Geri Dön
Eğitim6 maddelik formülü açıkladı! İşte sınav stresini yenmenin yolları

6 maddelik formülü açıkladı! İşte sınav stresini yenmenin yolları

Hayalindeki liseyi kazanmak isteyen yaklaşık 1.2 milyon öğrenci 14 gün sonra LGS’ye girecek. Kolay Kampüs Mutluluk Koçu Doç. Dr. Gülbeniz Akduman, sınav heyecanını yenmenin yollarını açıkladı...

6 maddelik formülü açıkladı! İşte sınav stresini yenmenin yolları

EĞİTİM SERVİSİ - Her yıl bir milyonu aşkın öğrenci, iyi bir lisede eğitim alabilmek için Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi ortak sınavlara giriyor. 6 Haziran’da yapılacak LGS’ye 14 gün kaldı ve öğrencilerin stres seviyeleri de giderek artıyor. Uzaktan eğitim döneminde, sınava hazırlanan öğrencilerin ihtiyaç duyduğu eğitim ve kaynakları tek platform üzerinden sunan Kolay Kampüs (www.kolaykampus.com) alanında uzman kadrosuyla yoğun sınav takvimindeki öğrenciler ile velilerine rehberlik desteği de sağlıyor.

Kolay Kampüs Mutluluk Koçu Doç. Dr. Gülbeniz Akduman, sınava psikolojik olarak hazırlanmanın formülünü 6 maddede şöyle özetliyor:

1 Hayal Et: Sınava hazırlanma stresiyle ne için çabaladığını unutma! Amacın sadece sınava girmek değil, geleceğini sana yakınlaştıracak okula başlamak. Şimdi gözlerini kapat ve kendini kazanmak istediğin okulda hayal et, şu an okulun bahçesinde olduğunu, yeni arkadaşlarınla sohbet ettiğini düşün. Seni o okulda bekleyen güzel ve mutlu günlerini düşün. 6 Haziran’da hayallerine kavuşmak için çalışmaya devam et!

2 Anı Yaşa: “Ya sınavda sorunun cevabı aklıma gelmezse, ya süre yetmezse, ya başarısız olursam” düşüncelerini bırak! Yanlış yaptığın soruların çözümlerini öğren, ne kadar çok soru çözersen o kadar hızlanırsın! Ama ne kadar çok kaygılanırsan o kadar yavaşlar ve başarısız olursun unutma!

3 Pes Etme: Zaten az gün kaldı, “Deneme sınavlarında da iyi değilim” diyerek çalışmayı bırakma! Ne kadar çok soru çözersen o kadar hızlanacaksın. Kolay Kampüs platformundaki Sıfır Hata Sistemi ile çözemediğin soru kalmayana kadar denemeye devam et.

‘Keşkeler seni yorar’

4 Kaygı ve ‘Keşke’yi Unut: “Keşke sene başından beri çok çalışsaydım, keşke daha çok zamanım olsaydı” demeyi bırak. Keşkeler seni yorar, kaygılandırır. Enerjini soru çözmeye harca, ne kadar çok soru çözersen kaygın da azalacak unutma!

5 Olumlu Düşün ve Odaklan: “Ya başarısız olursam ya kazanamazsam” diye olumsuz düşünürsen sınavda bildiklerini de hatırlayamazsın. Başaracağına inan, çalışmaya ve soru çözmeye devam et! Daha çok soru çözdükçe, yanlışların azaldıkça karamsarlığın da kendiliğinden geçecek.

6 Lafta Kalmasın: Sınava az kaldı. “Sonra daha fazla test çözerim, bugün yoruldum yarın daha çok çözerim” demeyi bırak. 1 soru bile çözsen binlerce kişinin önüne geçeceğini ve puanını artıracağını unutma! Sınavlar yaklaşırken öğrenciler daha fazla kaynağa ve desteğe ihtiyaç duyuyor. Kolay Kampüs platformuna üye olarak, rehberlik içeriklerinden ve ücretsiz seviye tespit sınavından faydalanmak mümkün. Ayrıntılı bilgi için www.kolaykampus.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Buzlanma zincirleme kazaya neden oldu! Ölü ve yaralılar var
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
Bu belirtilere dikkat! Tüm semptomlar açıklandı
40 yıl sonra geldi, duygusal anlar yaşadı
'Şeytan Kulubü' ortalığı karıştırdı! ABD bu okulu konuşuyor
Bakanlıktan satılık araçlar! Vatandaşın talebi arttı
32 milyon TL! Kenan İmirzalıoğlu-Sinem Kobal bebek için taşındı
F.Bahçe'yi takip edip, yorum attı! Transfer bombası patlıyor
Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan Tokyo'nun kahramanlarına özel resepsiyon
Beşiktaş'tan Trabzonspor'a yılın transferi! Başkan açıkladı
Edirne’de inanılmaz görüntü! Yarın yasak...
TCMB ile BAE Merkez Bankası arasında anlaşma!
'Sürgün kampı' için sürpriz karar! Acun Ilıcalı açıkladı
Herkes güldüğünü sandı! Ölüm kalım çırpınışı
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!