen Bilimleri Testindeki 9. sorunun iptal edilmesine ve Fen Bilimleri Testindeki 7. sorunun “A” olarak girilmiş cevabının “D” olarak değiştirilmesine karar verilmiştir. İptal edilen sorular, ilgili testte en az bir cevabı bulunan tüm adaylar için doğru cevaplanmış kabul edilerek 2016-YGS değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Sınav sonuçları, 25 Mart 2016 tarihinde saat 08.30’dan itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanacaktır. Adaylar, sınav sonuçlarını yukarıda belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

ÖSYM SONUÇLARI ULAŞMAK İÇİN SORGULAMA YAPABİLİRSİNİZ

2016 YGS sonuçları açıklandı - ÖSYM Duyurusu

YGS birincisi kim oldu?

İşte YGS birincisi, ikincisi ve üçüncüsü! Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) 500 tam puan alarak Türkiye birincileri arasına giren Cemre Efe Karakaş, konuştu. Boğaziçi Üniversitesi'nde okumak istediğini belirten Karakaş, “ Sınava hayvan gibi çalıştım, çok çalıştım” dedi. Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) 500 tam puan alarak Türkiye birincileri arasına giren 18 yaşındaki Cemre Efe Karakaş, İhlas haber Ajansı'na (İHA) konuştu. YGS-3, YGS-5 ve YGS-6'dan 500 tam puan alan Cemre Efe Karakaş, çok çalışarak başardığını söyledi.

2016 YGS sonuçları açıklandı - ÖSYM Duyurusu

“SINAVA HAYVAN GİBİ ÇALIŞTIM”

Karakaş, gelen sonucun kendisi için sürpriz olduğunu belirterek, “Beklemiyordum, açıkçası benim için de sürpriz oldu. Sınava hayvan gibi çalıştım, çok çalıştım. Sosyal aktivitelere hiç yer vermedim. Tamamen çalıştım. Benden iyi yapan bir kaç kişi duymuştum. Meğer öyle bir şey yokmuş. Ailem helal olsun' dedi. Arkadaşlarımın aramalarından dolayı telefonumun şarjı bitti. Şuan kimseyle konuşamıyorum. Boğaziçi Üniversitesi bilgisayar bölümü düşünüyorum. Onun dışında çok büyük hedefim yok” dedi.

2016 YGS sonuçları açıklandı - ÖSYM Duyurusu

“İNTERNETTE DOLAŞAN CAPSLERİ GÖRDÜM”

Öğretmenlerinin de çabasıyla başardığını kaydeden Karakaş, “Daha önce birinci olan insanlar doğruyu söylüyor mu bilmiyorum ama çalışınca birinci olabiliyorsunuz. Öğretmenlerim çok çaba sarf ettiler. İnternette dolaşan capsleri gördüm. Komik, güzel. Genel de gözlüğüm üzerine odaklanmışlar. Gözlüğüm yok evde unuttum” diye konuştu.
Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) Türkiye 3'üncüsü, Antalya'dan İzzet Emre Eciş oldu. Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği YGS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Açıklama ile birlikte Türkiye genelinde dereceye giren ilk 3 isim merak konusu oldu. Antalya Toros Akdeniz Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisi İzzet Emre Eciş, Türkiye 3'üncüsü oldu. Temel Matematik alanında 40 sorudan 40'ını doğru yapıp YGS-4 puan sıralamasında 497 puan alarak 3'üncü olan Eciş, üçüncülüğü her gün düzenli ders çalışmaya bağladı.

2016 YGS'de, İzmir'de yaşayan Ahmet Kocabaş isimli öğrenci, 160 soruluk sınavda 153.75'lik netiyle YGS-4 alanında Türkiye 1.'si oldu. İzmir'de Yamanlar Kolejinde okuyan Ahmet Kocabaş, YGS-4 alanında 1., YGS-2 alanında 2., YGS-1 alanında 3., YGS-3 alanında da 4. oldu. 160 sorulukYGS'de dört Türkçe, bir de Sosyal Bilimler bölümünde yanlış yapan Kocabaş, 153.75'lik net ile 1. oldu. Kocabaş, başarısını ailesi, arkadaşları ve öğretmenleri ile paylaşırken, ilk yapacağı şeyin uzun bir uyku uyuyup yarın yeniden ders çalışmaya başlamak olduğunu söyledi.

2016 YGS sonuçları açıklandı - ÖSYM Duyurusu

“BAĞIRA BAĞIRA SEVİNDİK”

YGS başarısı ile ilgili duygularını belirten Kocabaş, “Deneme sınavlarında yeni yeni 150 nete çıkmaya başlamıştım. En iyi sonucum YGS'de oldu. Bu kadar yüksek notu kimse beklemiyordu. Şaşırdılar ama sonra arkadaşlarımla bağıra bağıra sevindik. Önce yanımdaki arkadaşlarım ve öğretmenlerimle kutladım sonra ailemi arayıp sevincimi paylaştım.”

“OKULDAN SONRA 4-5 SAAT ÇALIŞTIK

Arkadaşları gibi okuldan sonra 4-5 saat çalıştığını söyleyen Kocabaş, “Bu düzenin aksamaması gerekiyor. Arada bir maç da yapmalısınız, dinlenmek için başka aktiviteler de yapmalısınız. Robot değiliz ve bir süre sonra bizim de bünyemiz çöküyor. Benden daha arkadaşlarım da vardı ama 1. olmak bana nasip oldu. Başka bir arkadaşımız da 1. olabilirdi. Ben bu kadar iyi bir sonuç beklemiyordum” diye konuştu.

2016 YGS sonuçları açıklandı - ÖSYM Duyurusu

“YARIN DERS ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAĞIM”

Kocabaş, YGS'deki başarısını LYS'de de sürdürmek istediğini ve şuan sadece buna odaklandığını kaydetti. Henüz üniversitede hangi bölümü seçeceği konusunda netleşmediğini ifade eden Kocabaş, şöyle konuştu: “LYS'de alabileceğim en yüksek puana odaklanıp şimdiki durumumu korumaya çalışacağım. Tıp ya da mühendislik bölümünü seçebilirim ama ancak net bir şey söylemek istemiyorum. Sınav sonucunun ardından uzun bir uyku uyuyup sonra LYS'ye hazırlanmak için ders çalışmaya devam edeceğim. Büyük ihtimal yarın ders çalışmaya başlarım. LYS'de iyi bir puan almam için çalışmam gerekiyor.”

5 FARKLI OKUL DEĞİŞTİRDİ

Annesi ve babası öğretmen olan İzzet Emre Eciş, ailesinin tayinlerinden dolayı bugüne kadar 5 farklı okul değiştirdi. Antalya'ya Isparta'dan 2008 yılında gelen Eciş, “3'üncü olmayı beklemiyordum. Öğrendiğim zaman ilk önce öğretmenim ve arkadaşlarım ile paylaştım. Etrafımdaki herkes çok sevindi. Çok mutluyum" dedi.

2016 YGS sonuçları açıklandı - ÖSYM Duyurusu

2016 YGS Sonuçları Açıklandı, Başarı Oranı Arttı

Geçtiğimiz yıl 2 milyon 126 bin 684 aday başvururken bu yıl 2 milyon 256 bin 422 aday başvuruda bulundu. Geçtiğimiz yıla göre başvurularda yüzde 6'lık bir artış var. Geçtiğimiz yıl uygulanan 140 barajı bu yıl 150'ye çıktı. Geçtiğimiz yıl 1 milyon 779 bin 850 aday 140 barajını geçerken bu yıl baraj 10 puan daha artmasına rağmen 1 milyon 879 bin 812 kişi 150 barajını geçti. YGS sonrasında herhangi bir puan türünde 180'i geçerek LYS'ye girmeye hak kazanan aday sayısı 1 milyon 600 bin 049 olarak gerçekleşti. 2015 yılında bu rakam 1 milyon 369 bin 147 idi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler