Geri Dön
EğitimAdsorpsiyon Nedir, Kaça Ayrılır? Adsorpsiyon Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Adsorpsiyon Nedir, Kaça Ayrılır? Adsorpsiyon Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Bazı bilimsel alanda yapılan çalışmalar son zamanlarda daha da önemli hale gelmektedir. Bu çalışmaların önemli olarak kabul edilmesinin en büyük sebepleri de değişen biyolojik ve fizyolojik koşullar olmaktadır. Bu koşullar çeşitli özelliklere sahip olan maddelerin bünyelerinde değişikliklerin olmasına neden olmaktadırlar. Adsorpsiyon da maddelerde bulunan bileşikleri ifade eden bir kavram olarak bu bağlamda değerlendirilmesi gerekmektedir. Peki, adsorpsiyon nedir, kaça ayrılır? Adsorpsiyon çeşitleri ve özellikleri nelerdir? İşte, adsorpsiyon hakkında merak edilen hususlar.

Adsorpsiyon Nedir, Kaça Ayrılır? Adsorpsiyon Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Adsorpsiyon akışkan maddelerin içinde yer alan çözünmüş bir bileşenin katı bir yüzeye tutunması olarak ifade edilmektedir. Bu kavram Fizik ve Kimya bilimlerinde sürekli kullanılmaktadır.

 Adsorpsiyon Nedir, Kaça Ayrılır?

 Adsorpsiyon katı maddelerin yüzey kısmında yer alan ve dengede olmayan çözeltileri kendilerine çekerek dengede kalmalarını sağlayan tutunma işlemine verilen ad olmaktadır. Adsorpsiyon Fiziksel, Kimyasal ve İyonik olmak üzere üçe ayrılmaktadır.

 Adsorpsiyon Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

 Adsorpsiyon çeşitleri şu şekilde ifade edilmektedir:

 Fiziksel adsorpsiyon katı yüzeyde oluşan tutunma olayıdır.

 Kimyasal adsorpsiyon madde ile katı yüzey arasında meydana gelen tutunma olayıdır.

 İyonik adsorpsiyon ise iyonlar üzerindeki tutunma olayıdır.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler