Geri Dön
EğitimDernek Nasıl Kurulur? Dernekler Kaç Günde Kurulur?

Dernek Nasıl Kurulur? Dernekler Kaç Günde Kurulur?

Günümüzde beli başlı faaliyetlerin yürütülmesi için birbirinden farklı dernekler kurulur. Kurulan bu dernekler toplumsal konularda faaliyet yürütürler. Derneklerin nasıl kurulduğu ise çok merak uyandırmaktadır. Dernek nasıl kurulur? Dernekler kaç günde kurulur? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Dernek Nasıl Kurulur? Dernekler Kaç Günde Kurulur?

Derneklerin nasıl kurulduğu çok merak ediliyor. Dernek kuruluş amacı ve prosedürleri belirlendikten sonra gerekli belgeler toplanarak dernek kurma başvurusu yapılır. 

Dernekler Nasıl Kurulur?

Dernek kuruluşları amaç, konu ve muhteviyat açısından belli başlı şartlara bağlanmıştır. Teknik bilgi de gerektiren dernek kuruluş aşamasında açılış işlemlerinin iyi araştırılması gerekmektedir. Dernek kurulurken dernek ismi ve faaliyetleri belirlenmelidir. Sonrasında ise gerekli belgeler hazırlanır. Dernek kuruluşu için gerçek ve ya tüzel en az yedi kurucu tarafından belge doldurulmalı ve imzalanmalıdır.

Dernek tüzüğünün ise dernek kurucuları tarafından her sayfası imzalanmalıdır. Dernek kurucuları arasında tüzel kişiler bulunursa tüzel kişilerin unvan, yerleşim yeri ve kuruluş belgeleri belirtilmelidir. Ayrıca yazışma ve tebligatı almaya yetkili kişi ya da kişilerin bilgilerini kapsayan liste bulunmalıdır. Dernek merkezinin ikametgah adresi ve muvafakatname de hazırlanan belgeler arasında olmalıdır. Tüm belgeler hazırlandıktan sonra derneğin kuruluş aşaması başlatılmış olacaktır. 

Dernekler Kaç Günde Kurulur?

Belirlenen kriterlere uygun olan dernekler tüm evraklarını hazırladıktan sonra kuruluş aşamasına geçerler. Derneklerin kurulması ise belli bir süreyi kapsamaktadır. Dernekler kendi içlerinde yaptıkları olağan ve ya olağanüstü genel kurul toplantılarını izleyen kırkbeş gün içinde açılışa hazırlanırlar. Yönetim ve denetim kurulları ve diğer organlara seçilen asıl, yedek üyelerin de bulunduğu "Genel Kurul Sonuç Bildirimi" mevcut yerde bulunan mülki idare amirliğine verilir. Dernekler yaklaşık bir ve ya bir buçuk aylık süreç içerisinde kurulurlar. 

Kurulan derneklerin her birinin farklı faaliyetleri ve misyonları bulunmaktadır. Yardım derneklerinin yanı sıra kültür ve sanat dernekleri de çok fazladır. Ayrıca çocuklar için ve doğayı korumak için açılan dernekler de bulunuyor. Dernek açılırken yürütülecek faaliyetler hakkında da bilgi veriliyor. Her bir derneğin kendine ait politikaları bulunmaktadır. Dernek açılırken en önemli koşul ise tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanmasıdır. Derneğin kuruluşu da belirli bir süreyi kapsar.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler