Geri Dön
EğitimALES başvurusu nasıl yapılır? 2018 ALES ne zaman yapılacak?

ALES başvurusu nasıl yapılır? 2018 ALES ne zaman yapılacak?

ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES sonbahar sınavı için geri sayım başladı. Sınava girecek binlerce aday, ALES sınavı ne zaman yapılacak sorusunun cevabını arıyor. İşte ALES ile ilgili merak edilenler...

ALES başvurusu nasıl yapılır? 2018 ALES ne zaman yapılacak?

Sonbahar dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı için heyecan dorukta. 24 Temmuz - 2 Ağustos tarihlerinde alınan ALES/2 başvurularının sınav tarihi 30 Eylül 2018 olarak netleşti. Peki ALES/3 sınav tarihi ne zaman?

ALES/3 BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

ALES/2 başvurularını kaçıran adaylar, ALES/3 başvuruları için arayışa geçti. ÖSYM tarafından uygulanan ALES/3 başvuruları 19 Eylül - 27 Eylül 2018 tarihleri arasında alınacak. ALES/3 sınav tarihi ise 18 Kasım 2018 olarak belirlendi.

SINAV SAATİ VE SÜRESİ : 10.15, 150 dakika
SINAV ÜCRETİ : 100,00 TL

ALES/3 (SONBAHAR) GEÇ BAŞVURU GÜNÜ VE SINAV ÜCRETİ: 10 Ekim 2018, 150,00 TL (Sınav ücreti aynı gün ödenir.)

BAŞVURU İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Bu konuda adayların izleyeceği yol aşağıda maddeler hâlinde açıklanmıştır:

a) Kılavuz ile Aday Başvuru Formunun edinilmesi: Sınava katılmak isteyen adaylar, 2018-ALES Başvuru Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuzun dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

b) Başvuruların nasıl yapılacağının belirlenmesi Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan adaylar; başvurularını diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklardır. Merkezimiz kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylar; başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklardır.

* Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM
tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.

c) Başvuru Yapılacak Merkezler: Başvuru merkezlerinin adresleri, başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilir. Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmî iş gününde ve resmî iş saatleri arasında alınacaktır.

d) Sınav ücretinin yatırılması: Adaylar, başvuru bilgilerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.

ALES BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler