Geri Dön
EğitimBakan Özer: Anadolu’ya dönüş projesi

Bakan Özer: Anadolu’ya dönüş projesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kapalı ve kullanılmayan köy okullarını, köy yaşam merkezine dönüştürüyor.

Bakan Özer: Anadolu’ya dönüş projesi

AYSEL BOZAN YILMAZ - Bu kapsamda Çatalca’da hayata geçirilen Arif Nihat Asya Köy Yaşam Merkezi’nin açılışı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve eşi Nebahat Özer, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Petek Aşkar, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve eşi Hatice Nur Yerlikaya, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Çatalca Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş ve Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Sınavla ölçülemez

Konuşmasında sınavlardaki başarıyla eğitim performansının ölçülmesinin yanlış olduğuna dikkat çeken Bakan Özer, şunları söyledi: “Yerleştirme sınavlarının hiçbiri eğitimde kalite göstergesi değildir. YÖK taban puanı kaldırdı. Hiçbir hazırlığı olmayan çok sayıda insan YKS’ye girdi. Sıfır alanlar çıktı, eğitim sistemi nereye gidiyor diye ağlamalar başladı. Eğitim sistemi bir yere gitmiyor. Eğitim sistemi çok iyi yere gidiyor. Gerçekten kaliteyi ölçen OECD’nin araştırmaları diyor ki, Türkiye performansını son 20 yılda sürekli artırıyor.”

Köylerden şehirlere göçün getirdiği sorunlara da değinen Özer, “Çocuklar köylerde mağdur kalmasın diye hükümetimiz son 19 yılda öğrencileri ücretsiz şekilde en yakın okula ulaştırmak için taşımalı eğitim sistemini ortaya koydu. Gıda tedarik zincirindeki zorluklar, gıdanın, tarım ve hayvancılığın, enerji kadar kritik bir sektör olarak ortaya çıkmasına vesile oldu. Hem bu alanda ülkemizin potansiyelini çok verimli kullanması hem de eğitim için köy yaşam projelerini devreye soktuk” diye konuştu.

Köy yaşam merkezleri ile ilgili ilk açılışı Samsun’dan başlattıklarını, Türkiye genelinde 5’e ulaştıklarını söyleyen Özer, “İstanbul’daki ilk köy yaşam merkezi ve ismi de çok tevafuk etmiş Arif Nihat Asya gibi çok değerli şairimizin okumuş olduğu bir okulun dönüşümüyle ilk açılışı yapıyoruz. Aslında bir Anadolu’ya dönüş projesi. Köylerdeki ilkokulları açabilmek için artık hiçbir engel yok çünkü yönetmeliği değiştirdik ve öğrenci sınırlanmasını kaldırdık” dedi.

Bakan Özer: Anadolu’ya dönüş projesi

Bakan Özer ve Vali Yerlikaya, çocuklarla birlikte, köy yaşam merkezinin bahçesinde kurulan kazanda haşlanan mısırlardan yediler.

Bakan Özer: Anadolu’ya dönüş projesi

Fen lisesi müjdesi

Eğitimde fırsat eşitliğinin en kritik parametresi olan anaokullarına verdikleri öneme değinen Özer, köylerin de bundan yararlanması için köy anaokullarındaki 10 öğrenci koşulunu 5’e indirdiklerini hatırlattı ve ekledi: “Sadece yönetmelik değişikliğiyle 1800’e yakın köyümüzde 12 bin yavrumuz anaokuluyla buluştu. Şimdi köylerde halk eğitim merkezi açıyoruz. Türkiye’de 998 tane halk eğitim merkezimiz var. Burada 3 binin üzerinde farklı kursla hayat boyu öğrenme stratejisi kapsamında vatandaşımıza hizmet sunuyoruz. 2022’de her ay 1 milyon vatandaşa erişmeyi hedef koyduk. 6 ayın sonunda 6,3 milyon vatandaşımıza ulaştık. İnşallah yılın sonuna kadar 12 milyon vatandaşa erişme hedefine ulaşacağız. Artık köy yaşam merkezlerinde tarımdan hayvancılığa kadar vatandaşımızın istemiş olduğu her türlü eğitimi yerinde vereceğiz.”

Özer, konuşmasının sonunda bir sonraki eğitim yılına yetişmek üzere Çatalca’ya bir fen lisesi planlayacaklarını duyurdu.