Geri Dön

Halihazırda Nasıl Yazılır? Tdk'ya Göre Hali Hazırda Kelimesinin Doğru Yazılışı Nedir?

Birleşik kelimeler en fazla kafa karıştıran ve yazım sırasında hatalar ortaya çıkaran kelimelerdir. Bu tür birleşik kelimelerden birisi de halihazırda kelimesidir. İnsanlar hali hazırda kelimesinin en doğru yazım şeklini merak ediyor. Peki, hali hazırda kelimesinin doğru yazım şekli hangisi ve cümle içinde kullanımı nasıl? Bu tür soruların cevaplarını derledik.

Halihazırda Nasıl Yazılır? Tdk'ya Göre Hali Hazırda Kelimesinin Doğru Yazılışı Nedir?


İnsanlar tarafından halihazırda nasıl yazılır sorusu oldukça merak edilmektedir. Hali hazırda kelimesinin en doğru yazım şekli ‘’halihazırda’’ şeklindedir. Kelimenin birleşik mi yoksa ayrı mı yazılması gerektiği de merak konusudur.

Halihazırda Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumu sitesinde de yer alan halihazırda kelimesinin en doğru yazımı bahsedildiği üzere halihazırda olarak geçmektedir. İnsanların halihazırda kelimesi için en fazla yaptığı yazım hatası, kelimeyi ayrı yani hali hazırda olarak yazmalarıdır.

TDK’ya Göre Hali Hazırda Kelimesinin Doğru Yazılışı Nedir?

En çok merak edilen ve anlamı son zamanlarda, bugünlerde, şu anda şeklinde tanımlanan halihazırda kelimesinin TDK’ya göre doğru yazım şekli ‘’halihazırda’’ olarak geçmektedir. Kelimenin örnek cümle kullanımı ise şu şekildedir;

‘’Halihazırda havalar giderek soğumaya başladı.’’

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber