İmparatorluk

İmparatorluk

Son dakika İMPARATORLUK haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan İMPARATORLUK gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan İMPARATORLUK haber sayfamızda...

İmparatorluk

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.325 imparatorluk haberi bulunmuştur.
Cumhuriyet ile İlgili Kompozisyon: Cumhuriyet ile İlgili Yazı Örnekleri
Cumhuriyet ile İlgili Kompozisyon: Cumhuriyet ile İlgili Yazı ÖrnekleriBir yönetim biçimi olan cumhuriyet ülkemizde de geçerlidir. Monarşi ve oligarşinin karşıtı olan cumhuriyet hükümet ya da devlet başkanının, halk tarafından seçildiği yönetim biçimidir. Tarihi oldukça eskiye dayanan cumhuriyet ülkemizde 29 Ekim 1923 tarihinde kabul edilmiştir. Her yıl kutlanan bu önemli günde okullarda cumhuriyet ile ilgili kompozisyon ve yazılar okunmaktadır. Cumhuriyet ile ilgili yazı örnekleri için “Cumhuriyet ile İlgili Kompozisyon” içeriğimize göz atabilirsiniz.
16.08.2022Eğitim
Osmanlı Padişahları Sıralaması: Osmanlı Devleti Padişah Sıralaması ve Soy Ağacı Listesi
Osmanlı Padişahları Sıralaması: Osmanlı Devleti Padişah Sıralaması ve Soy Ağacı ListesiOsmanlı Devleti 6 asrı aşkın bir dönem hüküm sürmüştür. Türk tarihinin yanı sıra dünya tarihinde de büyük yer kaplayan Osmanlı İmparatorluğu'nun öyküsü 1200’lü yıllara dayanır. Doğudan Batı’ya Kuzey’den Güney’e kadar geniş kara parçasına ulaşan Osmanlı Devleti’nin padişah listesi de oldukça uzundur. Osmanlı padişahları sıralaması Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi ile başlarken son padişah VI. Mehmed veya diğer adıyla Sultan Vahdettin ile sona erer. Yükselmeden sonraki dağılma dönemine dek genişleyen Osmanlı’nın soy ağacı oldukça uzundur. Uzun geçmişe sahip olması nedeniyle sırasıyla kuruluş, yükselme, gerileme ve dağılma dönemi olarak tarihe yansımıştır. Osmanlı İmparatorluğu ilk ve son padişah sıralaması nasıldır? Osmanlı padişahları sıralaması ve listesi ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
16.08.2022Eğitim
Age Of Empires 2 Hileleri 2022: Age Of Empires Hileleri Nasıl Yapılır?
Age Of Empires 2 Hileleri 2022: Age Of Empires Hileleri Nasıl Yapılır?Microsoft tarafından 1999 yılında piyasaya sürülen ve günümüzde hala severek oynanan Age Of Empires 2 strateji oyunudur. Orta Çağ baz alınarak geliştirilen oyunda birçok uygarlık yer alıyor. Oyunda sırasıyla çağ atlayarak güçlenmek, ordu oluşturmak ve savaşa girmek amaçlanıyor. Ancak oyun içerisinde güçlenmek için temeli sağlam bir ekonomiye sahip olmak şart. Bu şartların sağlanması oldukça zor. Age Of Empires 2 hileleri oyunda zorlu görevleri tamamlamaya ve güçlenmeye yardımcı oluyor. Age Of Empires hileleri nasıl yapılır? Age Of Empires 2 Hileleri içeriğimizden detaylıca öğrenebilirsiniz.
14.08.2022Oyun
Klan İsimleri 2022: En İyi, Türkçe, İngilizce, Şekilli, Yaratıcı, Oyun Klan ve Takım Nickleri
Klan İsimleri 2022: En İyi, Türkçe, İngilizce, Şekilli, Yaratıcı, Oyun Klan ve Takım NickleriTablet, cep telefonları ve bilgisayarlar iş ve özel yaşamın dışında oyun oynamak için de kullanılıyor. Popüler oyunlar arasında yer alan PUBG, Valorant, CS GO tarzı oyunlar için klan isimleri ve oyun nickleri büyük önem taşıyor. Klan isimlerinin bu denli önem arz etmesinin nedenleri arasında oyuncunun klanına olan bağlılığını simgeliyor. Klan isimleri seçerken bu yüzden dikkat edilmesi gerekiyor. Oyun oynarken klanlara şekilli, Türkçe, İngilizce ve kısa isimler verme imkanı bulunuyor. Takım arkadaşlarınızla birlikte seçebileceğiniz bu klan isimleri oyunda akılda kalıcı olmanızı da sağlıyor. En iyi, Türkçe, İngilizce, şekilli, kısa klan ve takım isimleri için “Klan İsimleri 2022” içeriğimize göz atabilirsiniz.
14.08.2022Oyun
Sinema doğudan doğudan esiyor
Sinema doğudan doğudan esiyor“Forrest Gump”ın yeniden çevrimi “Laal Singh Chaddha”nın vizyona girmesi vesilesiyle Hint sinemasının unutulmaz filmlerine bir göz atalım.
14.08.2022Kültür Sanat
Rum Suresi Oku - Rum Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Fazileti ve Diyanet Meali
Rum Suresi Oku - Rum Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Fazileti ve Diyanet MealiKur'an-ı Kerim'in 30. suresi olan Rum Suresi toplamda 60 ayetten oluşur. Mekke döneminde inen Rum suresi, adını ikinci ayetten almaktadır. Okuması oldukça faziletli olan bu surede genel olarak kıyametten Allah'ın varlı ve birliğine inanmayan ve Kureyş kabilesinin İslâm’a karşı olumsuz tutumu ele almıştır. Rum Suresi okunuşu, Türkçe anlamı, fazileti ve diyanet meali ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
13.08.2022Sureler
Ayasuluk kazılarında yeni iskeletler bulundu
Ayasuluk kazılarında yeni iskeletler bulunduİzmir'in Selçuk ilçesi Ayasuluk Tepesi'ndeki Saint Jean Kilisesi kazılarında 6 insan iskeleti daha bulundu. Çıkartılan iskelet sayısının 12'e yükseldiğini belirten Kazı Başkanı Doç. Dr. Sinan Mimaroğlu, "Kilisenin kuzey girişindeki alanlarda bulunan iskeletler, son Bizans dönemine ait. Kilisenin civarında gömü yapılması, Hristiyanlıkta çok doğal olan bir uygulama. Kutsal yapının etrafına gömülmek, bir ayrıcalık olarak görülüyor. Burada üst üste gömülmüş yoğun miktarda iskeletle karşılaştık" dedi.
3.08.2022Gündem
Sagalassos evreninin büyüsü
Sagalassos evreninin büyüsüBozlu Art Project, Sagalassos’taki kazı çalışmalarına destek için başlattığı sergilerin ikincisinde Murat Germen’i ağırlıyor. “Sagalassos’u İzlemek” evreni, hayatı ve tarihi izlemek gibi.
31.07.2022Kültür Sanat
Yeraltındaki İstanbul’un şifreleri
Yeraltındaki İstanbul’un şifreleriYeraltındaki İstanbul” kitabının yazarı Dr. Kerim Altuğ’la, beş yıllık restorasyonun ardından yeniden kapılarını açan Yerebatan’ı yeni bir gözle gezerken, şehrin saklı diğer sarnıçlarının hikayelerini dinledik.
31.07.2022Pazar
25 Temmuz Brent petrol varil fiyatı | BRENT petrol kaç dolar oldu? Akaryakıt fiyatlarına yansıyacak mı?
25 Temmuz Brent petrol varil fiyatı | BRENT petrol kaç dolar oldu? Akaryakıt fiyatlarına yansıyacak mı?Brent petrol fiyatları düşüşünü sürdürüyor. Küresel durgunluk endişesi ve ABD Merkez Bankası'nın yeni bir sert bir faiz arttırım kararı alacağı beklentileri ile Brent petrol fiyatlarında düşüş devam ediyor. Peki Brent petrol fiyatlarında düşüş akaryakıt fiyatlarına indirim olarak yansıyacak mı?
25.07.2022Bilgi Rehberi
Ksilofon Nedir, Ne İşe Yarar? Ksilofon Nasıl Çalınır?
Ksilofon Nedir, Ne İşe Yarar? Ksilofon Nasıl Çalınır?Müzik aletlerinden biri olan ksilofon, pek bilinmeyen çalgılardan biridir. Özellikle Asya ve Güney Asya bölgelerinde kullanılan bu çalgı aleti eski imparatorluk dönemlerinden günümüze kadar uzanmaktadır. Bir çeşit tahtadan üretilen bu çalgı aleti tokmaklı çalgı aletlerinden biridir. Yeni müzik aletleri keşfi yapmak isteyen kişilerin merak ettiği çalgı ürünlerinden biridir. Sesi diğer davul ve tokmaklı aletlerinden farklı bir şekilde tok olarak çıkmaktadır. Ksilofon nedir, ne işe yarar ve nasıl çalınır sizler için ayrıntıları ile derledik.
25.07.2022Eğitim
Herkes talihiyle doğar
Herkes talihiyle doğar‘Ruh-u Revan’, Türk edebiyatının önemli ismi Şemseddin Sami ile Galatasaray Kulübü’nün kurucusu oğlu Ali Sami’nin birbirinin içine geçen hikâyesini anlatıyor. Bir baba-oğul olmaktan öte onların arasındaki bağ; sanki bir ruh akışı, kader ortaklığı...
24.07.2022Kültür Sanat
Eski polis tarikat kurdu! Verdiği karar eşlerin arasına girdi
Eski polis tarikat kurdu! Verdiği karar eşlerin arasına girdiRusya'nın ücra bir köşesinde, 'Güneş Şehri' ismini verdikleri bir şehirde yaşayan Son Ahit Kilisesi tarikatı ve onun kendisini Hz. İsa ilan eden lideri Vissarion'ın yaptıkları, duyanları şoke ediyor. Tarikat üyelerinin eş değiştirmelerine izin vermesiyle başlayan tuhaf süreç, tarikattan bir ailenin iki bebeğinin ani ölümü ile başka bir boyuta taşındı.
23.07.2022Dünya
Gençlerin tarihe yolculuğu
Gençlerin tarihe yolculuğuAnadolu’nun kadim medeniyetlerini, şehrin efsanelerini, tarihini, geleneksel yaşam kültürünü birlikte öğrenebiliriz! “Adım Adım Tarihi Yarımada” projesi, İstanbul’un zengin dokusunu gençlere tanıtıyor. Her devrin göz bebeği olan İstanbul’la yeniden tanışmaya hazır olun...
23.07.2022Kültür Sanat
Bakan Ersoy: Müzecilik alanında öncü ülkelerden biri haline geldik
Bakan Ersoy: Müzecilik alanında öncü ülkelerden biri haline geldikKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yenilenen İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin açılış töreninde, “Kültürel mirasımızın korunması için çok önemli adımlar attık. Kıymetli eserleri modern müzecilik anlayışıyla sunan yeni müzeler açtık. Mevcut müzelerimizi yeniledik. Son yıllarda inşa ettiğimiz müzelerle müzecilik alanında dünyaya hedef gösteren öncü ülkelerden biri haline geldik” dedi.
22.07.2022Gündem
Dünyada eşi benzeri yok! Tam 3 bin 300 yıllık
Dünyada eşi benzeri yok! Tam 3 bin 300 yıllıkÇorum’un Ortaköy ilçesindeki Şapinuva ören yerindeki arkeolojik kazılarda bulunan 3 bin 300 yıllık bronz savaşçı miğferine paha biçilemiyor.
17.07.2022Gündem
BRENT PETROL 100 doların altına geriledi! 7 Temmuz Brent petrolün varil fiyatı ne kadar?
BRENT PETROL 100 doların altına geriledi! 7 Temmuz Brent petrolün varil fiyatı ne kadar?Brent petrol fiyatları hafta başından bu yana düşüşünü sürdürüyor. Gün içerisinde zaman zaman yukarı yönlü seyirler izlesede dünya genelinde artan resesyon beklentisi nedeniyle 103 dolar seviyesine kadar gerileyen Brent petrol uzun bir aranın ardından dün akşam saatlerinde 100 doların altına geriledi. Brent petrolde yaşanan sert düşüşle birlikte akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluşurken Mazot ve Benzinin litre fiyatlarında büyük indirimler bekleniyor. Peki Brent petrol kaç dolardan işlem görüyor?
7.07.2022Bilgi Rehberi
Atina'daki yıkım ABD'ye sıçradı! Türkiye planı Doğu Akdeniz'e gömüldü
Atina'daki yıkım ABD'ye sıçradı! Türkiye planı Doğu Akdeniz'e gömüldüYunanistan Başbakanı Miçotakis bugün yine Avrupa'nın kapısını Türkiye'yi şikayet etmek için çaldı, Yunan televizyonuna canlı yayınla bağlanan ABD'li siyasetçi ise daha da ileri gitti.
5.07.2022Dünya
Mert Aydın yazdı: Futbol sadece futbol mu?
Mert Aydın yazdı: Futbol sadece futbol mu?İster sosyolojik ister politik ister ekonomik perspektiften bakın fark etmez, futbol, 19. yüzyılın sonlarından itibaren dünyayı şekillendiren en önemli parametrelerden biri haline geldi. Her dönemin farklı bir gündemi var ve bunu futbolda hissetmek hep mümkün olacak.
3.07.2022Diğer
Brent Petrol Ulusal piyasada kaç dolardan işlem görüyor? 24 Haziran Brent Petrol varil fiyatı kaç dolar?
Brent Petrol Ulusal piyasada kaç dolardan işlem görüyor? 24 Haziran Brent Petrol varil fiyatı kaç dolar?Brent petrol fiyatlarında düşüş sürüyor. Petrol fiyatlarında resesyon baskısı fiyatları düşürmeye devam ediyor. ABD Merkez Bankası başta olmak üzere birçok ülkede ugulanan sıkı para politikası ekonomide durgunluk beklentisi sebebiyle petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor. Peki Brent petrol kaç dolar oldu?
24.06.2022Ekonomi
Sabah 06.00'da baskın! Konteynerin içinden çıkanlar dünyayı ayağa kaldırdı
Sabah 06.00'da baskın! Konteynerin içinden çıkanlar dünyayı ayağa kaldırdıRumen gümrük yetkililerinin, soğutucu konteyneri kontrol amaçlı açmasının ardından hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmadı. Alman polisinin sabah 6'da yaptığı baskında kilit isim yakalandı. Milyonlar değerindeki uyuşturucu ağının uzandığı isim ise, Alman Der Spiegel'in haberiyle ortaya çıktı.
22.06.2022Dünya
Brent petrol fiyatlarında sert düşüş! 22 Haziran Brent petrol varil fiyatı kaç dolar oldu?
Brent petrol fiyatlarında sert düşüş! 22 Haziran Brent petrol varil fiyatı kaç dolar oldu?Brent petrol fiyatları sert düşüş yaşamaya devam ediyor. ABD başta olmak üzere birçok ülkeni sıkı para politikası uygulama kararları doğrultusunda faiz arttırımına gitmesi dünya genelinde resesyon endişelerine neden olurken Petrol fiyatlarıda ekonomide yaşanacak durgunluk beklentisi nedeniyle geçtiğimiz hafta Cuma günü 112 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Yeni haftaya yükseliş trendinde başlayan Brent petrol 114-116 dolar bandında işlem görüyordu. Yeniden düşüşe geçen Brent petrol 110 dolar seviyesine kadar çekildi.
22.06.2022Ekonomi
Birbirine açılan kapılar
Birbirine açılan kapılarAnadolu’nun yerli halkı Karialılar ve Leleglerin kenti Stratonikeia, Helenistik Dönem’den günümüze, “yaşayan” bir yer oldu. Kente binlerce yıl önce olduğu gibi, Zeus ve Hekate’ye adanmış iki kutsal alandan gelen yolların ulaştığı kapıdan girdiğinizde farklı dönemlerin iç içe geçip kaynaştığı, kapıları birbirine açılan farklı kültürlerin izlerinin bulunduğu bir yerleşime adım atmış olursunuz. Kâh bir Osmanlı camiinin ahşap kapısından içeri girer, kâh meclis binasının duvarında Grekçe, Latince ve Osmanlıca yazıları yan yana görürsünüz.
20.06.2022Arkeoloji
Zeus’un sürgünü
Zeus’un sürgünüAit olduğu topraklardan sökülen Zeus Sunağı, yurdundan ayrı kaldığı her gün gözyaşı döküyor. Sunağın Bergama’nın zirvesinde yer alan temeli de umutla sahibini bekliyor
20.06.2022Arkeoloji
‘Hoşça kalın kardaşlarımız’
‘Hoşça kalın kardaşlarımız’Karadeniz, ziyaret ettiği her limanda büyük bir ilgiyle karşılaştı. Helsinki’de de ilgi çok büyüktü. Vapur kente veda ederken Rusya’nın Kazan bölgesinden gelen Türkler duygu seline kapılıp ağlıyordu: Hoşça kalın kardaşlarımız...
14.06.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

İmparatorluk ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.