Geri Dön
EğitimDış Politika Nedir? Dış Politika Örnekleri Nelerdir?

Dış Politika Nedir? Dış Politika Örnekleri Nelerdir?

Bazen öyle kelime ve kavramlarla karşılaşılır ki; anlamı pek bilinmese de kişiler konuyu biliyormuş hissine kapılır. Bu sözcük veya kavram sosyal medyada insanın karşısına çıkar. Gazete ve dergilerde rast gelinir. Televizyon haberlerinde ya da tartışma programında saatlerce ele alınır. Bu nedenlerle de kişilere pek tanıdık gelen bu kelime ya da tanımlar aslında gerçek anlamı ile bilinmez. Dış politika kavramı da işte böyle bir kavramdır. İşte ilgiyle okuyacağınız dış politika, dış politika nedir, örnekleri ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik.

Dış Politika Nedir? Dış Politika Örnekleri Nelerdir?

Günlük dilde de yaygın olarak kullanılan dış politika kavramı esasında uluslararası hukukta ve uluslararası politikada bir terimdir.

 Dış Politika Nedir?

 Siyaset sadece iç politika ve iç siyasetten ibaret değildir. Ülkelerin bir de dış siyaseti bulunur. Denilebilir ki; dış politika bir siyaset biçimidir. Dış politika tanımı kısaca şu şekilde yapılmaktadır; bir devletin sınırlarının dışındaki devletlere tatbik ettiği siyasete verilen isimdir. Bir ülkenin dış politikası çok bileşenlerden oluşur. Dış politika devletlerin ekonomi, sosyoloji, tarih, coğrafya, eğitim ve sosyoloji gibi alanlarıyla doğrudan ilişkilidir.

 Dış politika, uluslararası ilişkilerin bir alt dalı olarak incelendiği gibi bir yönü ile de devletlerin çıkarlarının tanımlandığı ve çıkarlarının elde edilme noktasında diplomatik araçlarla mücadele edildiği bir alan olma özelliğine sahiptir.

 Dış Politika Örnekleri Nelerdir?

 Dış politika son derece girift ve karmaşık ve fakat aynı zamanda dinamik bir alandır. Günümüzde pek çok dış politika örnekleri vardır. Örneğin; liberal dış politika ya da yayılmacı dış politika, güvenlik ve komşularla barış politikası gibi çok çeşitli spesifik dış politika örnekleri mevcuttur.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler