Geri Dön
Eğitimİmparatorluk Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? İmparatorluk Örnekleri Nelerdir?

İmparatorluk Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? İmparatorluk Örnekleri Nelerdir?

İmparatorluk kelimesi hem bireysel hem de devlet üzerinden ele alınan bir yapıya sahiptir. Eski dönemlerde birçok farklı Türk devletinde kullanılan önemli bir terim olarak ele alınabilir. Peki İmparatorluk nedir, TDK sözlük anlamı ne demek? İmparatorluk örnekleri nelerdir? İşte bu kelime üzerine merak edilen bilgiler.

İmparatorluk Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? İmparatorluk Örnekleri Nelerdir?

Pek çok kişinin bildiği bir kelime olarak imparatorluk sözcüğü öne çıkar. Eski dönemlerde yaygın olarak kullanılan bu kelime aynı zamanda değişik anlamları üzerinden de ele alınmaktadır.

 İmparatorluk TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Tarihsel açıdan imparatorluk kelimesi oldukça yaygın şekilde kullanılmış olan sözcüklerden biridir. Özellikle tarih kitaplarına bakıldığı vakit çok sık karşılaşılan bir kelime olarak da öne çıkar. Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı vakit ise iki farklı şekilde ele alınmış durumda.

 - İmparator olma durumu ve unvanı

 - Kendi topraklarında yer alan farklı milletleri egemenliği altında toplamış olan devlet çeşidi.

 Genel olarak bu iki anlamı ile beraber amaca uygun tek başına ya da cümle içerisinde kullanmak mümkün. Aynı zamanda özellikle tarih kitaplarında ve birçok eserde karşılaşılan bu kelime, yukarıda verilen anlamları eşliğinde değerlendirilebilir.

 İmparatorluk Örnekleri Nelerdir?

 Geçmişten günümüze kadar farklı yüzyıllarda yaşamış birçok değişik imparatorluk bulunmaktadır. Özellikle Türkiye'de ulunan imparatorluklar arasında Osmanlı İmparatorluğu en çok bilinenler içerisinde yer alır. Tabii bunun dışında dünya çapında birçok farklı imparatorluktan bahsetmek mümkün.

 - Roma İmparatorluğu

 - Akadlar

 - Antik Mısır

 - Asur krallığı

 - Pers İmparatorluğu

 - Büyük İskender'in İmparatorluğu

 - Asya Hun Devleti

 Genel olarak imparatorluklar çok uzun yıllar hayatta kalmış ve önemli bir toprak sahibi olmuş devletler şeklinde ön plana çıkar. Kısa bir zaman içerisinde çok güçlü bir devlet olmuş ve çok önemli başarılar göstermiş imparatorluklar olarak da ifade etmek mümkün.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler