Geri Dön

İngilizcenin iş hayatındaki önemi

Dünyada en çok konuşulan ana dil Çince olsa da İngilizce en çok öne çıkan dildir. İşte İngilizcenin yadsınamaz önemi…

İngilizcenin iş hayatındaki önemi

Dünyaya baktığımızda en çok yerel dil kullanıcısının Çinceye ait olduğu görülmektedir. Ancak Çince büyük oranda bu ülke sınırları içerisindeki insanlar tarafından kullanılmaktadır. İngilizce ise tüm dünyada tabiri caizse genel geçer bir dil olarak işlev görmektedir.

Dünya üzerinde bulunan yaklaşık 6 milyar insandan 350 milyonunun İngilizce konuşabildiği tahmin edilmektedir. Ancak iş hayatındaki önemini sadece bu sayı belirlemez. İngilizcenin ne için kullanıldığı da oldukça önemlidir.İngilizce pek çok hükümet için ideal dil konumundadır. Siyaset, eğitim, dünya haberleri ve iletişimin yanı sıra müzik ve sanat dilidir. Uluslar arası herhangi bir konuda kariyer yapmak, iletişim kurmak istediğinizde ilk aranan nitelik İngilizce dil bilgisidir. Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi hayat standartlarının düşük olduğu bölgelerde İngilizce bilgisi kişinin maddi durumunu da etkilemektedir.

Ülkemizde gittikçe daha fazla önem verilen İngilizce, ilkokul seviyesinden başlamak üzere öğretilmektedir. Amaç, dünya standartlarına ayak uydurabilecek ve bu toplumlardan geri kalmayacak nesiller yetiştirmektir. İngilizce birincil öncelikli dil olarak bu noktada ön plana çıkmaktadır. İngilizce bilen bir eleman kolayca toplumda kendini kabul ettirebilir, çok ileri seviyede bilgiye sahip olmasa dahi bağımsız bir şekilde iletişim kurabilir. Şüphesiz ki kişinin kendine güveni artar, meslektaşlarından bir adım önde veya onlara eşit seviyede olduğunu hisseder.

İnternet ve modern teknolojiler sayesinde kendi dilimizde materyallere ulaşmak artık çok kolay. Ancak dünya üzerindeki makalelerin, teknik kılavuzların, tıbbi kayıtların ve bilgilerin ortak dilinin İngilizce olduğunu düşünürsek bilgiye maksimum erişim için bu dilin önemi yadsınamaz.

Nusret Gökçe'den ırkçılık karşıtı videoABD'de iki restoranı bulunan ünlü etçi Nusret Gökçe, sosyal medya hesabından farkındalık yaratmak için siyahi bir bebeğe süt içirdiği videosunu paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber