Geri Dön
EğitimFiziksel Anlamda İş Nedir? Hangi Durumlarda İş Yapılmaz?

Fiziksel Anlamda İş Nedir? Hangi Durumlarda İş Yapılmaz?

Herhangi bir cisme kuvvet uygulandığında bu cisim hareket ediyorsa, fiziksel anlamda İş olarak bilinir. Eğer kuvvet ile cismin hareket doğrusu farklı ise o vakit iş yapılmaz. Peki fiziksel anlamda iş nedir? Hangi durumlarda iş yapılmaz? Fiziksel anlamda iş hakkında ayrıntıları derledik.

Fiziksel Anlamda İş Nedir? Hangi Durumlarda İş Yapılmaz?

Bir cisme herhangi bir yönde kuvvet uygulandığı zaman, cisim o yönde hareket eder. Fiziksel bir kuvvet ve uygulama olduğu için, cismin hareket etmesi üzerinden fiziksel bir iş yapılmış olur. Bu konuda yapılacak olan iş üzerinden kuvveti ile cismin hareketi aynı yönde olmalıdır.

Fiziksel Anlamda İş Nedir?

Bir cismi hareket ettirecek kadar kuvvet uygulandığı zaman cisim aynı yönde hareket eder. Bu hareket fiziksel anlamda eşit şeklinde bilinir. Herhangi biri yön çerçevesinde gerçekleştirilen fiziksel kuvvet, cismin sabit ya da artan bir ivme ile hareket etmesine olanak tanır.

Cisme uygulanan kuvvet ile birlikte aynı yönde cisim belirli hızda hareketine devam eder. Örneğin masa üzerinde duran bir eşyaya el ile kuvvet uygulandığı zaman cisim masa üzerinde aynı yöne doğru hareket eder. Bu durum fiziksel anlamda iş yapılmış şeklinde bilinir.

Hangi Durumlarda İş Yapılmaz?

Bir cisme kuvvet uygulandığı zaman cismin hareket edebilmesi için aynı yönde hareketini gerçekleştirmesi gerekir. Bu durum fiziksel anlamda iş yapılmış olarak ifade edilir. Fakat kuvveti ile cismin hareket doğrusu farklı ise o vakit herhangi bir iş yapılmaz. Özellikle kuvveti ile cismin karşılıklı etkisi aynı güce sahipse, herhangi bir hareket gerçekleşmez.

Hareket gerçekleşmediği için sabit bir durum ortaya çıkar ve bu da iş yapılmamış anlamına gelir. Çünkü fiziksel anlamda iş yapılabilmesi için, belli bir mesafenin fiziksel kuvvet kapsamında kat edilmesi gerekir. Sonuç olarak herhangi bir cisim uygulanan kuvvet eşliğinde karşı kuvvet uyguladığı zaman fiziksel iş ortaya çıkmaz.