Geri Dön

İnayet Ne Demek? Tdk'ya Göre İnayette Bulunmak Ve İnayette Etmek Anlamı Nedir?

İnayet kelimesi Türkçede yer alan ancak çok sık kullanılmayan sözcüklerden biridir. Aynı şekilde anlamı da pek bilinmeyen kelimeler arasında bulunuyor. Ancak İslami açıdan önemli bir yere sahiptir. Peki, inayet ne demek? TDK'ya göre inayette bulunmak ve inayette etmek anlamı nedir? İşte detaylar.

İnayet Ne Demek? Tdk'ya Göre İnayette Bulunmak Ve İnayette Etmek Anlamı Nedir?

İnayet Arapça kökenli bir kelimedir. Bu kelimenin Türk Dil Kurumuna göre anlamı ise ‘İyilik ve kayra’ gibi anlamlar üzerinden değerlendirilir.

İnayet Ne Demek?

İnayet kelimesinin anlamını farklı kelimeler üzerinden ele almak mümkün.

- İyilik,
- Kayra,
- Atıfet,
- İhsan,
- Lütuf,

Bunlar gibi değişik anlamları üzerinden amaca uygun olarak İnayet kelimesini kullanmak mümkün. TDK'ya Göre İnayette Bulunmak ve İnayette Etmek

Anlamı Nedir?

İnayet kelimesinden türemek suretiyle farklı anlamlar oluşturan inayette bulunmak ve İnayet etmek sözcük gruplarının da ne anlama geldiği merak edilmektedir. Bu doğrultuda İnayette bulunmak Tdk'ya göre ‘inayet etmek’ anlamı üzerinden tabir edilmektedir. Bu anlamı daha iyi idrak edebilmek için ise inayet etmek ne demek olduğunu öğrenmek gerekir.

Türk Dil Kurumuna göre inayet etmek ‘İyilik yapmak, yardım etmek, kayırmak ya da lütuf etmek’ gibi anlamlar eşliğinde değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda inayette bulunmak sözcüğü ise yine birilerineiyilik yapmak ya da istekte bulunmak gibi anlamlar üzerinden ele alınıyor. Bütün bu üç kelimeyi amaca uygun olarak farklı yerlerde kullanmak mümkündür. Arapça kökenli olarak Türkçede yer alan bu kelimeler gündelik yaşam içerisinde rahatlıkla kullanılabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber