Geri Dön
EğitimBröve Nedir, Nasıl Alınır? Bröve Kimlere Verilir?

Bröve Nedir, Nasıl Alınır? Bröve Kimlere Verilir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenli Komutanlığı bünyesinde görevlerini icra etmekte olan personele, görevleri ile alakalı başarı durumlarına göre ödüllendirmeler yapılmaktadır. Bu ödüllendirme işlemlerinden bir tanesi de bröve almaktır. Peki, bröve ne anlama gelmektedir? Kimler bröve kazanmayı hak etmektedir? Bröve kazanmak için ne gibi başarılara imza atmak gerekmektedir? İşte, bröve başarılarının ne anlama geldiği ve kazanımlarını içeren hususlar.

Bröve Nedir, Nasıl Alınır? Bröve Kimlere Verilir?

Bröve kelimesinin orijinal hali "brevet" olarak bilinmektedir. Bu kelime Fransızca bir kelimedir. Bir nevi takdirname, diploma, berat ve patent gibi başarılara denk gelmektedir. Alanında uzman askerlere verilen bir ödüldür.

Bröve Nedir ve Nasıl Alınır?

Bröve, Türk Silahlı Kuvvetlerine, Sahil Güvenlik Komutanlığına ve Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olarak görev yapan askerlere gösterdikleri üstün hizmet ve başarı ödülü olarak verilen bir başarı bildirgesidir. Ayrıca alınan eğitimler nedeniyle alınan hizmetleri de başarı ile tamamlayan ya da belirli bir hizmet yılını tamamlayan askerlerde bu ödülü almaya hak kazanırlar. Alınan bu başarıların bir sembolü olarak verilen bu bröveler üniformalara takınarak taşınmaktadır.

Bröve Kimlere Verilir?

Bröveler alınan ihtisas eğitimlerini başarı ile tamamlayan, belirli bir görevde gereken hizmet yılını tamamlayan askerlere verilen bir ödüldür. Askerler kazandıkları bu ödülü alanında uzman olduklarını da belirtmek için üniformalarından taşırlar. Bröveler metal ve parlak olarak bulunurlar. Ayrıca giyilen üniformaya göre kumaş olarak da yapılabilir.

Sol cep üzerinde ve kalp hizasında takılan brövelerin üniforma tarzlarına göre değişik boyutları ve şekilleri bulunmaktadır. Bu bröveler ilgili Kuvvet Komutanlıklarının branşlarına göre farklılık gösterirler. Örneği Kara Kuvvetlerinde paraşüt brövesi, Deniz Kuvvetlerinde dalgıçlık brövesi, Jandarma Genel Komutanlığında terörizmle mücadele uzmanı brövesi gibi örnek bröverler bulunmaktadır. Alınan bu bütün başarı brövelerini personel üniformalarında taşımaktadır.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler