Geri Dön
EğitimBorsada Fk Nedir? Fk Oranı Ne Anlama Gelir?

Borsada Fk Nedir? Fk Oranı Ne Anlama Gelir?

Borsada kullanılan çeşitli terimler bulunmaktadır. Borsada FK da bunların arasından yer almaktadır. Borsada FK nedir? Borsada FK oranı nasıl hesaplanır? Sizler için borsada FK oranını ve detaylarını derledik.

Borsada Fk Nedir? Fk Oranı Ne Anlama Gelir?

Borsada her gün yatırım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Tüm bu işlemler kar veya zararla sonuçlanmaktadır. Bu durum, çeşitli hesaplama ihtiyaçlarını doğurmaktadır. Bunların başında fiyat kazanç oranı gelmektedir. Fiyat kazanç oranları, hisse senedi sahibi olan kişilerin takip ettiği en önemli veriler arasında bulunmaktadır. Fiyat kazanç oranını hesaplamak adına kolay bir yöntem bulunmaktadır.

Borsada FK Nedir?

Borsada FK, borsada fiyat kazanç oranı anlamına gelmektedir. Bu oranı için şirketin güncel hisse senedi fiyatını hisse başına kara bölmek gerekmektedir. FK oranı, bir hissede 1 TL kazanmak için kaç lira yatırmanız gerektiğini söyler. Borsada herkesin amacın fiyat kazanç oranı yüksek hisseleri almaktır.

Yüksek Fiyat Kazanç Oranı Nasıl Bulunur?

Yüksek fiyat kazanç oranı için hissenin nasıl bir gidişat sergilediği izlenmelidir. Hisselerin yükselme ve düşme dönemleri bulunmaktadır. Güvenilir hisselerde bu bölgeler daha belirgindir. Yükselme döneminde hisseye girmek daha yüksek bir fiyat kazanç oranıyla mümkündür. Güvenilir olmayan hisse senetlerinde daha yüksek kazançlar elde edilebilir ancak çok daha yüksek bir risk alınmış olunur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler